İçeriğe geç

İllere Göre Emekli Sayısı

Temmuz 2026 itibarıyla SGK'dan aylık veya gelir alan kişi sayısı en yüksek il İstanbul: 3.488.693 kişi, Türkiye'nin %20,35 kadarı.

Temmuz 2026 itibarıyla aylık veya gelir alan kişi sayısı en yüksek il: İstanbul

3.488.693

SGK'dan aylık veya gelir alan kişi sayısı il il: statüye göre, Türkiye'deki payıyla ve ildeki aktif çalışanın aylık alana oranıyla.

Aylık veya gelir alan kişi sayısı en yüksek 10 il, Temmuz 2026

Temmuz 2026 itibarıyla SGK'dan aylık veya gelir alan kişi sayısı

En yüksek İstanbul 3.488.693, en düşük Mersin 353.662

  1. 1.İstanbul3.488.693
  2. 2.Ankara1.352.093
  3. 3.İzmir1.247.389
  4. 4.Bursa762.162
  5. 5.Antalya539.039
  6. 6.Adana424.253
  7. 7.Kocaeli422.346
  8. 8.Konya409.440
  9. 9.Balıkesir375.590
  10. 10.Mersin353.662

Kaynak: SGK, finansmetre.com/veri/illere-gore-emekli-sayisi

Bütün iller

İllere Göre Emekli Sayısı: Bütün iller
İlAylık alanHizmet akdiKendi adınaKamuPayÇalışan/emekli
İstanbul3.488.6932.787.306340.671360.716%20,351,69
Ankara1.352.093823.557158.326370.210%7,891,55
İzmir1.247.389869.209158.063220.117%7,271,16
Bursa762.162579.83699.99382.333%4,441,32
Antalya539.039342.611104.71391.715%3,142,09
Adana424.253296.07269.38958.792%2,471,30
Kocaeli422.346341.20333.76047.383%2,461,86
Konya409.440232.986116.05060.404%2,391,63
Balıkesir375.590228.57375.63471.383%2,191,00
Mersin353.662225.11365.12163.428%2,061,58
Manisa337.950196.194101.14140.615%1,971,26
Samsun323.433208.55267.52447.357%1,891,11
Aydın302.301183.43565.75453.112%1,761,07
Denizli296.098194.55566.46935.074%1,731,11
Kayseri290.624206.87245.65938.093%1,691,39
Muğla278.967175.78954.16049.018%1,631,64
Tekirdağ267.320202.45838.31126.551%1,561,48
Gaziantep242.259163.28851.88227.089%1,412,35
Eskişehir237.754157.82934.98544.940%1,391,22
Hatay237.350144.95963.15329.238%1,381,71
Sakarya233.088160.66546.78625.637%1,361,42
Trabzon197.973136.57031.10430.299%1,151,11
Zonguldak182.831152.98914.62615.216%1,070,85
Ordu172.882112.96436.30123.617%1,011,06
Çanakkale159.89992.16538.40029.334%0,931,14
Kahramanmaraş153.220100.11431.27421.832%0,891,97
Afyonkarahisar150.24985.60841.82722.814%0,881,36
Kütahya144.833108.67319.64816.512%0,841,09
Diyarbakır140.13889.93026.06224.146%0,822,51
Malatya134.70984.17026.13324.406%0,791,62
Sivas131.39279.19033.94518.257%0,771,21
Tokat126.67672.14434.12220.410%0,741,05
Çorum126.07982.98326.37616.720%0,740,98
Giresun122.52980.85223.96717.710%0,710,90
Edirne117.57662.53436.76118.281%0,691,03
Kırklareli107.69069.49723.07315.120%0,630,99
Isparta105.82460.95521.12723.742%0,621,30
Elazığ105.64670.42414.42320.799%0,621,43
Uşak101.78663.88125.74812.157%0,591,10
Şanlıurfa101.15158.52629.21213.413%0,593,41
Erzurum97.72756.25523.54317.929%0,571,90
Kastamonu91.75654.83521.60715.314%0,541,11
Rize91.68666.75216.3698.565%0,531,10
Düzce89.21861.96617.4289.824%0,521,39
Yozgat89.03940.29237.27711.470%0,521,08
Amasya87.64247.89524.57415.173%0,510,99
Osmaniye84.90550.65117.49616.758%0,501,41
Bolu76.56650.33113.54412.691%0,451,34
Aksaray71.70239.06625.2357.401%0,421,61
Burdur71.49737.51122.52311.463%0,421,11
Van70.95441.63513.03616.283%0,413,03
Adıyaman70.13037.54422.9609.626%0,411,98
Nevşehir67.59636.40721.6469.543%0,391,45
Sinop66.53443.17913.10110.254%0,390,86
Yalova63.77545.2098.19410.372%0,371,76
Karabük63.72849.2536.4338.042%0,371,07
Niğde62.70733.31617.84011.551%0,371,56
Kırıkkale61.41937.69211.25812.469%0,361,23
Bartın58.59148.1075.3435.141%0,340,88
Mardin57.24332.32214.80110.120%0,333,37
Bilecik56.36340.3698.9277.067%0,331,33
Karaman54.10731.67416.6465.787%0,321,37
Kırşehir53.59530.23814.6798.678%0,311,11
Batman51.55532.92111.7666.868%0,302,82
Erzincan45.41926.63311.4947.292%0,261,49
Artvin44.47530.1877.1487.140%0,260,99
Çankırı42.11921.77110.8959.453%0,251,31
Kars28.69515.1549.1974.344%0,172,02
Bitlis26.84511.4449.0206.381%0,163,04
Ağrı26.14112.3429.3964.403%0,153,18
Muş25.40610.64710.2484.511%0,152,66
Bingöl25.24214.1205.3205.802%0,152,48
Siirt25.21713.8854.2327.100%0,152,61
Gümüşhane24.98514.7656.3153.905%0,151,33
Şırnak23.01611.6633.7837.570%0,135,21
Iğdır17.7038.0017.1002.602%0,102,66
Kilis16.3406.8166.9272.597%0,102,70
Hakkari15.4714.9692.5897.913%0,094,13
Tunceli14.2038.3422.6363.225%0,082,20
Bayburt13.5707.8264.3591.385%0,081,64
Ardahan11.3315.9313.6531.747%0,072,06

Bu veri hakkında

Aylık veya gelir alan kişi sayısı, SGK'nın Tablo 19'undaki “Sosyal güvenlik kapsamında aylık alan kişi sayısı” sütunudur. Sütunlar aylığın bağlandığı statüdür: hizmet akdiyle çalışanlar (4/a), kendi adına çalışanlar (4/b) ve kamu görevlileri (4/c, “Kamu”). Pay, ilin Türkiye toplamındaki payıdır; toplama yurt dışında aylık alanlar da girer. Çalışan/emekli sütununun hesabı, il il oranın sorusundadır.

Rakamlar SGK'nın aylık istatistik bülteninden, kaynak gösterilerek alıntılanmıştır. SGK'nın kullanım koşulları gereği bu sayfa lisans taşımaz ve CSV olarak indirilemez.

Kaynağı nasıl okuyoruz: Sosyal Güvenlik Kurumu

Sık sorulan sorular

En çok emekli hangi ilde?

SGK'nın aylık istatistik bültenine göre Temmuz 2026 itibarıyla aylık veya gelir alan kişi sayısı en yüksek beş il İstanbul (3.488.693), Ankara (1.352.093), İzmir (1.247.389), Bursa (762.162) ve Antalya (539.039). Türkiye'de aylık veya gelir alan 17.147.363 kişi var; en düşük il Ardahan (11.331).

Bir emekliye kaç çalışan düşüyor, il il?

Temmuz 2026 itibarıyla Türkiye'de aylık veya gelir alan her kişiye 1,51 aktif çalışan düşüyor. Oran en düşük iller Zonguldak (0,85), Sinop (0,86) ve Bartın (0,88); en yüksek iller Şırnak (5,21), Hakkari (4,13) ve Şanlıurfa (3,41). Bu oran sitenin hesabıdır: ildeki aktif çalışan kişi sayısı, ildeki aylık veya gelir alan kişi sayısına bölünür. Hizmet akdiyle çalışanlar iş yerinin bulunduğu ilde sayıldığından il oranı dikkatle okunmalıdır; SGK'nın ulusal aktif/pasif oranı ise dosya sayısına bölünerek hesaplanır.

Emekli sayısına kimler giriyor?

Rakam, SGK'dan aylık veya gelir alan kişilerdir: yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı alanlar ile iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle gelir alanlar. SGK'nın notuna göre hak sahipleri de dahildir: ölen sigortalının aylığını alan eşi ve çocukları ayrı kişi olarak sayılır. 6.256 kişi yurt dışında aylık alır; Türkiye toplamına girer, sıralamaya girmez.

İllere göre emekli sayısı ne zaman açıklanır?

SGK aylık istatistik bültenini her ay yayımlar; metaverisine göre rakamlar referans ayın bitiminden yaklaşık 60 gün sonra açıklanır ve yayım günleri Ulusal Veri Yayımlama Takvimi'nde yer alır. Her bülten illerin yalnız o ayki rakamını verir; bu sayfa son bülteni gösterir.

Bu veriyi kaynak gösterin

Rakamlar kurumun koşullarına tabidir; kaynak olarak kurum gösterilir.

Metin için

Temmuz 2026 itibarıyla SGK'dan aylık veya gelir alan kişi sayısı en yüksek il İstanbul: 3.488.693 kişi, Türkiye'nin %20,35 kadarı. Kaynak: SGK, Aylık İstatistik Bültenleri: Sigortalı İstatistikleri, Tablo 19, https://www.sgk.gov.tr/Istatistik/Aylik/42919466-593f-4600-937d-1f95c9e252e6/ (açıklanma tarihi 30 Eylül 2026); derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/illere-gore-emekli-sayisi

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/illere-gore-emekli-sayisi">İllere Göre Emekli Sayısı – Finansmetre</a>

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
Emekli Sayısı17.147.363%0,77arttı2025 sonuna göreTemmuz 2026 itibarıyla aylık veya gelir alan kişi sayısı
İllere Göre Sigortalı SayısıSGK kapsamında aktif çalışan kişi sayısı il il: hizmet akdiyle çalışan, kendi adına çalışan ve kamu görevlisi, Türkiye'deki payıyla.
Emekli Zammı HesaplamaSSK ve Bağ-Kur emeklisinin yeni aylığını hesaplayın.
İllere Göre Nüfus81 ilin nüfusu: son yılın il nüfusları, yıllık değişim, Türkiye içindeki pay ve 2007'den bu yana değişim; Türkiye nüfusu yıl yıl; her ilin kendi sayfası.