İçeriğe geç

İllere Göre Sigortalı Sayısı

Temmuz 2026 itibarıyla sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısı en yüksek il İstanbul: 5.886.052 kişi, Türkiye'nin %22,80 kadarı.

Temmuz 2026 itibarıyla aktif çalışan sigortalı sayısı en yüksek il: İstanbul

5.886.052

SGK kapsamında aktif çalışan kişi sayısı il il: hizmet akdiyle çalışan, kendi adına çalışan ve kamu görevlisi, Türkiye'deki payıyla.

Aktif çalışan sigortalı sayısı en yüksek 10 il, Temmuz 2026

Temmuz 2026 itibarıyla sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısı

En yüksek İstanbul 5.886.052, en düşük Adana 553.555

  1. 1.İstanbul5.886.052
  2. 2.Ankara2.094.789
  3. 3.İzmir1.446.605
  4. 4.Antalya1.127.979
  5. 5.Bursa1.008.473
  6. 6.Kocaeli784.695
  7. 7.Konya666.455
  8. 8.Gaziantep569.314
  9. 9.Mersin559.220
  10. 10.Adana553.555

Kaynak: SGK, finansmetre.com/veri/illere-gore-sigortali-sayisi

Bütün iller

İllere Göre Sigortalı Sayısı: Bütün iller
İlAktif çalışanHizmet akdiyleKendi adınaKamu görevlisiPay
İstanbul5.886.0524.832.378610.804442.870%22,80
Ankara2.094.7891.461.383184.440448.966%8,11
İzmir1.446.6051.078.338176.295191.972%5,60
Antalya1.127.979887.363141.80598.811%4,37
Bursa1.008.473791.363113.103104.007%3,91
Kocaeli784.695653.63452.59278.469%3,04
Konya666.455453.247113.118100.090%2,58
Gaziantep569.314416.27277.58475.458%2,21
Mersin559.220395.96781.37681.877%2,17
Adana553.555382.06779.69891.790%2,14
Muğla456.525354.95950.87650.690%1,77
Manisa425.812302.30567.62855.879%1,65
Hatay407.018288.77957.45960.780%1,58
Kayseri404.191288.15850.55165.482%1,57
Tekirdağ396.808321.60334.64640.559%1,54
Balıkesir376.889262.28251.58963.018%1,46
Samsun359.189241.77948.04469.366%1,39
Diyarbakır351.283231.34037.29482.649%1,36
Şanlıurfa344.684212.98570.30761.392%1,34
Sakarya330.940250.46737.31243.161%1,28
Denizli328.133232.43451.39644.303%1,27
Aydın324.811223.11655.99445.701%1,26
Kahramanmaraş302.158214.78142.11845.259%1,17
Eskişehir290.469215.03827.48247.949%1,13
Trabzon219.693153.21722.18544.291%0,85
Malatya218.143146.96326.86244.318%0,84
Van215.260141.01323.66850.579%0,83
Afyonkarahisar204.808134.87335.81134.124%0,79
Mardin192.981130.22523.56339.193%0,75
Erzurum185.610121.51822.21141.881%0,72
Ordu182.784124.92626.08131.777%0,71
Çanakkale182.303123.47026.27332.560%0,71
Sivas159.311100.76023.83434.717%0,62
Kütahya157.852114.48016.60426.768%0,61
Zonguldak155.143118.37211.46925.302%0,60
Elazığ150.748100.83214.51935.397%0,58
Batman145.427107.12010.52227.785%0,56
Adıyaman139.15593.70419.61325.838%0,54
Isparta137.19986.98516.52533.689%0,53
Tokat133.44183.57321.10528.763%0,52
Çorum123.93981.21819.18023.541%0,48
Düzce123.89493.62413.91716.353%0,48
Edirne121.20978.06218.68724.460%0,47
Osmaniye120.07775.75117.61626.710%0,47
Şırnak119.88277.4958.08234.305%0,46
Aksaray115.29375.45521.93717.901%0,45
Uşak112.15177.56818.51216.071%0,43
Yalova112.11887.4969.86214.760%0,43
Giresun110.12772.47415.37122.282%0,43
Kırklareli106.25975.31213.25417.693%0,41
Bolu102.83174.3369.26719.228%0,40
Kastamonu101.94665.40814.50122.037%0,39
Rize101.06471.21711.83418.013%0,39
Nevşehir97.88165.29716.75915.825%0,38
Niğde97.72659.41820.99917.309%0,38
Yozgat96.35455.49820.93119.925%0,37
Amasya86.66954.39113.02919.249%0,34
Ağrı83.00448.92714.18219.895%0,32
Bitlis81.62653.3378.70919.580%0,32
Burdur79.20748.15414.68716.366%0,31
Kırıkkale75.62250.3558.39116.876%0,29
Bilecik75.01456.8405.96512.209%0,29
Karaman73.96049.46211.86512.633%0,29
Karabük67.88846.1445.88315.861%0,26
Muş67.63342.4759.43115.727%0,26
Erzincan67.50743.0467.66116.800%0,26
Siirt65.89841.0475.44719.404%0,26
Hakkari63.86536.1956.10721.563%0,25
Bingöl62.71339.6124.85618.245%0,24
Kırşehir59.52935.7828.88614.861%0,23
Kars57.97232.8099.55515.608%0,22
Sinop57.13738.0866.75412.297%0,22
Çankırı55.24138.2656.01210.964%0,21
Bartın51.78837.1604.41610.212%0,20
Iğdır47.14530.9245.78310.438%0,18
Kilis44.13825.7678.7629.609%0,17
Artvin44.02728.9914.96510.071%0,17
Gümüşhane33.34921.1714.2307.948%0,13
Tunceli31.21313.5862.71614.911%0,12
Ardahan23.33812.3245.6195.395%0,09
Bayburt22.26013.1862.7436.331%0,09

Bu veri hakkında

Aktif çalışan kişi sayısı, SGK'nın Tablo 19'undaki “Sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısı” sütunudur: hizmet akdiyle çalışanlar (4/a), kendi adına çalışanlar (4/b) ve kamu görevlileri (4/c). Aktif sigortalılara zorunlu sigortalıların yanında stajyerler, çıraklar ve diğer aktif sigortalılar da girer; bu yüzden toplam, zorunlu sigortalı sayısından büyüktür. Pay, ilin Türkiye toplamındaki payıdır.

Rakamlar SGK'nın aylık istatistik bülteninden, kaynak gösterilerek alıntılanmıştır. SGK'nın kullanım koşulları gereği bu sayfa lisans taşımaz ve CSV olarak indirilemez.

Sözlükte: Bağ-Kur

Kaynağı nasıl okuyoruz: Sosyal Güvenlik Kurumu

Sık sorulan sorular

En çok sigortalı çalışan hangi ilde?

SGK'nın aylık istatistik bültenine göre Temmuz 2026 itibarıyla sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısı en yüksek beş il İstanbul (5.886.052, %22,80), Ankara (2.094.789, %8,11), İzmir (1.446.605, %5,60), Antalya (1.127.979, %4,37) ve Bursa (1.008.473, %3,91). Türkiye'de aktif çalışan 25.816.399 kişi var.

En az sigortalı çalışan hangi ilde?

Temmuz 2026 itibarıyla aktif çalışan kişi sayısı en düşük il Bayburt: 22.260 kişi. En düşük beş il Bayburt (22.260), Ardahan (23.338), Tunceli (31.213), Gümüşhane (33.349) ve Artvin (44.027).

Sigortalılar hangi ile göre sayılır?

SGK'nın notuna göre hizmet akdiyle çalışanlar (4/a) iş yeri bazında, iş yerlerinin aylık prim ve hizmet belgelerinden sayılır: bir çalışan, bildirildiği iş yerinin bulunduğu ilde görünür. Bu yüzden il rakamı, o ilde oturan çalışanların sayısıyla aynı değildir; iş yerlerinin yoğun olduğu illerde yüksek çıkar. Kendi adına çalışanlar (4/b) ve kamu görevlileri (4/c) de ayrı sütunlarda verilir.

İllere göre sigortalı sayısı ne zaman açıklanır?

SGK aylık istatistik bültenini her ay yayımlar; metaverisine göre rakamlar referans ayın bitiminden yaklaşık 60 gün sonra açıklanır ve yayım günleri Ulusal Veri Yayımlama Takvimi'nde yer alır. Her bülten illerin yalnız o ayki rakamını verir; bu sayfa son bülteni gösterir.

Bu veriyi kaynak gösterin

Rakamlar kurumun koşullarına tabidir; kaynak olarak kurum gösterilir.

Metin için

Temmuz 2026 itibarıyla sosyal güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısı en yüksek il İstanbul: 5.886.052 kişi, Türkiye'nin %22,80 kadarı. Kaynak: SGK, Aylık İstatistik Bültenleri: Sigortalı İstatistikleri, Tablo 19, https://www.sgk.gov.tr/Istatistik/Aylik/42919466-593f-4600-937d-1f95c9e252e6/ (açıklanma tarihi 30 Eylül 2026); derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/illere-gore-sigortali-sayisi

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/illere-gore-sigortali-sayisi">İllere Göre Sigortalı Sayısı – Finansmetre</a>

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
Sigortalı Sayısı23.954.200%0,63azaldıönceki aya göreTemmuz 2026 itibarıyla zorunlu sigortalı sayısı
İllere Göre Emekli SayısıSGK'dan aylık veya gelir alan kişi sayısı il il: statüye göre, Türkiye'deki payıyla ve ildeki aktif çalışanın aylık alana oranıyla.
İllere Göre İşsizlik Oranı81 ilin işsizlik oranı, güven aralığı ve bir önceki yıla göre farkı; illere göre istihdam ve işgücüne katılma oranı, 2022 yılından bu yana yıl yıl.
İllere Göre Nüfus81 ilin nüfusu: son yılın il nüfusları, yıllık değişim, Türkiye içindeki pay ve 2007'den bu yana değişim; Türkiye nüfusu yıl yıl; her ilin kendi sayfası.