İçeriğe geç

Sigortalı Sayısı

Temmuz 2026 itibarıyla SGK'nın zorunlu sigortalı sayısı 23.954.200: hizmet akdiyle çalışan 17,27, kendi adına çalışan 2,96, kamu görevlisi 3,73 milyon.

Temmuz 2026 itibarıyla zorunlu sigortalı sayısı

23.954.200

Önceki aya göre %0,63 azaldı

SGK kapsamındaki zorunlu sigortalılar ay ay ve statüye göre; yıl sonunda aktif sigortalılar, stajyerler ve çıraklar, 2009 yılından bu yana.

Zorunlu sigortalı sayısı, Ocak 2014–Temmuz 2026

Aylık, SGK kapsamındaki zorunlu sigortalı sayısı

Ocak 2014: 17.888.850 → Temmuz 2026: 23.954.200

Kaynak: SGK ve Resmî Gazete, finansmetre.com/veri/sigortali-sayisi

Grafiğin verileri (151 ay)
Zorunlu sigortalı sayısı, Ocak 2014–Temmuz 2026, –
AyZorunlu sigortalı sayısı
23.954.200
24.106.320
23.640.622
23.621.552
23.376.410
23.324.684
23.339.705
23.723.491
23.774.743
23.911.498
23.994.704
24.024.315
24.369.618
23.531.078
23.428.833
23.200.498
22.886.101
22.866.749
22.952.605
23.202.708
23.298.340
23.437.841
23.512.690
23.304.047
23.342.611
23.205.352
23.327.530
22.942.212
22.909.884
22.806.626
22.801.966
23.021.132
23.085.495
23.239.616
23.217.574
23.022.692
22.906.652
22.819.468
22.475.913
22.418.100
23.261.615
23.161.009
22.935.709
23.741.403
23.701.027
23.728.691
23.692.191
23.358.191
22.959.768
23.231.725
22.940.182
22.631.222
22.492.708
22.217.148
22.169.405
22.382.418
22.434.929
22.415.773
22.412.059
22.152.695
22.120.535
22.144.897
21.925.160
21.896.828
21.464.579
21.141.033
21.097.678
21.064.613
21.125.594
21.374.683
20.970.323
20.713.606
20.380.102
20.373.446
19.843.495
19.752.080
20.214.050
20.075.675
20.032.004
20.172.891
20.213.823
20.348.058
20.279.720
19.945.604
20.102.816
20.220.807
20.218.472
20.038.270
19.828.091
19.647.886
19.648.900
20.093.780
20.349.347
20.620.417
20.621.914
20.325.317
20.523.586
20.292.691
20.547.739
20.351.666
20.137.543
19.960.009
19.970.763
20.241.389
20.302.716
20.390.228
20.284.445
19.979.268
19.922.088
19.775.804
19.847.694
19.579.378
19.263.697
18.790.237
18.607.120
19.099.026
19.275.958
19.349.668
19.156.134
19.203.724
19.117.896
19.449.850
19.443.619
19.399.797
19.256.027
19.026.178
19.190.462
19.578.731
19.582.504
19.646.412
19.298.285
19.146.042
19.104.840
19.363.294
19.389.123
19.169.686
18.972.875
18.695.131
18.661.915
18.829.866
18.898.806
18.905.822
18.942.797
18.653.931
18.442.224
18.703.323
18.587.161
18.390.035
18.287.217
18.047.588
17.888.850

Aktif sigortalı sayısı (yıl sonu), 2009–2025

Yıl sonu, SGK kapsamındaki aktif sigortalılar ve zorunlu sigortalılar

2009: 15.096.728 ve 14.091.527 → 2025: 26.328.559 ve 23.723.491

  • aktif sigortalı sayısı26.328.559
  • zorunlu sigortalı sayısı23.723.491

Kaynak: SGK ve Resmî Gazete, finansmetre.com/veri/sigortali-sayisi

Grafiğin verileri (17 yıl)
Aktif sigortalı sayısı (yıl sonu), 2009–2025, –
YılAktif sigortalı sayısıZorunlu sigortalı sayısı
26.328.55923.723.491
25.625.75023.202.708
25.358.02223.021.132
26.344.23423.741.403
24.745.14922.382.418
23.344.54721.064.613
22.000.96420.172.891
22.072.84020.093.780
22.280.46320.241.389
21.131.83819.099.026
20.773.22719.578.731
19.821.82218.829.866
18.886.98917.946.880
18.352.85917.451.302
17.374.63116.486.178
16.196.30415.245.933
15.096.72814.091.527

Son 12 ay

Sigortalı Sayısı: Son 12 ay
DönemZorunlu sigortalıÖnceki aya göreHizmet akdiyleKendi adınaKamu görevlisi
Temmuz 202623.954.200%0,6317.268.0552.959.9113.726.234
Haziran 202624.106.320%1,9717.405.2592.985.4233.715.638
Mayıs 202623.640.622%0,0816.970.0802.965.0423.705.500
Nisan 202623.621.552%1,0517.023.6222.895.4183.702.512
Mart 202623.376.410%0,2216.672.0113.015.9463.688.453
Şubat 202623.324.684%0,0616.617.1553.033.2563.674.273
Ocak 202623.339.705%1,6216.619.8653.045.3323.674.508
Aralık 202523.723.491%0,2216.943.8513.105.1423.674.498
Kasım 202523.774.743%0,5717.016.0653.085.9033.672.775
Ekim 202523.911.498%0,3517.135.5063.104.5633.671.429
Eylül 202523.994.704%0,1217.265.3793.083.9933.645.332
Ağustos 202524.024.315%1,4216.974.1403.408.5483.641.627

Yıl sonunda aktif sigortalılar

Sigortalı Sayısı: Yıl sonunda aktif sigortalılar
DönemAktif sigortalıZorunluStajyer ve kursiyerÇırak
200915.096.72814.091.52727.174321.649
201016.196.30415.245.93330.711349.581
201117.374.63116.486.178101.478298.180
201218.352.85917.451.302118.283306.617
201318.886.98917.946.880120.328320.730
201419.821.82218.829.866146.892359.948
201520.773.22719.578.731285.681392.908
201621.131.83819.099.026359.3451.170.080
201722.280.46320.241.3891.136.055368.373
201822.072.84020.093.7801.161.122341.659
201922.000.96420.172.8911.082.512319.017
202023.344.54721.064.6131.440.762346.624
202124.745.14922.382.4181.540.226330.828
202226.344.23423.741.4031.492.323636.302
202325.358.02223.021.1321.300.374553.344
202425.625.75023.202.7081.406.464539.241
202526.328.55923.723.4911.503.839604.680
Temmuz 202625.816.39923.954.2001.032.596337.560

Yıl sonu rakamları, son satır bültenin ayıdır. Aktif sigortalılara diğer sigortalılar (Temmuz 2026: 470.875), yurt dışı topluluk sigortalıları ve tarımda hizmet akdiyle çalışanlar (2925 sayılı Kanun) da girer.

Statüye göre aktif sigortalılar

Sigortalı Sayısı: Statüye göre aktif sigortalılar
DönemHizmet akdiyle çalışan (4/a)Kendi adına çalışan (4/b)Kamu görevlisi (4/c)
20099.618.4383.236.8722.241.418
201010.575.9353.337.8582.282.511
201111.547.1343.273.2972.554.200
201212.527.3373.162.9142.662.608
201313.136.3392.927.2502.823.400
201413.967.8372.943.8372.910.148
201514.802.2222.938.0343.032.971
201615.355.1582.794.1322.982.548
201716.369.0732.923.9942.987.396
201816.054.7592.984.7803.033.301
201916.010.0022.888.1543.102.808
202017.358.1402.845.3103.141.097
202118.399.8643.156.7453.188.540
202219.814.5313.252.6063.277.097
202318.613.7453.100.8343.643.443
202418.899.2913.066.8743.659.585
202519.416.3893.236.9363.675.234
Temmuz 202618.997.7343.091.7193.726.946

Bu veri hakkında

Hizmet akdiyle çalışanlar (4/a) iş yerlerinin aylık prim ve hizmet belgelerinden, kamu görevlileri (4/c) kurumlarının bildirdiği keseneklerden sayılır; kendi adına çalışanlara (4/b) muhtarlar ve tarım sigortalıları da girer.

9 Aralık 2016 tarihinden bu yana 6764 sayılı Kanunla mesleki ve teknik ortaöğretimde staja tabi tutulan öğrenciler iş kazası ve meslek hastalığı yönünden sigortalı sayılır. Stajyer ve kursiyer sayısı 2016 sonunda 359.345, 2017 sonunda 1.136.055; çırak sayısı 2015 sonunda 392.908, 2016 sonunda 1.170.080, 2017 sonunda 368.373 oldu. SGK stajyer ve kursiyerleri 2017 öncesinin zorunlu sigortalı sayılarından da ayırmıştır.

7538 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici 107. madde kapsamında ziraat odalarının 15 Temmuz 2025 tarihine kadar SGK'ya ilettiği üye kayıtlarıyla tarımda kendi adına çalışanların sigortalılığı başlatıldı; kendi adına çalışan (4/b) zorunlu sigortalı sayısı Haziran 2025 ayında 2.987.509, Temmuz 2025 ayında 3.745.469 oldu.

SGK, 2019 öncesinin kendi adına çalışan (4/b) zorunlu sigortalı sayılarını muhtarlar ve tarım sigortalılarıyla birlikte, 2019 bültenlerinde geriye doğru düzeltti.

Rakamlar SGK'nın aylık istatistik bülteninden, kaynak gösterilerek alıntılanmıştır. SGK'nın kullanım koşulları gereği bu sayfa lisans taşımaz ve CSV olarak indirilemez.

Sözlükte: Bağ-Kur

Kaynakları nasıl okuyoruz: Sosyal Güvenlik Kurumu, Resmî Gazete

Sık sorulan sorular

Türkiye'de kaç sigortalı çalışan var?

SGK'nın aylık istatistik bültenine göre Temmuz 2026 itibarıyla zorunlu sigortalı sayısı 23.954.200: hizmet akdiyle çalışan (4/a) 17.268.055, kendi adına çalışan (4/b) 2.959.911, kamu görevlisi (4/c) 3.726.234. Çıraklar, stajyer ve kursiyerler, yurt dışı topluluk sigortalıları, tarımda hizmet akdiyle çalışanlar ve diğer sigortalılarla birlikte aktif sigortalı sayısı 25.816.399.

Aktif sigortalı ile zorunlu sigortalı arasındaki fark ne?

SGK'nın tanımında zorunlu sigortalı, stajyer, kursiyer, çırak, yurt dışı topluluk ve diğer sigortalılar dışında uzun vadeli sigorta kollarına bildirilen çalışandır. Aktif sigortalı toplamı bunları da kapsar: Temmuz 2026 itibarıyla 23.954.200 zorunlu sigortalıya 1.032.596 stajyer ve kursiyer, 337.560 çırak, 9.279 yurt dışı topluluk sigortalısı, 11.889 tarımda hizmet akdiyle çalışan ve 470.875 diğer sigortalı eklenir; aktif sigortalı sayısı 25.816.399 olur.

Sigortalı sayısı yıl içinde nasıl değişir?

2014–2025 arasındaki 12 tam yılın 10 yılında zorunlu sigortalı sayısının yılın en düşük olduğu ay ocak ya da şubattı. Mevsimin etkisini ayırmak için bir ay, önceki yılın aynı ayıyla da karşılaştırılabilir: Temmuz 2026 itibarıyla zorunlu sigortalı sayısı bir yıl öncesine göre %1,70 azaldı; hizmet akdiyle çalışan %1,69 arttı, kendi adına çalışan %20,97 azaldı, kamu görevlisi %2,27 arttı. Temmuz 2025'teki tarım kayıtları kendi adına çalışan sayısını bir defada artırmıştı.

Sigortalı sayısı ne zaman açıklanır?

SGK aylık istatistik bültenini her ay yayımlar; metaverisine göre rakamlar referans ayın bitiminden yaklaşık 60 gün sonra açıklanır ve yayım günleri Ulusal Veri Yayımlama Takvimi'nde yer alır. Bülten açıklandığında son ay eklenir; SGK yöntem değişikliği ya da hata olursa geçmiş rakamları duyurarak düzeltebilir.

Bu veriyi kaynak gösterin

Rakamlar kurumun koşullarına tabidir; kaynak olarak kurum gösterilir.

Metin için

Temmuz 2026 itibarıyla SGK'nın zorunlu sigortalı sayısı 23.954.200: hizmet akdiyle çalışan 17,27, kendi adına çalışan 2,96, kamu görevlisi 3,73 milyon. Kaynak: SGK, Aylık İstatistik Bültenleri: Sigortalı İstatistikleri, https://www.sgk.gov.tr/Istatistik/Aylik/42919466-593f-4600-937d-1f95c9e252e6/; Resmî Gazete (açıklanma tarihi 30 Eylül 2026); derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/sigortali-sayisi

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/sigortali-sayisi">Sigortalı Sayısı – Finansmetre</a>

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
Emekli Sayısı17.147.363%0,77arttı2025 sonuna göreTemmuz 2026 itibarıyla aylık veya gelir alan kişi sayısı
İllere Göre Sigortalı SayısıSGK kapsamında aktif çalışan kişi sayısı il il: hizmet akdiyle çalışan, kendi adına çalışan ve kamu görevlisi, Türkiye'deki payıyla.
İşsizlik Oranı%8,40,50 puanarttıönceki aya göreEylül 2026, mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı
SGK Taban ve Tavan ÜcretPrime esas kazancın alt ve üst sınırı: aylık ve günlük taban ve tavan, tavanın asgari ücrete katı ve 2005 yılından bu yana dönemlere göre tutarlar.
Türkiye Nüfusu86.092.168%0,50arttıönceki yıla göre31 Aralık 2025 itibarıyla Türkiye nüfusu