İçeriğe geç

Ankara Araç Sayısı

Eylül 2026 sonunda Ankara ilinde trafiğe kayıtlı taşıt sayısı 3.152.567; bir önceki yılın aynı ayına göre %6,89 arttı.

Eylül 2026 sonunda Ankara ilinde trafiğe kayıtlı taşıt

3.152.567

Açıklanma tarihi
Paylaş

Ankara ilinde trafiğe kayıtlı araç sayısı ay ay ve yıl yıl: otomobil ve motosiklet, yıllık değişim, trafiğe kaydı yapılan ve devri yapılan araçlar.

Eylül 2026 sonunda Türkiye'de trafiğe kayıtlı taşıt sayısı 35.065.235.

Ankara Araç Sayısı, son iki yıl

Ankara ilinde ay sonunda trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı

Ekim 2024: 2.743.498 → Eylül 2026: 3.152.567

Ankara Araç Sayısı, 2023'ten bu yana

Ankara ilinde ay sonunda trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı

Eylül 2023: 2.532.285 → Eylül 2026: 3.152.567

Grafiğin dönemi

Kaynak: TÜİK, finansmetre.com/veri/ankara-arac-sayisi

Grafiğin verileri (24 ay)
Ankara Araç Sayısı, son iki yıl, –
AyToplam
3.152.567
3.135.954
3.120.499
3.103.851
3.089.991
3.073.450
3.056.876
3.044.342
3.030.967
3.013.521
2.987.334
2.967.560
2.949.309
2.931.359
2.910.860
2.887.032
2.871.705
2.854.076
2.836.763
2.818.856
2.803.694
2.783.571
2.760.106
2.743.498

Ankara: trafiğe kayıtlı otomobil sayısı, son iki yıl

Ankara ilinde ay sonunda trafiğe kayıtlı otomobil sayısı

Ekim 2024: 1.975.599 → Eylül 2026: 2.271.129

Kaynak: TÜİK, finansmetre.com/veri/ankara-arac-sayisi

Grafiğin verileri (24 ay)
Ankara: trafiğe kayıtlı otomobil sayısı, son iki yıl, –
AyTrafiğe kayıtlı otomobil
2.271.129
2.258.707
2.247.055
2.235.323
2.225.404
2.212.360
2.200.347
2.190.974
2.180.956
2.168.210
2.147.370
2.131.784
2.117.987
2.105.216
2.090.661
2.075.339
2.065.578
2.053.037
2.041.075
2.028.193
2.017.308
2.003.310
1.987.212
1.975.599

Ankara: trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı, son iki yıl

Ankara ilinde ay içinde trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı

Ekim 2024: 14.356 → Eylül 2026: 13.194

Kaynak: TÜİK, finansmetre.com/veri/ankara-arac-sayisi

Grafiğin verileri (24 ay)
Ankara: trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı, son iki yıl, –
AyTrafiğe kaydı yapılan taşıt
13.194
12.688
14.405
14.325
11.614
14.585
13.059
10.825
14.544
22.730
16.632
15.149
14.512
16.870
20.622
12.943
14.370
13.917
14.818
12.047
17.498
19.894
14.941
14.356

Son 12 ay

Ankara Araç Sayısı: Son 12 ay
DönemToplamYıllık değişimOtomobilMotosikletKaydı yapılanDevri yapılan
Eylül 20263.152.567+%6,892.271.129187.98813.194109.537
Ağustos 20263.135.954+%6,982.258.707185.85312.688105.485
Temmuz 20263.120.499+%7,202.247.055183.10314.40599.548
Haziran 20263.103.851+%7,512.235.323179.99014.325104.369
Mayıs 20263.089.991+%7,602.225.404176.93211.61485.529
Nisan 20263.073.450+%7,692.212.360175.07914.585104.213
Mart 20263.056.876+%7,762.200.347172.83313.05999.599
Şubat 20263.044.342+%8,002.190.974170.90510.82594.454
Ocak 20263.030.967+%8,112.180.956169.73514.54498.322
Aralık 20253.013.521+%8,262.168.210168.87022.730132.223
Kasım 20252.987.334+%8,232.147.370167.15216.632102.922
Ekim 20252.967.560+%8,172.131.784165.54615.149111.195

Yıllara göre

Ankara Araç Sayısı: Yıllara göre
YılYıl sonuDeğişimOtomobilMotosikletKaydı yapılanDevri yapılan
20253.013.521+%8,262.168.210168.870192.1081.274.040
20242.783.571+%8,022.003.310140.490181.6551.174.777
20232.576.835+%7,931.870.005104.670160.9941.154.198
20222.387.460+%4,901.743.01177.61894.0661.045.468
20212.275.927+%5,461.667.33165.88898.741962.819
20202.158.111+%6,111.585.48557.63991.4301.026.732
20192.033.935+%3,011.489.33652.43659.359938.379
20181.974.577+%4,611.441.80449.00377.070794.471
20171.887.491+%6,171.376.92846.064103.854747.559
20161.777.756+%5,901.297.14543.58699.898682.187
20151.678.731+%6,441.222.51941.53199.243652.851
20141.577.134+%4,471.147.11339.31975.263576.557
20131.509.632+%5,101.093.84337.49988.632521.424
20121.436.349+%5,041.035.71936.13685.897486.236
20111.367.427+%6,36986.68834.41797.343514.495
20101.285.661+%4,13924.36032.84178.012406.397
20091.234.695+%3,49887.70331.60064.157—
20081.193.038+%4,34854.69130.38763.224—
20071.143.379+%5,37820.35528.85966.560—
20061.085.151+%7,60783.19826.83284.264—
20051.008.546—738.96020.68184.967—

Taşıt türüne göre, Eylül 2026

Ankara Araç Sayısı: Taşıt türüne göre, Eylül 2026
GöstergeEylül 2026Eylül 2025Yıllık değişim
Trafiğe kayıtlı taşıt3.152.5672.949.309+%6,89
Trafiğe kayıtlı otomobil2.271.1292.117.987+%7,23
Trafiğe kayıtlı motosiklet187.988163.688+%14,85
Kaydı yapılan taşıt13.19414.512−%9,08
Kaydı yapılan otomobil7.6228.757−%12,96
Kaydı yapılan motosiklet2.1652.650−%18,30
Devri yapılan taşıt109.537115.271−%4,97
Devri yapılan otomobil87.00991.308−%4,71
Devri yapılan motosiklet4.3324.560−%5,00

Bu veri hakkında

Rakamlar, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) her ay “Motorlu Kara Taşıtları” bülteniyle yayımladığı il tablolarından alınır. “Toplam”, ay sonunda Ankara ilinde trafik sicilinde kaydı bulunan bütün motorlu kara taşıtlarıdır; “Otomobil” ve “Motosiklet” bunların içindedir.

“Yıllık değişim”, ay sonundaki taşıt sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre değişimidir. “Yıllara göre” tablosunda “Yıl sonu” o yılın aralık ayı sonundaki sayı, “Değişim” bir önceki yıl sonuna göre değişimdir; yalnız on iki ayı da açıklanmış yıllar yer alır.

“Kaydı yapılan”, ay ya da yıl içinde ilde trafiğe kaydı yapılan taşıtların sayısıdır.

“Devri yapılan”, ay ya da yıl içinde ilde devri yapılan taşıtların sayısıdır; TÜİK deviri “noterler aracılığı ile bir veya daha fazla el değiştiren taşıtlar” olarak tanımlar. İl düzeyinde devir verisi 2010'da başlar.

Bütün illerin sıralaması illere göre araç sayısı sayfasında, Türkiye geneli trafiğe kayıtlı araç sayısı sayfasındadır.

Kaynağı nasıl okuyoruz: Türkiye İstatistik Kurumu

Sık sorulan sorular

Ankara ilinde kaç araç var?

Eylül 2026 sonunda Ankara ilinde trafiğe kayıtlı 3.152.567 motorlu kara taşıtı var; bunların 2.271.129 kadarı otomobil, 187.988 kadarı motosiklet.

Ankara araç sayısında kaçıncı sırada?

Eylül 2026 sonunda Ankara, trafiğe kayıtlı taşıt sayısına göre 81 il arasında 2. sırada; Türkiye'deki taşıtların %8,99 kadarı bu ilde kayıtlı.

Ankara ilinde ayda kaç aracın trafiğe kaydı yapılıyor?

Eylül 2026 ayında Ankara ilinde 13.194 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı; 2025 yılının toplamı 192.108. Bu sayı bir satış sayısı değildir; trafik siciline yapılan kayıtları sayar. Otomotiv sektör kuruluşlarının açıkladığı aylık satış rakamları başka bir ölçüdür ve bu sayılarla aynı değildir.

Bu ilin öteki rakamları

Ankara'nın bütün rakamları · Bütün iller

Bu ilde akaryakıt

Litre fiyatları, Ankara ilindeki dağıtım şirketlerinin EPDK'ya bildirdiği bayi tavan (tavsiye) fiyatlarının ortancasıdır; istasyonda ödenen fiyat bundan farklı olabilir. Benzin ve motorin fiyatı tarihinden bu yana, otogaz fiyatı günü geçerli.

Ankara: akaryakıtın litre fiyatı
ÜrünTLDolarEuro
Benzin77,28 ₺1,55 $1,39 €
Motorin97,80 ₺1,96 $1,76 €
Otogaz42,46 ₺0,85 $0,76 €

Benzinin litre fiyatında 82 yer arasında 75. sırada, en pahalıdan ucuza.

Dolar ve euro karşılığı, TCMB'nin tarihli döviz satış kuruyla hesaplanır. Kaynak: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK).

Sıralamada yakın iller

Sıralama: Eylül 2026 sonunda trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı, büyükten küçüğe.

  1. 1.İstanbul
  2. 2.Ankara
  3. 3.İzmir
  4. 4.Antalya
  5. 5.Bursa

Tüm iller

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
İllere Göre Araç Sayısı81 ilde trafiğe kayıtlı araç sayısı: son ayın toplamı, otomobil ve motosiklet, yıllık değişim ve ilin Türkiye içindeki payı; her ilin kendi sayfası.
Ankara Konut Satışları12.406Eylül 2026, Ankara ilinde satılan konut
Ankara Yapı Ruhsatları24.7012026 II. çeyrek, Ankara ilinde yapı ruhsatı verilen daire (ilk açıklanan rakam)
Ankara İhracat Rakamları1.699,7Eylül 2026, Ankara merkezli firmaların ihracatı (milyon dolar)
Ankara Nüfusu5.910.320%0,79arttıönceki yıla göre31 Aralık 2025 itibarıyla Ankara nüfusu
İllere Göre Trafiğe Kaydı Yapılan Araç Sayısı81 ilde trafiğe kaydı yapılan araç sayısı: son ay ve otomobiller, yıllık değişim, yılın başından bu yana toplam ve son tam yıl; her ilin kendi sayfası.
İllere Göre Devri Yapılan Araç Sayısı81 ilde devri yapılan (el değiştiren) araç sayısı: son ayın toplamı ve otomobiller, yıllık değişim, yılın başından bu yana toplam ve son tam yıl.
Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı35.065.235%0,44arttıönceki aya göreEylül 2026 sonunda trafiğe kayıtlı taşıt
Yıllara Göre Araç Sayısı33.612.650%7,38arttıönceki yıla göre2025 sonunda trafiğe kayıtlı taşıt
MTV HesaplamaAracınızın yaşına, motor hacmine ve değerine göre motorlu taşıtlar vergisini bulun.