İçeriğe geç

İllere Göre Vergi Tahsilatı

2025 yılında 11.049,83 milyar TL vergi tahsil edildi; en çok İstanbul ilinde (5.613,74 milyar TL, %50,80), en az Bayburt ilinde (1,31 milyar TL).

2025 yılında en çok vergi tahsil edilen il: İstanbul (milyar TL)

5.613,74

81 ilde tahsil edilen vergi (TL, dolar, euro), Türkiye içindeki pay ve yıllık değişim; vergi türleri, tahsilat oranı, kişi başına vergi ve süren yıl.

En çok vergi tahsil edilen 10 il, 2025 (milyar TL)

2025 yılında illerin vergi tahsilatı, milyar TL

En yüksek İstanbul 5.613,74, en düşük Tekirdağ 100,89

  1. 1.İstanbul5.613,74
  2. 2.Ankara1.153,43
  3. 3.Kocaeli987,63
  4. 4.İzmir951,29
  5. 5.Bursa254,45
  6. 6.Mersin233,38
  7. 7.Antalya176,17
  8. 8.Adana107,96
  9. 9.Hatay102,37
  10. 10.Tekirdağ100,89

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, TÜİK ve TCMB, finansmetre.com/veri/illere-gore-vergi-tahsilati

Bütün iller

İllere Göre Vergi Tahsilatı: Bütün iller
İlTahsilat (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)PayYıllık değişim
İstanbul5.613,74142.125125.437%50,80+%57,34
Ankara1.153,4329.20225.773%10,44+%47,39
Kocaeli987,6325.00422.068%8,94+%31,15
İzmir951,2924.08421.256%8,61+%39,10
Bursa254,456.4425.686%2,30+%39,91
Mersin233,385.9095.215%2,11+%52,63
Antalya176,174.4603.936%1,59+%54,89
Adana107,962.7332.412%0,98+%44,03
Hatay102,372.5922.287%0,93+%86,82
Tekirdağ100,892.5542.254%0,91+%35,40
Konya80,472.0371.798%0,73+%55,14
Gaziantep66,461.6831.485%0,60+%45,92
Manisa61,341.5531.371%0,56+%45,11
Muğla59,641.5101.333%0,54+%57,22
Kayseri55,831.4131.247%0,51+%60,07
Samsun55,821.4131.247%0,51+%49,91
Balıkesir55,201.3971.233%0,50+%52,11
Sakarya45,761.1591.023%0,41+%82,67
Diyarbakır44,081.116985%0,40+%52,68
Denizli43,111.091963%0,39+%48,34
Eskişehir41,831.059935%0,38+%56,75
Aydın38,21967854%0,35+%52,17
Kahramanmaraş36,80932822%0,33+%414,81
Trabzon36,07913806%0,33+%53,19
Yalova35,21891787%0,32+%53,75
Çanakkale28,33717633%0,26+%42,93
Zonguldak28,15713629%0,25+%69,02
Şanlıurfa25,75652575%0,23+%38,87
Malatya23,21588519%0,21+%193,70
Erzurum22,17561495%0,20+%61,22
Aksaray18,17460406%0,16+%50,13
Van18,17460406%0,16+%62,37
Elazığ18,01456402%0,16+%67,69
Edirne17,81451398%0,16+%39,89
Afyonkarahisar17,06432381%0,15+%64,03
Kütahya16,62421371%0,15+%58,50
Sivas15,91403355%0,14+%55,63
Rize13,69347306%0,12+%71,98
Ordu13,65346305%0,12+%59,21
Çorum13,57344303%0,12+%66,31
Düzce12,61319282%0,11+%64,11
Adıyaman12,11307271%0,11+%145,48
Kastamonu11,99304268%0,11+%37,08
Isparta11,91301266%0,11+%55,21
Mardin11,24285251%0,10+%83,00
Kırklareli10,34262231%0,09+%30,75
Batman10,21259228%0,09+%65,58
Osmaniye10,12256226%0,09+%108,83
Tokat9,55242213%0,09+%56,83
Bolu9,53241213%0,09+%29,70
Nevşehir9,09230203%0,08+%51,44
Giresun8,82223197%0,08+%72,83
Uşak7,12180159%0,06+%50,55
Ağrı6,96176156%0,06+%27,44
Kırşehir6,90175154%0,06+%66,65
Siirt6,76171151%0,06+%22,62
Bilecik6,65168148%0,06+%56,05
Niğde6,49164145%0,06+%54,95
Burdur6,45163144%0,06+%54,31
Amasya6,17156138%0,06+%63,60
Şırnak6,12155137%0,06+%95,28
Yozgat5,71145128%0,05+%46,08
Kırıkkale5,30134118%0,05+%77,20
Erzincan4,84122108%0,04+%52,79
Karabük4,83122108%0,04+%45,61
Artvin4,2510895%0,04+%20,90
Bartın4,1810693%0,04+%56,97
Muş4,1110492%0,04+%61,92
Kars4,0510290%0,04+%64,89
Sinop3,9610088%0,04+%62,08
Karaman3,9410088%0,04+%56,99
Bitlis3,769584%0,03+%56,46
Bingöl3,478877%0,03+%57,06
Iğdır2,947466%0,03+%45,05
Hakkari2,827163%0,03+%59,75
Çankırı2,797162%0,03+%74,30
Kilis2,345952%0,02+%58,43
Gümüşhane1,824641%0,02+%66,40
Tunceli1,463733%0,01+%51,69
Ardahan1,393531%0,01+%44,68
Bayburt1,313329%0,01+%72,72

Türkiye toplamı

İllere Göre Vergi Tahsilatı: Türkiye toplamı
DönemTahsilat (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)Tahsilat oranı
2026 (ocak–eylül)10.400,08227.827196.269%81,64
202511.049,83279.753246.905%87,38
20247.305,28222.632205.758%87,30

Vergi türlerine göre tahsilat, 2025

İllere Göre Vergi Tahsilatı: Vergi türlerine göre tahsilat, 2025
Vergi türüTahsilat (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)Pay
Gelir vergisi2.813,2471.22462.861%25,46
Özel tüketim vergisi (ÖTV)2.024,3251.25045.233%18,32
İthalde alınan katma değer vergisi (KDV)1.724,2043.65238.527%15,60
Dahilde alınan katma değer vergisi (KDV)1.555,9439.39234.767%14,08
Kurumlar vergisi1.223,8730.98527.347%11,08
Banka ve sigorta muameleleri vergisi551,7613.96912.329%4,99
Harçlar337,308.5397.537%3,05
Gümrük vergileri317,908.0487.103%2,88
Damga vergisi225,945.7205.049%2,04
Motorlu taşıtlar vergisi105,802.6792.364%0,96
Öteki vergiler169,574.2933.789%1,53

Vergi türleri Bakanlığın il tablolarındaki satırlardır; “Öteki vergiler” veraset ve intikal, şans oyunları, özel iletişim, dijital hizmet ve konaklama vergileri gibi kalemlerin toplamıdır. Pay, türün Türkiye'deki vergi tahsilatı içindeki payıdır.

Her vergi türünde en çok tahsilat yapılan iller, 2025

İllere Göre Vergi Tahsilatı: Her vergi türünde en çok tahsilat yapılan iller, 2025
Vergi türüBirinci ilİkinci ilÜçüncü il
Gelir vergisiİstanbul (%60,01)Ankara (%10,79)İzmir (%3,69)
Özel tüketim vergisi (ÖTV)İstanbul (%45,24)İzmir (%21,00)Kocaeli (%12,85)
İthalde alınan katma değer vergisi (KDV)Kocaeli (%30,78)İstanbul (%30,33)İzmir (%10,89)
Dahilde alınan katma değer vergisi (KDV)İstanbul (%45,53)Ankara (%26,74)İzmir (%8,10)
Kurumlar vergisiİstanbul (%61,55)Ankara (%12,52)İzmir (%4,13)
Banka ve sigorta muameleleri vergisiİstanbul (%98,81)Ankara (%1,05)İzmir (%0,09)
Harçlarİstanbul (%33,12)Ankara (%10,29)İzmir (%5,67)
Gümrük vergileriİstanbul (%50,35)Kocaeli (%20,61)Mersin (%8,31)
Damga vergisiİstanbul (%30,85)Ankara (%18,50)İzmir (%4,95)
Motorlu taşıtlar vergisiİstanbul (%29,39)Ankara (%11,68)İzmir (%6,07)

İlin yanındaki oran, o türün Türkiye'deki tahsilatı içindeki payıdır.

İllerin vergisinin türlere göre dağılımı, 2025

İllere Göre Vergi Tahsilatı: İllerin vergisinin türlere göre dağılımı, 2025
İlGelir vergisiKurumlar vergisiKDV (dahilde)KDV (ithalde)ÖTV
Türkiye%25,46%11,08%14,08%15,60%18,32
İstanbul%30,07%13,42%12,62%9,32%16,31
Ankara%26,33%13,29%36,07%4,40%7,47
Kocaeli%6,21%2,27%3,11%53,73%26,34
İzmir%10,92%5,32%13,25%19,75%44,69
Bursa%27,71%12,22−%1,44%36,89%13,40
Mersin%10,85%4,12%5,67%41,53%20,97
Antalya%27,53%14,14%23,34%2,81%14,42
Adana%22,38%10,31%11,50%24,57%16,53
Hatay%14,93%9,46−%0,12%53,24%10,50
Tekirdağ%19,48%7,06%6,02%42,97%12,83
Konya%34,79%20,66%15,33%1,09%11,22
Gaziantep%35,16%11,95−%9,71%24,60%15,89
Manisa%32,65%11,50%10,63%7,35%25,71
Muğla%32,17%14,86%22,25%0,39%9,92
Kayseri%31,72%18,98%10,94%4,22%17,08
Samsun%25,68%8,05%13,45%20,76%16,82
Balıkesir%29,91%10,63%8,10%6,42%27,91
Sakarya%39,17%15,20−%8,30%22,01%14,43
Diyarbakır%24,77%5,53%33,16%0,69%18,39
Denizli%32,52%14,66−%1,16%9,81%28,32
Eskişehir%43,82%14,76%11,25%2,58%11,58
Aydın%31,94%13,05%20,10%0,07%15,16
Kahramanmaraş%29,39%17,34%31,41%1,22%8,53
Trabzon%28,07%8,75%18,35%12,08%18,66
Yalova%9,79%3,17%5,73%40,08%5,69
Çanakkale%26,80%6,45%14,44%21,59%15,03
Zonguldak%25,78%3,27−%10,89%63,75%7,55
Şanlıurfa%35,02%8,45%8,30%0,54%19,05
Malatya%31,40%13,09%25,22%0,58%16,39
Erzurum%31,08%6,97%24,47%0,13%21,31
Aksaray%20,90%8,46%10,11%35,54%11,44
Van%33,44%5,29%22,22%1,78%15,91
Elazığ%30,78%8,96%21,94%0,09%19,02
Edirne%27,02%7,13%16,36%10,97%19,79
Afyonkarahisar%35,23%16,24%12,24%0,72%15,09
Kütahya%40,40%10,03%23,92%2,59%6,19
Sivas%37,72%6,57%19,01%0,94%15,79
Rize%34,25%9,06%11,26%2,67%8,32
Ordu%38,35%11,65%6,51%1,57%16,42
Çorum%29,18%12,07%16,49%1,97%23,06
Düzce%31,05%12,47%20,20%0,00%18,51
Adıyaman%28,84%7,69%25,74%0,07%22,02
Kastamonu%35,81%6,87%35,81%1,45%1,56
Isparta%39,07%13,50%19,41%1,39%3,41
Mardin%30,97%6,95%3,92%0,06%31,74
Kırklareli%37,62%8,43%21,85%0,00%8,95
Batman%34,88%11,29%11,93%0,53%17,43
Osmaniye%32,42%6,17%36,52%0,27%4,39
Tokat%41,17%8,18%19,79%0,00%7,17
Bolu%46,61%26,99%3,02%1,31%1,15
Nevşehir%32,45%17,33%24,72%0,00%3,15
Giresun%40,07%10,43%14,00%5,11%6,48
Uşak%48,34%14,26−%2,95%0,53%14,23
Ağrı%30,57%5,20%11,41%7,33%0,52
Kırşehir%36,05%8,39%25,81%4,80%7,24
Siirt%34,57%10,06%37,34%0,00%2,38
Bilecik%40,05%10,75%27,06%0,81%1,92
Niğde%40,08%9,83%17,83%3,66%2,59
Burdur%41,15%23,81%11,24%0,00%1,16
Amasya%43,99%11,34%18,37%0,09%1,39
Şırnak%39,47%8,65%20,14%1,67%2,82
Yozgat%38,19%6,22%25,70%0,00%0,39
Kırıkkale%37,59%10,06%26,18%0,00%3,59
Erzincan%41,40%8,75%19,96%0,00%6,70
Karabük%76,83%12,94−%25,82%3,27%4,65
Artvin%37,65%7,41%18,83%5,06%0,58
Bartın%35,99%11,27%25,22%6,38%0,78
Muş%40,28%6,90%23,32%0,00%3,83
Kars%46,58%4,30%20,85%0,04%5,25
Sinop%40,67%6,83%22,64%0,25%1,22
Karaman%52,87%19,93−%3,50%0,08%0,40
Bitlis%47,68%6,83%17,64%0,00%0,19
Bingöl%45,63%5,22%19,12%0,00%0,19
Iğdır%36,29%6,82%5,22%3,03%3,46
Hakkari%50,57%4,05%11,84%0,08%0,19
Çankırı%84,20%16,59−%32,02%0,00%0,11
Kilis%53,35%5,71%7,96%3,47%0,74
Gümüşhane%48,10%7,18%17,30%0,00%0,06
Tunceli%52,44%6,24%14,35%0,00%0,20
Ardahan%45,96%4,71%13,04%0,09%0,05
Bayburt%47,35%5,45%21,53%0,00%0,24

Her oran, ilde tahsil edilen verginin o türden gelen payıdır; kalan pay tabloda sütunu olmayan vergilerindir (BSMV, gümrük, damga, harçlar, motorlu taşıtlar ve öteki vergiler). KDV (dahilde) ülke içindeki mal ve hizmet teslimlerinden, KDV (ithalde) ithalatta alınan katma değer vergisidir; ÖTV özel tüketim vergisidir. İller vergi tahsilatına göre çoktan aza sıralıdır.

Vergi tahsilat oranı, 2025

İllere Göre Vergi Tahsilatı: Vergi tahsilat oranı, 2025
İlTahsilat oranı
Kocaeli%93,99
İstanbul%92,39
Erzurum%92,24
Bayburt%91,30
Samsun%91,12
Yalova%90,75
Mersin%90,69
Kırşehir%90,55
Aksaray%90,27
Rize%89,91
Kütahya%89,55
Çanakkale%89,07
Kars%88,88
Bingöl%88,70
Muş%88,35
Gümüşhane%88,31
İzmir%87,84
Nevşehir%87,83
Erzincan%87,64
Isparta%87,42
Tunceli%87,33
Balıkesir%87,30
Kayseri%87,19
Iğdır%86,84
Siirt%86,65
Sivas%86,47
Elazığ%86,40
Bolu%86,30
Trabzon%86,21
Eskişehir%86,18
Zonguldak%85,62
Tokat%85,58
Giresun%85,00
Çankırı%84,95
Konya%84,86
Bartın%84,74
Kastamonu%84,72
Çorum%84,66
Antalya%84,62
Bursa%84,33
Denizli%84,30
Sinop%84,28
Bitlis%83,78
Muğla%83,70
Ordu%83,51
Aydın%83,36
Manisa%82,43
Diyarbakır%82,02
Bilecik%82,01
Afyonkarahisar%81,93
Sakarya%81,78
Gaziantep%81,68
Amasya%81,60
Niğde%81,50
Burdur%80,33
Osmaniye%80,12
Kırklareli%80,00
Batman%78,69
Ardahan%77,66
Düzce%77,39
Ağrı%76,74
Hakkari%76,71
Edirne%76,03
Karaman%75,74
Adıyaman%75,68
Şanlıurfa%75,52
Uşak%74,89
Van%74,83
Adana%74,20
Malatya%74,06
Ankara%73,28
Kilis%72,92
Karabük%72,47
Kırıkkale%72,33
Hatay%71,03
Kahramanmaraş%67,93
Mardin%66,77
Artvin%63,51
Tekirdağ%61,01
Yozgat%58,59
Şırnak%54,19

İller tahsilat oranına göre yüksekten düşüğe sıralıdır.

Kişi başına vergi tahsilatı, 2025

İllere Göre Vergi Tahsilatı: Kişi başına vergi tahsilatı, 2025
İlTLDolarEuro
Kocaeli456.98611.57010.211
İstanbul356.3369.0227.962
İzmir211.2015.3474.719
Ankara195.1554.9414.361
Mersin119.2903.0202.665
Yalova112.9872.8612.525
Tekirdağ83.4882.1141.866
Bursa77.9791.9741.742
Hatay64.8911.6431.450
Antalya63.4241.6061.417
Muğla54.2381.3731.212
Çanakkale49.3561.2501.103
Zonguldak48.0981.2181.075
Adana47.2751.1971.056
Eskişehir45.0731.1411.007
Trabzon43.8161.109979
Balıkesir42.9701.088960
Edirne42.1681.068942
Manisa41.5101.051928
Aksaray41.1901.043920
Sakarya40.7251.031910
Denizli40.6291.029908
Samsun40.0871.015896
Rize39.451999882
Kayseri38.265969855
Konya34.338869767
Aydın32.602825728
Kahramanmaraş32.100813717
Kastamonu31.553799705
Malatya30.702777686
Düzce30.349768678
Erzurum30.080762672
Gaziantep29.905757668
Elazığ29.734753664
Kütahya29.136738651
Bolu29.127737651
Bilecik29.020735648
Kırşehir28.401719635
Nevşehir28.400719635
Kırklareli27.239690609
Isparta26.738677597
Çorum26.116661584
Artvin25.396643567
Sivas25.193638563
Diyarbakır23.796602532
Burdur23.280589520
Afyonkarahisar22.689574507
Siirt20.334515454
Bartın20.244513452
Erzincan20.191511451
Adıyaman19.603496438
Giresun19.391491433
Karabük19.346490432
Uşak19.012481425
Kırıkkale18.732474419
Amasya18.038457403
Osmaniye17.947454401
Ordu17.768450397
Sinop17.525444392
Niğde17.342439387
Tunceli17.147434383
Van16.338414365
Bayburt15.754399352
Tokat15.552394348
Ardahan15.423390345
Batman15.411390344
Kars15.043381336
Karaman15.019380336
Kilis14.843376332
Iğdır14.327363320
Ağrı14.170359317
Çankırı13.909352311
Yozgat13.824350309
Gümüşhane13.086331292
Mardin12.439315278
Bingöl12.275311274
Şanlıurfa11.365288254
Şırnak10.675270239
Muş10.564267236
Bitlis10.434264233
Hakkari10.065255225

2026 yılı ocak–eylül dönemi

İllere Göre Vergi Tahsilatı: 2026 yılı ocak–eylül dönemi
İlTahsilat (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)2025 aynı dönemine göre
İstanbul5.356,96117.351101.096+%35,40
Ankara1.086,5723.80320.506+%30,91
İzmir932,2920.42317.594+%37,76
Kocaeli776,6217.01314.656+%11,72
Bursa240,705.2734.542+%36,51
Mersin232,735.0984.392+%45,84
Antalya156,463.4272.953+%34,25
Adana105,682.3151.994+%38,36
Tekirdağ92,962.0361.754+%33,01
Hatay87,541.9181.652+%19,56
Konya81,881.7941.545+%50,51
Gaziantep64,581.4151.219+%42,09
Manisa60,141.3171.135+%41,88
Muğla58,781.2881.109+%48,87
Kayseri52,011.139982+%37,39
Samsun49,981.095943+%30,61
Balıkesir48,681.066919+%30,01
Sakarya45,841.004865+%44,28
Diyarbakır43,17946815+%52,99
Denizli42,76937807+%45,16
Eskişehir40,29883760+%40,68
Aydın37,01811698+%45,66
Zonguldak32,50712613+%66,96
Yalova31,98701604+%26,33
Trabzon31,47689594+%24,85
Kahramanmaraş29,97656566+%11,29
Çanakkale25,99569491+%37,13
Şanlıurfa23,34511441+%37,34
Malatya21,49471405+%33,05
Erzurum21,23465401+%50,02
Van18,34402346+%60,14
Edirne18,19398343+%50,09
Elazığ17,68387334+%47,10
Aksaray16,93371319+%32,38
Afyonkarahisar16,26356307+%44,51
Sivas15,98350302+%52,76
Kütahya15,39337290+%37,00
Rize14,31313270+%58,16
Ordu14,21311268+%53,48
Çorum13,53296255+%49,21
Kastamonu12,99285245+%57,50
Düzce11,90261225+%39,70
Isparta11,64255220+%43,04
Mardin11,20245211+%53,57
Adıyaman10,84237205+%27,40
Tokat10,26225194+%59,39
Kırklareli9,94218188+%32,79
Osmaniye8,99197170+%23,63
Giresun8,98197169+%55,72
Batman8,77192165+%35,60
Nevşehir8,74192165+%42,06
Bolu8,63189163+%30,28
Uşak7,77170147+%57,34
Karabük7,50164142+%141,39
Burdur7,30160138+%64,58
Niğde7,09155134+%62,42
Kırşehir6,66146126+%46,56
Amasya6,45141122+%53,53
Ağrı6,44141122+%33,53
Bilecik6,44141121+%38,67
Yozgat5,99131113+%58,88
Şırnak5,66124107+%36,55
Siirt5,36117101+%23,78
Kırıkkale5,2011498+%42,20
Erzincan4,8810792+%50,96
Artvin4,5510086+%57,44
Sinop4,439784+%70,00
Karaman4,369682+%62,68
Bartın4,119078+%47,39
Kars3,988775+%50,68
Bitlis3,858473+%62,46
Muş3,738270+%39,95
Çankırı3,407464+%86,70
Bingöl3,347363+%51,56
Iğdır2,846254+%41,44
Hakkari2,675950+%47,45
Kilis2,074539+%33,79
Gümüşhane1,773933+%48,74
Tunceli1,633631+%71,96
Ardahan1,383026+%52,82
Bayburt1,332925+%50,95

Tutarlar ocaktan eylül sonuna kadar birikmiş tahsilattır; değişim 2025 yılının aynı aylarına göre ve TL cinsindendir.

Bu veri hakkında

Rakamlar Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün “Genel Bütçe Gelirlerinin İller İtibarıyla Tahakkuk ve Tahsilatı” tablolarındandır: genel bütçenin vergi gelirlerinin ocaktan ayın sonuna kadar tahakkuk eden ve tahsil edilen tutarları. Bakanlık tutarları bin TL olarak yayımlar; bu sayfada milyar TL olarak yazılır.

İllere dağıtılmayan, merkezde tahsil edilen vergi (2025 yılında 66,05 milyar TL) Türkiye toplamına girer, sıralamaya girmez; illerin payı bu toplama göredir.

Dolar ve euro karşılığı, dönemin TCMB döviz alış kurlarının ortalamasıyla hesaplanır (2025 yılında 1 dolar ortalama 39,4985 TL, 1 euro ortalama 44,7534 TL; 2026 yılı ocak–eylül döneminde 1 dolar ortalama 45,6490 TL, 1 euro ortalama 52,9889 TL; 2024 yılında 1 dolar ortalama 32,8132 TL, 1 euro ortalama 35,5043 TL). Yıllık değişim TL cinsindendir ve enflasyondan arındırılmamıştır.

Bir ilin adı, o ilin nüfus sayfasına götürür; il sayfaları ilin vergi tahsilatındaki sırasını da gösterir.

Kaynakları nasıl okuyoruz: T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Sık sorulan sorular

En çok vergi hangi illerde tahsil ediliyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün il tablolarına göre 2025 yılında en çok vergi tahsil edilen beş il İstanbul (5.613,74 milyar TL), Ankara (1.153,43 milyar TL), Kocaeli (987,63 milyar TL), İzmir (951,29 milyar TL) ve Bursa (254,45 milyar TL). Bu beş ilin Türkiye'deki vergi tahsilatı içindeki payı %81,09.

En az vergi hangi illerde tahsil ediliyor?

2025 yılında en az vergi tahsil edilen iller Bayburt (1,31 milyar TL), Ardahan (1,39 milyar TL) ve Tunceli (1,46 milyar TL).

Vergi tahsilat oranı en yüksek ve en düşük iller hangileri?

Tahsilat oranı, yıl içinde tahsil edilen verginin tahakkuk eden vergiye oranıdır. 2025 yılında oranı en yüksek iller Kocaeli (%93,99), İstanbul (%92,39) ve Erzurum (%92,24); en düşük iller Şırnak (%54,19), Yozgat (%58,59) ve Tekirdağ (%61,01). Türkiye'de tahakkuk eden verginin %87,38 kadarı tahsil edildi.

Türkiye'de en çok hangi vergi tahsil ediliyor?

2025 yılında tahsil edilen 11.049,83 milyar TL verginin en büyük kalemleri gelir vergisi (2.813,24 milyar TL, %25,46), özel tüketim vergisi (ÖTV) (2.024,32 milyar TL, %18,32) ve ithalde alınan katma değer vergisi (KDV) (1.724,20 milyar TL, %15,60). Dahilde ve ithalde alınan KDV birlikte 3.280,14 milyar TL (%29,68) ile en büyük vergidir. Türler Bakanlığın il tablolarındaki satırlardır; her türde en çok tahsilat yapılan üç il ayrı tabloda yazar.

Hangi il en çok kurumlar vergisi ödüyor?

2025 yılında en çok kurumlar vergisi İstanbul ilinde tahsil edildi: 753,33 milyar TL, Türkiye'deki kurumlar vergisi tahsilatının %61,55 kadarı. Onu Ankara (153,29 milyar TL) ve İzmir (50,59 milyar TL) izliyor. Kurumlar vergisi şirketin bağlı olduğu vergi dairesinin bulunduğu ilde tahsil edilir; büyük şirketlerin genel müdürlüklerinin bulunduğu iller bu yüzden öndedir.

İstanbul'un vergisinin ne kadarı KDV?

2025 yılında İstanbul ilinde tahsil edilen 5.613,74 milyar TL verginin %12,62 kadarı dahilde alınan, %9,32 kadarı ithalde alınan katma değer vergisidir (KDV); ikisi birlikte %21,94. Türkiye'de bu pay %29,68. İstanbul'da en çok tahsil edilen vergi gelir vergisi (%30,07).

Kişi başına en çok vergi hangi ilde tahsil ediliyor?

2025 yılında kişi başına en çok vergi tahsil edilen iller Kocaeli (456.986 TL), İstanbul (356.336 TL) ve İzmir (211.201 TL); Türkiye'de kişi başına 128.349 TL vergi tahsil edildi. Bu rakam sitenin hesabıdır: ilde tahsil edilen vergi, TÜİK'in ilin 2025 yılı 31 Aralık nüfusuna bölünür.

Bir ilde tahsil edilen vergi o ilin ekonomisini gösterir mi?

Tam olarak göstermez. Vergi, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesinin ya da işlemin yapıldığı gümrük idaresinin bulunduğu ilde tahsil edilir: büyük şirketlerin vergisi genel müdürlüklerinin bulunduğu ilde, ithalatta alınan vergiler malın gümrüklendiği ilde toplanır. Bu yüzden genel müdürlüklerin toplandığı illerin payı yüksektir; il rakamı orada yaşayanların ödediği vergiyi göstermez.

İllere göre vergi tahsilatı ne zaman açıklanır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, illerin tahakkuk ve tahsilat tablolarını her ay, ocaktan bir önceki ayın sonuna kadar biriken tutarlarla yayımlar. Kapanmış bir yılın tabloları da düzeltildikçe yeniden yüklenir; bu sayfa kapanan son yılı ve süren yılın biriken tutarlarını gösterir.

Bu veriyi kaynak gösterin

Rakamlar kurumun koşullarına tabidir; kaynak olarak kurum gösterilir.

Metin için

2025 yılında 11.049,83 milyar TL vergi tahsil edildi; en çok İstanbul ilinde (5.613,74 milyar TL, %50,80), en az Bayburt ilinde (1,31 milyar TL). Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü: Genel Bütçe Gelirlerinin İller İtibarıyla Tahakkuk ve Tahsilatı, https://muhasebat.hmb.gov.tr/genel-yonetim-mali-istatistikleri; TÜİK ve TCMB (açıklanma tarihi 16 Temmuz 2026); derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/illere-gore-vergi-tahsilati

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/illere-gore-vergi-tahsilati">İllere Göre Vergi Tahsilatı – Finansmetre</a>

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
Bütçe Dengesi−532,24Milyar dolar: −10,96Eylül 2026, merkezi yönetim bütçe dengesi (milyar TL)
İllere Göre Belediye Bütçeleri81 ilde belediyelerin ve öteki mahalli idarelerin harcaması ve geliri (TL, dolar, euro), kişi başına harcama, gelirin kaynakları ve süren yıl.
İllere Göre Kişi Başına Gelir81 ilde kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (TL, dolar, euro), Türkiye ortalamasına göre endeks, reel büyüme, ilin GSYH'si ve sektör payları.
İllere Göre İşsizlik Oranı81 ilin işsizlik oranı, güven aralığı ve bir önceki yıla göre farkı; illere göre istihdam ve işgücüne katılma oranı, 2022 yılından bu yana yıl yıl.
Vergi TakvimiBeyanname verme ve ödeme son tarihleri.