İçeriğe geç

Merkez Bankası Net Rezervi

Net rezerv 27 Ekim 2026 itibarıyla 35,46 milyar ABD doları. Swap hariç net rezerv 39,22 milyar dolar.

27 Ekim 2026, hesaplanan net rezerv (milyar dolar)

35,46

Önceki iş gününe göre %2,46 arttı

Açıklanma tarihi
Paylaş

TCMB analitik bilançosundan hesaplanan net rezerv ve swap hariç net rezerv; altın etkisi hariç günlük, haftalık, aylık değişim ve 2005'ten yıl sonları.

Bir önceki iş gününe göre swap hariç net rezervin altın etkisi hariç değişimi −0,01 milyar dolar; altın fiyatının etkisi −0,15 milyar dolar. Bir yıl önce (27 Ekim 2025) net rezerv 57,94 milyar dolardı. Son iki yılın en yüksek düzeyi 93,43 (29 Ocak 2026), en düşük düzeyi 24,21 (30 Mart 2026).

Merkez Bankası Net Rezervi, son iki yıl

Günlük, analitik bilançodan hesaplanan net rezerv, milyar ABD doları

28 Ekim 2024: 52,37 → 27 Ekim 2026: 35,46

Kaynak: TCMB ve Yahoo Finance, finansmetre.com/veri/merkez-bankasi-net-rezerv

Grafiğin verileri (502 gün)
Merkez Bankası Net Rezervi, son iki yıl, –
GünNet rezerv
35,46
34,61
37,73
41,77
43,63
43,84
44,62
46,10
46,55
47,28
52,35
52,46
52,29
51,58
49,61
51,55
48,72
48,90
48,28
51,19
49,84
48,33
50,12
53,77
54,44
53,46
51,82
52,57
53,43
58,86
56,95
57,78
58,46
60,39
60,86
60,17
61,51
61,84
60,91
59,41
59,69
62,12
63,10
64,47
64,50
63,34
62,28
63,03
65,26
63,39
65,15
63,22
62,38
63,54
64,88
63,89
60,37
58,61
59,31
55,67
51,59
48,06
49,94
51,95
52,62
50,30
47,15
47,28
49,87
50,66
51,55
49,90
47,00
51,66
51,40
49,97
49,98
50,68
50,20
50,73
49,32
48,67
47,63
42,60
42,75
43,06
41,30
42,18
44,10
45,11
46,06
48,19
48,70
49,43
43,48
41,16
38,60
37,82
38,93
39,98
38,62
41,18
40,44
39,55
38,86
35,39
39,24
41,70
40,91
46,25
44,88
43,86
45,06
47,26
47,40
48,54
45,52
46,96
46,26
43,62
41,83
40,81
46,28
45,93
45,41
45,52
46,76
52,39
52,46
52,09
52,49
55,04
52,65
51,02
49,47
47,72
45,72
38,85
37,83
37,68
37,98
36,48
33,70
29,17
24,21
27,19
27,55
31,53
34,43
34,23
48,79
54,66
53,47
52,15
59,31
63,64
62,07
58,90
61,71
69,32
70,17
69,52
74,80
83,35
83,12
82,61
82,09
80,94
79,56
80,20
82,48
81,16
80,73
84,06
82,94
84,43
84,44
84,22
81,89
80,74
80,30
82,69
79,15
74,19
83,29
93,43
90,93
87,93
87,78
84,41
81,98
82,40
79,34
79,35
78,20
78,48
79,21
77,19
75,89
73,04
71,35
71,02
69,58
68,76
66,79
66,08
68,33
69,54
70,72
72,72
72,04
72,35
70,91
71,06
70,80
70,59
69,97
70,00
70,11
67,71
67,28
67,96
68,04
68,31
67,05
66,05
64,93
64,91
62,60
61,40
60,76
59,56
58,09
60,03
61,58
62,21
60,59
60,81
63,16
64,37
62,05
64,00
62,61
61,37
60,46
58,86
59,12
60,75
60,16
58,95
56,03
57,94
58,27
60,89
60,21
65,31
64,86
69,58
67,57
67,16
66,28
69,67
67,51
67,31
66,95
65,64
64,39
63,57
63,87
62,74
60,39
60,67
61,19
61,18
61,44
61,67
60,23
58,66
58,44
58,05
58,12
56,68
59,48
59,53
60,74
61,64
62,62
61,28
60,65
60,16
63,74
65,32
63,68
63,04
63,49
62,96
61,63
61,76
62,48
62,03
61,83
61,56
61,22
60,70
59,07
58,44
58,03
58,13
57,18
56,17
55,72
54,94
52,37
53,08
53,49
53,29
52,52
53,62
53,43
54,88
53,64
53,09
53,48
52,77
52,48
52,31
51,71
51,36
50,46
50,94
50,32
49,59
48,90
47,80
46,19
38,40
40,50
41,84
40,86
39,53
41,67
42,09
42,55
42,51
42,37
41,65
47,44
46,08
44,38
43,59
44,93
43,69
42,27
40,26
42,13
41,08
41,04
39,69
42,75
42,53
41,69
40,21
37,41
35,16
33,93
33,37
32,20
30,90
32,43
31,90
32,25
31,21
28,77
27,68
28,10
27,35
26,26
29,77
29,86
35,80
33,43
33,21
32,74
36,12
34,04
33,23
34,79
31,95
32,96
32,97
36,29
44,56
45,53
45,14
50,51
50,48
48,36
45,72
44,73
54,64
56,10
66,88
66,62
66,14
66,36
65,29
65,94
66,42
65,97
64,97
62,82
60,07
59,14
57,88
59,05
58,84
57,92
58,82
57,96
62,53
62,37
64,40
65,65
67,81
68,11
66,97
66,90
66,66
65,75
65,04
64,31
63,68
61,91
63,58
61,59
62,95
61,26
62,04
62,70
63,51
62,97
63,37
62,15
61,24
61,06
60,47
59,83
58,70
59,61
59,02
58,56
58,06
57,92
57,04
56,80
55,54
55,19
53,78
52,81
51,57
49,96
49,48
48,57
50,75
51,80
50,95
51,34
51,49
54,42
54,72
55,21
55,58
54,77
54,18
53,36
52,92
53,30
52,87
53,15
53,11
52,61
52,50
52,29
52,31
48,87
46,11
46,32
49,18
49,85
48,57
48,72
48,80
50,07
49,80
47,02
46,13
48,54
48,86
52,61
53,56
53,68
52,37

Swap hariç net rezerv, son iki yıl

Günlük, milyar ABD doları

28 Ekim 2024: 56,94 → 27 Ekim 2026: 39,22

Kaynak: TCMB ve Yahoo Finance, finansmetre.com/veri/merkez-bankasi-net-rezerv

Grafiğin verileri (502 gün)
Swap hariç net rezerv, son iki yıl, –
GünSwap hariç net rezerv (milyar ABD doları)
39,22
39,38
42,18
46,19
48,00
48,31
48,87
50,41
50,53
50,69
55,56
55,47
55,27
54,46
53,02
53,55
49,68
49,50
48,55
51,19
51,29
50,70
53,13
57,25
58,26
57,35
55,59
56,36
57,18
62,63
60,92
61,99
62,73
64,79
65,20
64,50
65,73
66,17
65,97
64,82
65,12
67,77
68,88
69,95
70,11
68,88
67,69
68,17
69,95
67,61
69,16
66,94
65,86
67,10
68,15
67,29
64,12
62,41
63,00
59,45
55,12
51,46
53,19
55,27
56,23
53,74
50,77
50,87
53,72
54,52
54,91
52,82
50,20
54,33
54,55
52,98
52,72
53,09
52,64
52,90
51,52
50,04
49,08
43,66
43,64
44,52
43,43
44,40
46,06
46,53
46,83
47,76
48,53
49,40
43,99
41,93
39,68
38,52
39,63
40,51
38,77
40,39
39,28
38,21
37,38
33,23
36,67
39,66
39,25
46,32
45,25
45,39
46,71
48,82
48,65
49,23
46,03
47,40
46,59
43,92
42,22
41,00
45,40
44,83
44,01
43,98
45,24
51,02
50,88
49,97
50,03
52,32
49,67
47,07
43,53
40,86
38,20
30,18
28,52
25,97
27,39
26,99
26,63
25,58
25,92
29,60
29,87
33,57
36,83
36,76
51,38
57,24
55,74
54,01
61,01
65,33
64,04
61,07
64,03
71,97
72,99
72,75
78,14
86,79
86,54
86,16
85,49
84,59
83,36
83,86
85,90
84,48
83,99
87,15
85,93
87,03
86,99
86,74
85,07
84,66
84,84
87,64
84,93
80,31
89,28
99,41
96,85
93,34
92,97
89,56
87,29
87,56
84,73
84,64
83,10
82,93
83,27
81,31
80,15
77,56
75,69
75,12
73,46
72,05
69,89
70,72
73,05
74,46
75,63
77,07
76,41
76,75
74,88
74,59
74,32
73,86
73,14
73,68
74,42
72,05
71,25
70,98
70,47
70,40
69,09
68,49
67,73
68,15
65,79
64,98
64,39
63,15
61,45
63,36
64,72
65,33
63,54
63,61
66,30
67,36
64,87
66,63
65,16
64,06
63,38
62,16
62,16
63,36
63,22
61,70
59,48
61,39
62,25
65,14
64,84
69,28
68,55
72,80
70,60
69,66
68,20
71,39
69,65
70,05
70,05
68,78
67,93
67,39
67,75
67,31
65,51
65,25
65,26
64,86
64,47
64,31
62,69
61,02
60,60
60,09
60,08
58,62
61,35
61,47
62,84
64,00
65,06
63,92
63,26
62,91
66,52
68,09
66,42
65,76
66,10
65,56
64,11
64,17
64,85
64,40
63,99
63,58
63,13
62,73
60,96
60,22
59,74
59,76
58,68
57,79
57,47
56,97
54,40
54,89
55,15
54,99
54,11
55,35
55,39
56,56
55,22
54,34
54,54
53,78
53,56
53,33
52,54
51,90
50,80
51,06
50,42
49,91
49,58
48,72
47,66
40,09
42,06
43,20
42,31
40,95
43,04
43,75
44,25
43,94
43,29
42,30
47,71
46,14
44,38
43,59
44,93
43,69
42,27
40,37
42,46
41,44
41,40
40,05
43,00
42,55
41,70
40,22
37,42
35,17
33,94
33,38
32,21
30,96
32,55
32,06
32,42
31,45
29,07
28,25
28,83
28,45
27,35
30,95
30,95
37,32
35,05
34,72
34,23
37,28
34,89
34,30
36,41
34,12
35,59
35,99
39,09
46,68
47,16
46,64
51,91
51,87
51,33
50,87
52,03
64,41
67,39
78,60
78,16
77,45
77,52
76,08
76,18
76,84
76,67
76,12
75,27
72,52
71,65
70,34
71,06
70,74
70,54
71,65
71,07
75,84
75,72
77,73
78,83
80,67
80,90
79,71
79,51
79,21
78,45
77,34
76,56
75,45
73,86
75,37
74,72
76,39
75,25
75,30
75,43
75,10
73,95
73,95
72,70
71,73
71,28
70,36
69,12
67,58
67,73
66,22
64,13
62,61
60,80
59,07
58,09
56,91
56,67
55,84
55,20
54,38
55,51
54,85
54,76
57,71
59,27
58,51
58,64
58,61
61,24
61,27
60,93
61,35
60,38
59,74
59,15
58,07
58,09
57,17
57,02
56,94
56,35
55,90
55,46
55,39
53,75
52,49
53,62
56,94
57,22
55,97
56,17
55,76
56,87
56,61
53,82
53,52
56,58
56,32
59,52
59,31
58,68
56,94

Swap hariç net rezervin günlük değişimi, altın etkisi hariç

Son 20 iş günü, milyar ABD doları

30 Eylül 2026: −0,84 → 27 Ekim 2026: −0,01

Kaynak: TCMB ve Yahoo Finance, finansmetre.com/veri/merkez-bankasi-net-rezerv

Grafiğin verileri (20 gün)
Swap hariç net rezervin günlük değişimi, altın etkisi hariç, –
GünGünlük değişim, altın etkisi hariç (milyar ABD doları)
−0,01
−2,69
−3,09
−1,27
−0,34
0,24
−1,34
−0,53
−0,35
−4,21
−0,11
0,41
−0,17
1,40
−0,03
4,00
0,53
0,50
−2,10
−0,84

Son 10 iş günü (milyar dolar)

Merkez Bankası Net Rezervi: Son 10 iş günü (milyar dolar)
TarihNet rezervGünlük değişimSwap hariçDış varlıklarDöviz yük.Dolar kuru
27 Ekim 202635,46%2,4639,22162,24126,7849,6732
26 Ekim 202634,61%8,2739,38162,20127,5949,5647
23 Ekim 202637,73%9,6842,18164,44126,7249,5389
22 Ekim 202641,77%4,2746,19168,79127,0249,5123
21 Ekim 202643,63%0,4848,00170,66127,0349,4889
20 Ekim 202643,84%1,7348,31170,65126,8149,4632
19 Ekim 202644,62%3,2148,87170,81126,1949,3573
16 Ekim 202646,10%0,9850,41171,29125,1949,3315
15 Ekim 202646,55%1,5450,53171,43124,8849,3041
14 Ekim 202647,28%9,6950,69171,88124,6049,2794

Hesap (milyar dolar)

Merkez Bankası Net Rezervi: Hesap (milyar dolar)
Kalem27 Ekim 202627 Ekim 2025
Dış varlıklar162,24187,06
Toplam döviz yükümlülükleri126,78129,12
Net rezerv35,4657,94
Swapla alınan (alım yönlü stok)0,000,00
Swapla verilen (satım yönlü stok)3,763,44
Swap hariç net rezerv39,2261,39
Dolar kuru (TL)49,673241,8427

Swap hariç net rezervin günlük değişimi, son 20 iş günü (milyar dolar)

Merkez Bankası Net Rezervi: Swap hariç net rezervin günlük değişimi, son 20 iş günü (milyar dolar)
GünAltın etkisi hariçAltın fiyatı etkisiToplam değişim
27 Ekim 2026−0,01−0,15−0,16
26 Ekim 2026−2,69−0,11−2,80
23 Ekim 2026−3,09−0,92−4,01
22 Ekim 2026−1,27−0,54−1,81
21 Ekim 2026−0,340,03−0,31
20 Ekim 20260,24−0,80−0,56
19 Ekim 2026−1,34−0,20−1,54
16 Ekim 2026−0,530,41−0,12
15 Ekim 2026−0,350,19−0,16
14 Ekim 2026−4,21−0,66−4,87
13 Ekim 2026−0,110,200,09
12 Ekim 20260,41−0,210,20
9 Ekim 2026−0,170,980,81
8 Ekim 20261,400,041,44
7 Ekim 2026−0,03−0,50−0,53
6 Ekim 20264,00−0,133,87
5 Ekim 20260,53−0,350,18
2 Ekim 20260,500,450,95
1 Ekim 2026−2,10−0,54−2,64
30 Eylül 2026−0,840,74−0,10

Swap hariç net rezervin haftalık değişimi (milyar dolar)

Merkez Bankası Net Rezervi: Swap hariç net rezervin haftalık değişimi (milyar dolar)
HaftaAltın etkisi hariçAltın fiyatı etkisiToplam değişim
26–27 Ekim 2026−2,70−0,26−2,96
19–23 Ekim 2026−5,80−2,43−8,23
12–16 Ekim 2026−4,79−0,07−4,86
5–9 Ekim 20265,730,045,77
28 Eylül – 2 Ekim 2026−1,93−1,70−3,63
21–25 Eylül 2026−1,83−1,40−3,23
14–18 Eylül 2026−6,930,56−6,37
7–11 Eylül 2026−1,51−1,93−3,44
31 Ağustos – 4 Eylül 2026−0,74−1,97−2,71
24–28 Ağustos 20260,410,300,71
17–21 Ağustos 2026−1,163,472,31
10–14 Ağustos 20262,830,623,45

Bir önceki haftanın son iş gününden haftanın son iş gününe; içinde bulunulan hafta son güne kadar.

Swap hariç net rezervin aylık değişimi (milyar dolar)

Merkez Bankası Net Rezervi: Swap hariç net rezervin aylık değişimi (milyar dolar)
AyAltın etkisi hariçAltın fiyatı etkisiToplam değişim
Ekim 2026−9,16−2,81−11,97
Eylül 2026−10,23−6,35−16,58
Ağustos 20266,418,1714,58
Temmuz 20268,990,569,55
Haziran 202614,32−7,356,97
Mayıs 2026−7,26−1,47−8,73
Nisan 202619,180,6419,82
Mart 2026−49,27−11,69−60,96
Şubat 2026−4,782,04−2,74
Ocak 20265,6812,8818,56
Aralık 20252,232,704,93
Kasım 2025−0,222,792,57

Bir önceki ayın son iş gününden ayın son iş gününe; içinde bulunulan ay son güne kadar.

Yıl sonlarına göre (milyar dolar)

Merkez Bankası Net Rezervi: Yıl sonlarına göre (milyar dolar)
YılNet rezervSwap hariçDış varlıklarDöviz yükümlülükleri
2026 (27 Ekim 2026)35,4639,22162,24126,78
202566,0870,72186,15120,07
202455,1956,67157,25102,05
202327,31−21,44143,10115,79
202217,17−30,24130,82113,65
2021−0,89−50,27113,90114,79
20203,53—95,2991,76
201936,75—107,4370,67
201830,35—96,3566,00
201735,99—114,6478,65
201634,01—107,8973,88
201528,38—112,3583,97
201439,53—129,1289,59
201339,22—132,8193,60
201243,73—120,9377,20
201141,99—90,8048,81
201050,28—87,6937,42
200937,27—76,6539,38
200837,17—76,0238,85
200733,53—78,0444,50
200620,54—64,7344,18
200515,50—53,8638,36
20042,73—39,9337,20
20030,38—37,8937,51
2002−1,56—31,2032,76
2001−10,98—23,9034,89
20003,10—26,8023,70
19995,73—26,9021,17

Bu veri hakkında

Kur: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gösterge niteliğindeki kurlarını her iş günü saat 15.30'da belirler ve bu kurlar izleyen gün geçerlidir; bir günün bilançosu bu nedenle bir önceki iş günü belirlenen dolar alış kuruyla çevrilir.

Resmî tatiller dışında her iş günü için bir bilanço vardır; bir günün bilançosu izleyen iş günlerinde yayımlanır.

TCMB'nin altını değerlediği fiyat Londra'da saat 10.30'da belirlenen fiyata uyar. Altının ons fiyatındaki değişim, Londra Borsası'nda işlem gören ve fiziki altına dayanan iShares Physical Gold ETC'nin (IGLN) Londra saatiyle 10.00–11.00 (İstanbul'da yazın 12.00–13.00, kışın 13.00–14.00) arasındaki saatlik açılış ve kapanış fiyatlarının ortalamasından alınır (Yahoo Finance). ETC'nin her payı kasada tutulan altına dayanır; payın fiyatı, haftalık vaziyetin altını değerlediği fiyatla ons fiyatına çevrilir. Londra'nın kapalı olduğu günlerde fiyat değişmemiş sayılır; TCMB de o günlerde yeni bir fiyat kullanmaz. Saatlik fiyatlar iki yıl geriye gittiği için altın etkisi hariç değişim son iki yılda verilir. Rakamlar TCMB'nin açıkladığı rakamlar değildir; altın fiyatının saati ve kaynağı farklı olan hesaplar birkaç yüz milyon dolar ayrılabilir.

“Yıl sonlarına göre” tablosu her yılın son bilançosunu gösterir; içinde bulunulan yıl son günüyle yer alır.

Brüt rezerv (altın ve döviz) Merkez Bankası rezervleri sayfasında, bilançonun bütün kalemleri Merkez Bankası analitik bilançosu sayfasındadır.

Kaynakları nasıl okuyoruz: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Yahoo Finance

Sık sorulan sorular

Net rezerv nasıl hesaplanıyor?

Net rezerv, TCMB'nin açıkladığı bir rakam değildir; bu sayfadaki değer TCMB'nin analitik bilançosundan hesaplanır: dış varlıklardan toplam döviz yükümlülükleri çıkarılır ve sonuç, bilanço günü geçerli olan TCMB dolar alış kuruyla dolara çevrilir. Toplam döviz yükümlülükleri; dış yükümlülükler ile bankaların, kamunun ve diğer kesimlerin Merkez Bankası'ndaki döviz mevduatından oluşur; brüt rezerv bu yükümlülükler düşülmeden önceki tutardır. Analitik bilançodan net rezerv hesaplamanın yaygın yolu budur; başka kaynaklar farklı kalemleri ya da farklı bir kuru kullanabildiği için rakamlar birebir aynı olmayabilir.

Swap hariç net rezerv nedir?

TCMB'nin yurt içi bankalarla yaptığı swap işlemlerinin etkisi çıkarılmış net rezervdir: swapla alınan döviz ve altın (alım yönlü stok) net rezervden düşülür, swapla verilen döviz (satım yönlü stok) eklenir. Stok rakamları TCMB'nin “TCMB Taraflı Swap İşlemleri” serisindendir ve 4 Ocak 2021'de başlar; daha eski yıllarda swap hariç rakam verilmez. TCMB'nin başka merkez bankalarıyla yaptığı swap anlaşmaları bu seride yer almaz ve düşülmemiştir.

Altın etkisi hariç günlük değişim nasıl hesaplanıyor?

Swap hariç net rezervin bir önceki iş gününe göre değişiminden altın fiyatının etkisi çıkarılır. Analitik bilanço altını her iş günü güncel fiyatıyla değerler; altın fiyatı yükseldiğinde net rezerv hiçbir alım olmadan yükselir. Etki, TCMB'nin net altın miktarı ile altının ons fiyatının iki gün arasındaki değişiminin çarpımıdır. Net altın, o günden önceki son haftalık vaziyetin altınından (safi gram) Hazine'ye, yurt içi bankalara (teminat, mevduat ve zorunlu karşılık olarak) ve yurt dışı bankalara altın olarak borçlu olunan miktarlar düşülerek bulunur. Kalan değişim, altın fiyatı dışındaki etkenleri gösterir: döviz alım ve satımları, kamunun ve bankaların döviz hareketleri, öbür paraların dolara göre değeri.

Yıl sonu tablosu neden 1999'da başlıyor?

Bilançoları dolara çeviren günlük kur arşivi 16 Nisan 1996'da başlar; daha eski bilançolar çevrilmez. Yıl sonu tablosu, analitik bilançonun öteki sayfalarındaki gibi, dolar ve euro kurunun ikisi de arşivde olan ilk yıl sonundan, 1999'dan başlar. 2005 öncesinin kurları eski lirayla yazılmış bültenlerden, Türk lirasından 1 Ocak 2005'te atılan altı sıfır atılarak alınır.

Bu veriyi kaynak gösterin

Metin için

Net rezerv 27 Ekim 2026 itibarıyla 35,46 milyar ABD doları. Swap hariç net rezerv 39,22 milyar dolar. Kaynak: TCMB ve Yahoo Finance (açıklanma tarihi 28 Ekim 2026); derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/merkez-bankasi-net-rezerv

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/merkez-bankasi-net-rezerv">Merkez Bankası Net Rezervi – Finansmetre</a>

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
Merkez Bankası Rezervleri169,10%1,44azaldıönceki haftaya göre16 Ekim 2026 haftası, brüt rezerv (milyar dolar)
Merkez Bankası Analitik Bilançosu12.102,3Aktif (milyar $): 243,64%0,35arttıönceki iş gününe göre27 Ekim 2026, bilanço büyüklüğü (aktif toplamı, milyar TL)
Merkez Bankası Haftalık Vaziyeti13.983,8Aktif (milyar $): 283,47%2,71azaldıönceki haftaya göre16 Ekim 2026, Merkez Bankası'nın aktif toplamı (milyar TL)
Dolar Kuru49,9233 ₺%0,19arttıönceki iş gününe göre30 Ekim 2026, saat 07:22
Politika Faizi%36,001,00 puanazaldıönceki orana göre22 Ekim 2026 tarihinde açıklanan karar