İçeriğe geç

İngiltere Enflasyonu

Eylül 2026 itibarıyla Birleşik Krallık'ta (İngiltere) yıllık enflasyon %3,5, aylık enflasyon %0,4.

Eylül 2026, yıllık enflasyon (TÜFE)

%3,5

Önceki aya göre 0,40 puan arttı

Açıklanma tarihi
Sonraki açıklama
Ekim 2026 verisi, ONS
Kaynak
ONS
Paylaş

Birleşik Krallık'ta yıllık ve aylık enflasyon (ONS): TÜFE ve konut maliyetlerini de içeren CPIH, 1989'dan bu yana aylık seri, sonraki açıklama günü.

Konut sahipliği maliyetlerini de içeren endekse (CPIH) göre yıllık enflasyon %3,6.

İngiltere yıllık enflasyonu, Ocak 1989 – Eylül 2026

Aylık, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi

Ocak 1989: %4,9 → Eylül 2026: %3,5

Kaynak: ONS, finansmetre.com/veri/ingiltere-enflasyonu

Grafiğin verileri (453 ay)
İngiltere yıllık enflasyonu, Ocak 1989 – Eylül 2026, –
AyYıllık
%3,5
%3,1
%2,9
%2,6
%2,8
%2,8
%3,3
%3,0
%3,0
%3,4
%3,2
%3,6
%3,8
%3,8
%3,8
%3,6
%3,4
%3,5
%2,6
%2,8
%3,0
%2,5
%2,6
%2,3
%1,7
%2,2
%2,2
%2,0
%2,0
%2,3
%3,2
%3,4
%4,0
%4,0
%3,9
%4,6
%6,7
%6,7
%6,8
%7,9
%8,7
%8,7
%10,1
%10,4
%10,1
%10,5
%10,7
%11,1
%10,1
%9,9
%10,1
%9,4
%9,1
%9,0
%7,0
%6,2
%5,5
%5,4
%5,1
%4,2
%3,1
%3,2
%2,0
%2,5
%2,1
%1,5
%0,7
%0,4
%0,7
%0,6
%0,3
%0,7
%0,5
%0,2
%1,0
%0,6
%0,5
%0,8
%1,5
%1,7
%1,8
%1,3
%1,5
%1,5
%1,7
%1,7
%2,1
%2,0
%2,0
%2,1
%1,9
%1,9
%1,8
%2,1
%2,3
%2,4
%2,4
%2,7
%2,5
%2,4
%2,4
%2,4
%2,5
%2,7
%3,0
%3,0
%3,1
%3,0
%3,0
%2,9
%2,6
%2,6
%2,9
%2,7
%2,3
%2,3
%1,8
%1,6
%1,2
%0,9
%1,0
%0,6
%0,6
%0,5
%0,3
%0,3
%0,5
%0,3
%0,3
%0,2
%0,1
−%0,1
−%0,1
%0,0
%0,1
%0,0
%0,1
−%0,1
%0,0
%0,0
%0,3
%0,5
%1,0
%1,3
%1,2
%1,5
%1,6
%1,9
%1,5
%1,8
%1,6
%1,7
%1,9
%2,0
%2,1
%2,2
%2,7
%2,7
%2,8
%2,9
%2,7
%2,4
%2,8
%2,8
%2,7
%2,7
%2,7
%2,7
%2,2
%2,5
%2,6
%2,4
%2,8
%3,0
%3,5
%3,4
%3,6
%4,2
%4,8
%5,0
%5,2
%4,5
%4,4
%4,2
%4,5
%4,5
%4,0
%4,4
%4,0
%3,7
%3,3
%3,2
%3,1
%3,1
%3,1
%3,2
%3,4
%3,7
%3,4
%3,0
%3,5
%2,9
%1,9
%1,5
%1,1
%1,6
%1,8
%1,8
%2,2
%2,3
%2,9
%3,2
%3,0
%3,1
%4,1
%4,5
%5,2
%4,7
%4,4
%3,8
%3,3
%3,0
%2,5
%2,5
%2,2
%2,1
%2,1
%2,1
%1,8
%1,8
%1,9
%2,4
%2,5
%2,8
%3,1
%2,8
%2,7
%3,0
%2,7
%2,4
%2,4
%2,5
%2,4
%2,5
%2,2
%2,0
%1,8
%2,0
%1,9
%1,9
%2,1
%2,3
%2,5
%2,4
%2,3
%2,0
%1,9
%1,9
%1,9
%1,7
%1,6
%1,7
%1,5
%1,2
%1,1
%1,3
%1,4
%1,6
%1,5
%1,1
%1,1
%1,3
%1,4
%1,3
%1,3
%1,4
%1,4
%1,4
%1,3
%1,1
%1,3
%1,4
%1,5
%1,6
%1,3
%1,7
%1,5
%1,4
%1,0
%1,0
%1,1
%0,6
%0,8
%1,4
%1,5
%1,5
%1,6
%1,1
%0,8
%1,2
%1,3
%1,8
%1,4
%1,7
%1,7
%1,2
%0,9
%0,8
%0,9
%0,8
%1,1
%1,0
%1,0
%0,6
%0,9
%0,8
%0,5
%0,6
%0,6
%0,9
%0,8
%1,1
%1,2
%1,1
%1,2
%1,2
%1,3
%1,3
%1,3
%1,5
%1,7
%1,4
%1,6
%1,6
%1,4
%1,4
%1,4
%1,3
%1,4
%1,7
%2,0
%1,8
%1,7
%1,6
%1,5
%1,7
%1,9
%1,9
%1,8
%2,0
%2,0
%1,7
%1,6
%1,6
%1,7
%1,9
%2,1
%2,3
%2,6
%2,5
%2,3
%2,3
%2,2
%2,3
%2,3
%2,5
%2,6
%2,7
%2,6
%3,0
%2,8
%2,9
%3,0
%2,6
%2,7
%2,6
%2,5
%2,3
%2,6
%2,4
%2,4
%2,0
%1,8
%1,5
%1,5
%1,9
%1,7
%2,0
%2,0
%2,0
%2,2
%2,5
%2,7
%2,4
%2,3
%2,6
%3,1
%2,9
%2,6
%2,4
%2,5
%2,5
%2,5
%2,4
%2,2
%2,6
%2,6
%2,9
%3,0
%3,0
%3,6
%3,8
%4,3
%4,7
%7,1
%6,9
%7,0
%7,2
%7,1
%6,8
%7,1
%7,9
%8,3
%8,4
%8,2
%8,4
%6,9
%7,0
%7,1
%7,6
%7,8
%8,1
%8,1
%7,7
%6,8
%6,9
%6,8
%6,4
%6,0
%5,9
%5,7
%5,5
%5,5
%5,5
%5,2
%5,0
%5,2
%5,2
%5,3
%5,3
%5,0
%5,0
%4,9

İngiltere aylık enflasyonu, son iki yıl

Aylık, bir önceki aya göre değişim

Ekim 2024: %0,6 → Eylül 2026: %0,4

  • Eylül 2026 ve Eylül 2025
  • öteki aylar

Kaynak: ONS, finansmetre.com/veri/ingiltere-enflasyonu

Grafiğin verileri (24 ay)
İngiltere aylık enflasyonu, son iki yıl, –
AyAylık enflasyon
%0,4
%0,5
%0,3
%0,1
%0,2
%0,7
%0,7
%0,4
−%0,5
%0,4
−%0,2
%0,4
%0,0
%0,3
%0,1
%0,3
%0,2
%1,2
%0,3
%0,4
−%0,1
%0,3
%0,1
%0,6

Son 12 ay: aylık ve yıllık enflasyon

İngiltere Enflasyonu: Son 12 ay: aylık ve yıllık enflasyon
DönemAylıkYıllıkÖnceki aya göre
Eylül 2026%0,4%3,50,40 puan
Ağustos 2026%0,5%3,10,20 puan
Temmuz 2026%0,3%2,90,30 puan
Haziran 2026%0,1%2,60,20 puan
Mayıs 2026%0,2%2,8Değişmedi
Nisan 2026%0,7%2,80,50 puan
Mart 2026%0,7%3,30,30 puan
Şubat 2026%0,4%3,0Değişmedi
Ocak 2026−%0,5%3,00,40 puan
Aralık 2025%0,4%3,40,20 puan
Kasım 2025−%0,2%3,20,40 puan
Ekim 2025%0,4%3,60,20 puan

TÜFE ve CPIH, Eylül 2026

İngiltere Enflasyonu: TÜFE ve CPIH, Eylül 2026
DeğişimEylül 2026Ağustos 2026
Aylık (TÜFE)%0,4%0,5
Yıllık (TÜFE)%3,5%3,1
Yıllık (CPIH)%3,6%3,3

Yıllara göre yıllık enflasyon (aralık ayı; bu yıl için son ay)

İngiltere Enflasyonu: Yıllara göre yıllık enflasyon (aralık ayı; bu yıl için son ay)
DönemTÜFECPIH
Eylül 2026%3,5%3,6
Aralık 2025%3,4%3,6
Aralık 2024%2,5%3,5
Aralık 2023%4,0%4,2
Aralık 2022%10,5%9,2
Aralık 2021%5,4%4,8
Aralık 2020%0,6%0,8
Aralık 2019%1,3%1,4
Aralık 2018%2,1%2,0
Aralık 2017%3,0%2,7
Aralık 2016%1,6%1,8
Aralık 2015%0,2%0,5
Aralık 2014%0,5%0,7
Aralık 2013%2,0%1,9
Aralık 2012%2,7%2,4
Aralık 2011%4,2%3,7
Aralık 2010%3,7%3,1
Aralık 2009%2,9%2,1
Aralık 2008%3,1%3,0
Aralık 2007%2,1%2,3
Aralık 2006%3,0%2,9
Aralık 2005%1,9%2,1
Aralık 2004%1,7%1,8
Aralık 2003%1,3%1,3
Aralık 2002%1,7%1,7
Aralık 2001%1,1%1,4
Aralık 2000%0,8%1,2
Aralık 1999%1,1%1,5
Aralık 1998%1,6%1,9
Aralık 1997%1,7%1,9
Aralık 1996%2,3%2,8
Aralık 1995%3,0%3,1
Aralık 1994%2,0%2,2
Aralık 1993%2,4%2,3
Aralık 1992%2,6%3,2
Aralık 1991%7,2%6,5
Aralık 1990%7,6%9,2
Aralık 1989%5,5%5,8

Bu veri hakkında

Rakamlar Birleşik Krallık'ın istatistik kurumu ONS'nin (Office for National Statistics) tüketici fiyat endeksidir (İngilizcesiyle Consumer Prices Index, CPI; bu sayfada TÜFE) ve Birleşik Krallık'ın tamamını kapsar. ONS'ye göre endeks uluslararası standartlarla hesaplanır ve Avrupa'nın uyumlaştırılmış tüketici fiyat endeksi (HICP) kurallarına dayanır.

Yıllık enflasyon endeksin bir önceki yılın aynı ayına, aylık enflasyon bir önceki aya göre değişimidir.

Oranlar ONS'nin yayımladığı gibi tek ondalıkla yazılır. Tablo, ONS'nin yıllık oran serisinin başladığı ay olan Ocak 1989 ile başlar.

ONS rakamları İngiltere saatiyle 07.00'de açıklar; sonraki açıklama Türkiye saatiyle yazılır. Türkiye yıl boyu UTC+3 saatindedir; İngiltere yaz saatinde UTC+1, diğer aylarda UTC'dir. Açıklama günü ONS'nin kendi serisinde yazdığı gündür.

Kaynak: Office for National Statistics (ONS), Consumer price inflation time series: CPI annual rate (D7G7), CPI monthly rate (D7OE), CPIH annual rate (L55O) (MM23), https://www.ons.gov.uk/economy/inflationandpriceindices/datasets/consumerpriceindices, erişim tarihi 30 Ekim 2026.

Source: Office for National Statistics licensed under the Open Government Licence v.3.0 (https://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3/). Açıklamaların Türkçesi sitenin çevirisidir; ONS bu sayfayı onaylamış sayılmaz.

Sözlükte: Enflasyon

Kaynağı nasıl okuyoruz: Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi (ONS, Office for National Statistics)

Sık sorulan sorular

İngiltere'de enflasyon kaç?

ONS'ye göre Eylül 2026 itibarıyla Birleşik Krallık'ta tüketici fiyat endeksiyle (TÜFE) yıllık enflasyon %3,5, aylık enflasyon %0,4. Ağustos 2026 ayında yıllık enflasyon %3,1 idi.

TÜFE ile CPIH arasındaki fark nedir?

İkisi de ONS'nin tüketici fiyat endeksidir. CPIH, tüketici fiyat endeksine (İngilizcesiyle CPI; bu sayfada TÜFE) ev sahiplerinin kendi evlerinde oturmanın maliyetlerini (sahiplik, bakım ve oturma maliyeti) ve belediye vergisini (Council Tax) ekler; ONS'ye göre enflasyonun en kapsamlı ölçüsüdür. Hükümetin enflasyon hedefinde kullanılan ölçü ise TÜFE'dir. Eylül 2026 itibarıyla TÜFE'ye göre yıllık enflasyon %3,5, CPIH'ye göre %3,6.

İngiltere Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi nedir?

Hükümet İngiltere Merkez Bankası'na (Bank of England) yüzde 2 enflasyon hedefi verir; hedeflenen ölçü tüketici fiyat endeksidir (TÜFE). Enflasyon hedeften 1 puandan fazla saparsa, yani yüzde 3'ün üstüne çıkar ya da yüzde 1'in altına inerse, Banka Başkanı Hazine Bakanı'na yazdığı mektupla nedenini ve enflasyonu hedefe döndürmek için ne yapılacağını açıklar. Eylül 2026 itibarıyla yıllık enflasyon %3,5: hedefin 1,50 puan üstünde.

İngiltere enflasyonu ne zaman açıklanır?

ONS tüketici fiyatlarını ayda bir, bir önceki ayın rakamlarıyla İngiltere saatiyle 07.00'de açıklar. Bu, Türkiye saatiyle İngiltere'de yaz saati uygulanırken (mart ayının son pazarından ekim ayının son pazarına) 09.00, diğer aylarda 10.00 demektir. Ekim 2026 verisi 18 Kasım 2026 tarihinde saat 10.00'da açıklanacak.

Bu veriyi kaynak gösterin

Bu sayfadaki tablo ve grafikler, kaynak olarak Finansmetre gösterilip sayfaya bağlantı verilerek CC BY 4.0 lisansıyla kullanılabilir. Kullanım koşulları

Metin için

Eylül 2026 itibarıyla Birleşik Krallık'ta (İngiltere) yıllık enflasyon %3,5, aylık enflasyon %0,4. Kaynak: ONS (açıklanma tarihi 21 Ekim 2026); derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/ingiltere-enflasyonu

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/ingiltere-enflasyonu">İngiltere Enflasyonu – Finansmetre</a>

Paylaşım görselini indir (PNG, 1200 × 630)

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
Enflasyon (TÜFE)%29,731,78 puanazaldıönceki aya göreEylül 2026, yıllık enflasyon
Euro Bölgesi Enflasyonu%3,80,60 puanarttıönceki aya göreEylül 2026, yıllık enflasyon
Avrupa Ülkelerinde EnflasyonAvrupa ülkelerinde yıllık enflasyon sıralaması: AB, EFTA ve aday ülkeler ile Birleşik Krallık, en yüksek ve en düşük enflasyon, Türkiye'nin sırası.
Ülkelere Göre EnflasyonÜlkelere göre yıllık enflasyon: BIS'in verdiği 62 ülkede tüketici fiyatlarının yıllık artışı, en yüksek ve en düşük enflasyon, Türkiye'nin sırası.
ABD Enflasyonu%3,70,30 puanarttıönceki aya göreEylül 2026, yıllık enflasyon (TÜFE)
Ülkelere Göre Politika FaiziDünyada merkez bankası politika faizleri: BIS verisiyle ülke ülke ay sonu faizi ve reel faiz, en yüksek ve en düşük politika faizi, Türkiye'nin sırası.
Ekonomik TakvimEnflasyon, büyüme ve faiz kararı gibi verilerin açıklanma tarihleri.