İçeriğe geç

İllere Göre Belediye Bütçeleri

2025 yılında belediyeler ve öteki mahalli idareler 2.221,69 milyar TL harcadı; en çok İstanbul ilinde: 575,44 milyar TL (%25,90).

2025 yılında mahalli idarelerin en çok harcadığı il: İstanbul (milyar TL)

575,44

81 ilde belediyelerin ve öteki mahalli idarelerin harcaması ve geliri (TL, dolar, euro), kişi başına harcama, gelirin kaynakları ve süren yıl.

Mahalli idarelerin en çok harcadığı 10 il, 2025 (milyar TL)

2025 yılında illerin mahalli idare harcaması, milyar TL

En yüksek İstanbul 575,44, en düşük Hatay 41,67

  1. 1.İstanbul575,44
  2. 2.Ankara175,20
  3. 3.İzmir155,78
  4. 4.Kocaeli74,24
  5. 5.Antalya73,06
  6. 6.Bursa64,73
  7. 7.Konya63,11
  8. 8.Gaziantep50,77
  9. 9.Mersin46,79
  10. 10.Hatay41,67

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, TÜİK ve TCMB, finansmetre.com/veri/illere-gore-belediye-butceleri

Bütün iller

İllere Göre Belediye Bütçeleri: Bütün iller
İlGider (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)PayYıllık değişim
İstanbul575,4414.56912.858%25,90+%27,33
Ankara175,204.4363.915%7,89+%45,96
İzmir155,783.9443.481%7,01+%38,42
Kocaeli74,241.8801.659%3,34+%38,41
Antalya73,061.8501.633%3,29+%36,52
Bursa64,731.6391.446%2,91+%25,04
Konya63,111.5981.410%2,84+%27,68
Gaziantep50,771.2851.134%2,28+%41,96
Mersin46,791.1851.045%2,11+%32,72
Hatay41,671.055931%1,88+%61,43
Adana41,621.054930%1,87+%32,56
Balıkesir33,85857756%1,52+%32,87
Şanlıurfa32,85832734%1,48+%31,80
Muğla32,83831734%1,48+%45,71
Samsun31,74804709%1,43+%39,47
Kayseri31,55799705%1,42+%43,63
Manisa29,55748660%1,33+%45,06
Diyarbakır28,99734648%1,30+%59,71
Kahramanmaraş28,21714630%1,27+%59,37
Tekirdağ27,74702620%1,25+%40,41
Van24,04609537%1,08+%62,48
Erzurum22,83578510%1,03+%63,21
Sakarya22,57571504%1,02+%56,68
Aydın22,33565499%1,01+%28,31
Eskişehir20,47518457%0,92+%41,46
Denizli20,18511451%0,91+%10,97
Malatya18,90478422%0,85+%37,81
Trabzon18,65472417%0,84+%51,19
Ordu16,95429379%0,76+%44,72
Şırnak15,45391345%0,70−%18,27
Elazığ14,98379335%0,67+%43,35
Çanakkale14,09357315%0,63+%33,62
Mardin13,98354312%0,63+%53,51
Afyonkarahisar13,78349308%0,62+%39,90
Tokat12,78324286%0,58+%58,82
Sivas12,75323285%0,57+%65,35
Batman12,24310273%0,55+%60,57
Çorum11,38288254%0,51+%52,08
Adıyaman11,34287253%0,51+%67,34
Kütahya11,07280247%0,50+%23,27
Zonguldak10,45265233%0,47+%23,35
Osmaniye9,92251222%0,45+%35,93
Aksaray9,20233206%0,41+%66,52
Edirne9,12231204%0,41+%39,35
Yozgat8,96227200%0,40+%30,30
Isparta8,91225199%0,40+%37,39
Giresun8,20208183%0,37+%34,28
Rize8,11205181%0,37+%65,14
Kırklareli8,00203179%0,36+%45,14
Kastamonu7,97202178%0,36+%35,35
Düzce7,91200177%0,36+%39,42
Bolu7,58192169%0,34+%50,63
Ağrı7,34186164%0,33+%44,42
Yalova7,27184162%0,33+%19,09
Hakkari7,20182161%0,32+%46,33
Nevşehir6,80172152%0,31+%25,12
Niğde6,73170150%0,30+%87,68
Amasya6,26158140%0,28+%33,01
Erzincan6,13155137%0,28+%39,44
Uşak6,11155136%0,27+%25,11
Muş6,01152134%0,27+%54,60
Bitlis5,89149132%0,27+%38,57
Kırıkkale5,86148131%0,26+%22,44
Burdur5,79147129%0,26+%24,75
Bingöl5,76146129%0,26+%51,01
Bilecik5,67144127%0,26+%35,93
Siirt5,63143126%0,25+%44,14
Kırşehir5,47139122%0,25+%35,34
Kars4,91124110%0,22+%80,50
Çankırı4,84123108%0,22+%45,45
Karabük4,84122108%0,22+%38,05
Karaman4,4411399%0,20+%23,30
Sinop4,3311097%0,19+%45,46
Artvin4,1310592%0,19+%34,78
Kilis3,488878%0,16+%4,09
Gümüşhane3,188171%0,14+%53,53
Bartın3,178071%0,14+%37,71
Iğdır3,137970%0,14+%11,67
Tunceli3,107869%0,14+%27,16
Bayburt1,764539%0,08+%31,44
Ardahan1,664237%0,07+%41,79

Türkiye toplamı

İllere Göre Belediye Bütçeleri: Türkiye toplamı
DönemGider (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)Gelir (milyar TL)
2026 (ocak–haziran)1.208,8227.17123.2901.285,21
20252.221,6956.24749.6432.165,33
20241.632,7949.76045.9891.420,68

Bütçe gelirleri, 2025

İllere Göre Belediye Bütçeleri: Bütçe gelirleri, 2025
İlGelir (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)Pay
İstanbul542,2413.72812.116%25,04
Ankara182,444.6194.076%8,43
İzmir138,653.5103.098%6,40
Antalya80,402.0361.797%3,71
Kocaeli74,861.8951.673%3,46
Bursa63,251.6011.413%2,92
Konya60,861.5411.360%2,81
Gaziantep49,391.2501.104%2,28
Mersin46,491.1771.039%2,15
Adana41,801.058934%1,93
Şanlıurfa35,31894789%1,63
Muğla35,11889785%1,62
Samsun33,06837739%1,53
Hatay31,77804710%1,47
Kayseri30,38769679%1,40
Balıkesir30,13763673%1,39
Manisa30,11762673%1,39
Tekirdağ28,57723638%1,32
Diyarbakır27,63700617%1,28
Aydın24,04609537%1,11
Kahramanmaraş23,16586517%1,07
Denizli22,88579511%1,06
Erzurum21,93555490%1,01
Eskişehir21,49544480%0,99
Sakarya21,13535472%0,98
Van19,96505446%0,92
Malatya17,42441389%0,80
Ordu15,73398351%0,73
Trabzon15,55394347%0,72
Şırnak15,36389343%0,71
Çanakkale14,97379334%0,69
Afyonkarahisar14,60370326%0,67
Sivas13,27336297%0,61
Tokat13,08331292%0,60
Elazığ12,90327288%0,60
Mardin12,78323285%0,59
Kütahya12,29311275%0,57
Çorum11,75297262%0,54
Adıyaman11,70296262%0,54
Batman11,54292258%0,53
Zonguldak11,00278246%0,51
Isparta9,21233206%0,43
Edirne9,21233206%0,43
Yozgat9,17232205%0,42
Aksaray9,07230203%0,42
Osmaniye8,86224198%0,41
Rize8,44214189%0,39
Giresun8,20208183%0,38
Ağrı8,09205181%0,37
Kastamonu7,83198175%0,36
Kırklareli7,65194171%0,35
Bolu7,52190168%0,35
Düzce7,45188166%0,34
Niğde7,38187165%0,34
Yalova7,03178157%0,32
Hakkari6,88174154%0,32
Nevşehir6,85173153%0,32
Uşak6,66169149%0,31
Amasya6,61167148%0,31
Bitlis6,38161142%0,29
Kırıkkale6,09154136%0,28
Muş5,98151134%0,28
Burdur5,87149131%0,27
Kırşehir5,71145128%0,26
Erzincan5,69144127%0,26
Bilecik5,69144127%0,26
Bingöl5,65143126%0,26
Siirt5,44138121%0,25
Kars5,39136120%0,25
Kilis5,15130115%0,24
Çankırı5,08129113%0,23
Sinop4,48114100%0,21
Karabük4,46113100%0,21
Karaman4,4111299%0,20
Artvin4,2410795%0,20
Iğdır3,538979%0,16
Bartın3,508978%0,16
Gümüşhane3,278373%0,15
Tunceli2,797162%0,13
Bayburt1,814641%0,08
Ardahan1,614136%0,07

Gelir, ildeki mahalli idarelerin bütçe gelirlerinin toplamıdır; pay, Türkiye'deki mahalli idare gelirleri içindeki paydır.

Gelirlerin kaynağı, 2025

İllere Göre Belediye Bütçeleri: Gelirlerin kaynağı, 2025
İlVergiTeşebbüs ve mülkiyetBağış ve yardımFaiz, pay, ceza
Türkiye%5,53%19,18%4,81%64,47
İstanbul%7,97%23,58%0,81%62,18
Ankara%4,62%21,49%0,73%65,28
İzmir%5,57%24,63%0,20%62,61
Antalya%7,36%32,98%0,62%55,41
Kocaeli%5,79%20,19%2,09%65,70
Bursa%5,52%17,97%1,26%69,80
Konya%3,78%14,03%2,45%63,71
Gaziantep%3,27%16,43%2,35%60,57
Mersin%4,95%17,76%2,11%69,62
Adana%5,11%18,75%1,50%72,31
Şanlıurfa%3,09%10,48%3,65%80,50
Muğla%6,30%31,12%0,73%57,60
Samsun%3,53%20,56%1,66%57,57
Hatay%4,24%13,64%9,10%68,39
Kayseri%4,23%11,72%2,84%69,90
Balıkesir%7,54%21,71%1,28%63,70
Manisa%5,02%17,92%1,48%69,73
Tekirdağ%8,54%20,58%0,62%65,64
Diyarbakır%3,22%11,84%0,51%83,98
Aydın%6,77%25,30%0,94%65,18
Kahramanmaraş%3,36%12,33%10,89%71,95
Denizli%5,02%18,04%0,99%72,07
Erzurum%2,33%10,27%2,30%71,89
Eskişehir%4,84%22,53%0,86%69,08
Sakarya%6,81%17,56%2,85%66,09
Van%3,20%11,60%0,37%83,03
Malatya%4,54%16,03%4,37%71,59
Ordu%4,59%17,08%3,57%66,06
Trabzon%4,30%17,29%5,79%70,12
Şırnak%0,83%2,57%50,72%45,72
Çanakkale%6,37%24,57%12,56%51,55
Afyonkarahisar%4,21%13,61%12,12%64,27
Sivas%3,16%12,39%15,75%62,44
Tokat%2,73%6,61%24,25%59,97
Elazığ%2,83%8,93%21,84%59,12
Mardin%4,03%3,72%4,14%86,07
Kütahya%2,69%16,34%13,43%59,96
Çorum%1,96%19,47%14,95%57,53
Adıyaman%1,94%3,40%29,35%64,28
Batman%3,74%4,93%13,73%72,41
Zonguldak%4,54%18,34%12,95%61,59
Isparta%4,59%17,67%9,64%60,90
Edirne%3,78%18,14%14,61%57,01
Yozgat%3,78%8,44%19,21%59,36
Aksaray%3,55%5,99%19,67%61,32
Osmaniye%4,45%4,81%13,90%74,91
Rize%2,99%7,20%34,76%49,58
Giresun%4,30%11,68%16,96%66,00
Ağrı%2,62%3,48%22,94%70,87
Kastamonu%3,21%11,29%22,35%60,54
Kırklareli%5,80%16,65%11,42%62,85
Bolu%5,19%17,42%21,28%53,52
Düzce%3,96%13,39%15,70%61,41
Niğde%3,48%11,58%10,87%70,01
Yalova%10,77%18,79%6,84%58,99
Hakkari%1,18%6,46%43,57%48,74
Nevşehir%5,27%13,55%13,77%63,09
Uşak%3,80%13,72%7,74%73,18
Amasya%3,92%12,42%18,96%60,19
Bitlis%3,54%4,60%19,13%67,50
Kırıkkale%6,17%11,04%13,66%65,03
Muş%2,07%2,33%21,41%74,13
Burdur%4,83%19,46%16,71%57,81
Kırşehir%4,97%12,33%14,98%60,72
Erzincan%2,48%10,05%24,51%61,54
Bilecik%5,86%15,03%17,07%57,26
Bingöl%3,02%4,56%28,38%57,45
Siirt%1,15%3,33%22,57%72,05
Kars%3,80%2,45%33,48%57,72
Kilis%2,10%5,44%18,03%73,99
Çankırı%5,36%11,85%22,05%51,00
Sinop%3,72%10,17%26,62%56,39
Karabük%4,93%9,59%19,07%65,11
Karaman%3,23%7,95%9,23%74,07
Artvin%2,86%12,34%30,73%53,09
Iğdır%2,65%8,53%22,26%61,32
Bartın%3,50%18,45%16,80%60,61
Gümüşhane%1,90%9,11%21,63%64,94
Tunceli%2,26%8,22%44,49%43,97
Bayburt%2,64%8,95%26,17%58,69
Ardahan%2,12%10,58%19,23%62,84

Her oran, gelirin o kalemden gelen payıdır; kalan pay sermaye gelirleri ve alacaklardan tahsilattır. Vergi, mahalli idarelerin kendi topladığı vergilerdir (emlak vergisi gibi).

Kişi başına mahalli idare harcaması, 2025

İllere Göre Belediye Bütçeleri: Kişi başına mahalli idare harcaması, 2025
İlTLDolarEuro
İstanbul36.527925816
Tunceli36.417922814
İzmir34.586876773
Kocaeli34.351870768
Erzurum30.978784692
Muğla29.862756667
Ankara29.643750662
Şırnak26.939682602
Konya26.933682602
Hatay26.414669590
Balıkesir26.355667589
Antalya26.303666588
Hakkari25.734652575
Erzincan25.600648572
Malatya24.999633559
Bilecik24.762627553
Elazığ24.737626553
Artvin24.658624551
Kahramanmaraş24.608623550
Çanakkale24.544621548
Çankırı24.151611540
Mersin23.915605534
Rize23.373592522
Yalova23.324591521
Bolu23.179587518
Tekirdağ22.956581513
Gümüşhane22.934581512
Gaziantep22.842578510
Samsun22.796577509
Trabzon22.648573506
Kırşehir22.545571504
Kilis22.115560494
Ordu22.062559493
Eskişehir22.058558493
Çorum21.909555490
Yozgat21.677549484
Kayseri21.622547483
Van21.615547483
Edirne21.595547483
Bayburt21.281539476
Nevşehir21.226537474
Kırklareli21.075534471
Kastamonu20.970531469
Burdur20.875528466
Aksaray20.849528466
Tokat20.813527465
Kırıkkale20.704524463
Bingöl20.396516456
Sivas20.201511451
Sakarya20.085508449
Isparta19.999506447
Manisa19.995506447
Bursa19.838502443
Kütahya19.401491433
Karabük19.375491433
Sinop19.152485428
Aydın19.054482426
Düzce19.036482425
Denizli19.017481425
Batman18.469468413
Adıyaman18.356465410
Ardahan18.353465410
Afyonkarahisar18.326464409
Amasya18.288463409
Kars18.268463408
Adana18.225461407
Giresun18.024456403
Niğde17.969455402
Zonguldak17.853452399
Osmaniye17.580445393
Siirt16.949429379
Karaman16.940429379
Bitlis16.350414365
Uşak16.314413365
Diyarbakır15.651396350
Mardin15.477392346
Muş15.454391345
Bartın15.354389343
Iğdır15.263386341
Ağrı14.928378334
Şanlıurfa14.498367324

Harcamanın türleri, 2025

İllere Göre Belediye Bütçeleri: Harcamanın türleri, 2025
İlPersonelMal ve hizmetSermaye gideriFaiz
Türkiye%10,39%53,53%23,26%3,32
İstanbul%7,54%53,96%21,07%3,54
Ankara%7,63%56,93%19,88%2,38
İzmir%10,82%58,72%16,96%6,02
Kocaeli%10,26%52,93%26,21%0,66
Antalya%9,42%60,47%24,59%1,52
Bursa%10,22%51,48%25,40%2,89
Konya%7,30%52,77%28,95%4,92
Gaziantep%7,18%42,53%31,78%4,64
Mersin%8,79%63,27%20,62%2,20
Hatay%8,33%38,95%40,46%6,41
Adana%13,16%59,77%20,19%2,73
Balıkesir%12,00%60,28%11,56%10,53
Şanlıurfa%10,30%62,59%17,03%2,98
Muğla%12,65%52,05%22,83%1,14
Samsun%9,05%45,25%30,15%6,03
Kayseri%8,61%41,86%29,12%1,79
Manisa%10,32%60,34%19,36%1,52
Diyarbakır%16,47%56,46%22,81%1,57
Kahramanmaraş%8,67%42,65%37,50%4,23
Tekirdağ%10,66%54,38%18,66%1,38
Van%12,40%52,27%16,34%7,50
Erzurum%7,98%46,46%32,49%2,36
Sakarya%11,69%55,78%25,61%2,21
Aydın%12,01%59,53%21,00%2,92
Eskişehir%13,65%65,72%11,33%2,19
Denizli%12,01%44,05%25,25%9,65
Malatya%7,69%51,14%28,80%3,37
Trabzon%15,22%48,37%20,14%5,21
Ordu%10,37%58,25%19,34%8,29
Şırnak%8,64%30,07%56,36%1,19
Elazığ%11,20%51,08%32,02%2,20
Çanakkale%15,89%52,47%21,86%2,34
Mardin%14,29%51,83%17,19%2,52
Afyonkarahisar%15,64%51,97%26,12%2,45
Tokat%16,78%53,73%23,95%1,94
Sivas%16,19%52,10%28,01%0,81
Batman%12,43%45,50%33,25%3,12
Çorum%13,44%50,10%25,05%1,94
Adıyaman%14,59%46,96%32,93%0,66
Kütahya%15,06%53,54%23,31%3,44
Zonguldak%16,47%60,64%12,27%3,21
Osmaniye%18,22%48,93%23,24%1,25
Aksaray%11,00%41,95%40,96%0,36
Edirne%14,55%55,23%24,38%1,89
Yozgat%17,84%52,68%25,55%1,95
Isparta%14,39%56,70%19,74%0,97
Giresun%18,96%54,95%22,27%1,39
Rize%12,07%43,93%33,36%1,40
Kırklareli%18,03%53,33%23,38%1,25
Kastamonu%20,56%46,33%27,75%0,95
Düzce%11,45%48,52%18,78%5,10
Bolu%12,84%49,95%31,18%2,17
Ağrı%15,31%40,69%36,33%0,23
Yalova%18,91%60,76%14,19%2,37
Hakkari%10,88%40,80%44,19%1,18
Nevşehir%17,17%57,32%19,82%1,45
Niğde%20,65%48,61%25,48%0,52
Amasya%21,33%48,92%24,63%2,39
Erzincan%17,58%50,57%26,00%1,89
Uşak%15,27%59,32%19,02%0,87
Muş%21,47%41,92%31,03%1,46
Bitlis%17,77%48,92%27,77%3,35
Kırıkkale%23,99%50,97%16,83%1,79
Burdur%15,28%57,80%20,22%1,56
Bingöl%16,55%46,90%27,39%2,49
Bilecik%16,14%53,84%22,34%1,32
Siirt%17,13%56,03%23,22%0,96
Kırşehir%16,08%56,77%19,89%1,15
Kars%17,71%42,62%34,38%1,06
Çankırı%20,12%43,19%31,49%2,61
Karabük%14,99%54,00%25,88%3,18
Karaman%17,82%56,73%18,59%2,27
Sinop%25,82%47,49%23,06%1,92
Artvin%18,90%52,58%24,61%1,56
Kilis%15,64%60,02%22,45%0,21
Gümüşhane%20,86%63,13%11,58%1,90
Bartın%18,50%52,54%24,73%0,35
Iğdır%30,22%38,46%25,52%3,12
Tunceli%19,03%40,82%30,51%5,07
Bayburt%18,97%49,84%23,98%4,79
Ardahan%21,70%49,62%24,02%0,63

Her oran, harcamanın o türden gelen payıdır: personel giderleri (sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi dahil), mal ve hizmet alımları, sermaye giderleri (yatırım) ve faiz; kalan pay cari ve sermaye transferleri ile borç vermedir.

2026 yılı ocak–haziran dönemi

İllere Göre Belediye Bütçeleri: 2026 yılı ocak–haziran dönemi
İlGider (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)2025 aynı dönemine göre
İstanbul289,106.4985.570+%31,14
Ankara100,472.2581.936+%30,04
İzmir87,001.9561.676+%39,13
Kocaeli46,491.045896+%58,76
Antalya40,34907777+%36,50
Bursa39,78894767+%51,24
Konya36,78827709+%35,89
Gaziantep34,76781670+%51,71
Mersin26,34592508+%45,12
Hatay25,73578496+%87,51
Adana23,73533457+%35,27
Muğla21,26478410+%77,09
Şanlıurfa19,64442378+%54,06
Balıkesir18,62419359+%36,90
Samsun18,25410352+%58,00
Kayseri17,95403346+%44,68
Diyarbakır17,29389333+%67,52
Manisa17,17386331+%48,59
Kahramanmaraş14,96336288+%44,25
Tekirdağ14,36323277+%49,43
Van14,01315270+%57,83
Aydın13,98314269+%57,02
Sakarya12,61283243+%42,84
Denizli12,45280240+%52,63
Malatya12,01270231+%80,11
Eskişehir11,58260223+%50,24
Trabzon11,31254218+%59,43
Erzurum10,04226194+%54,16
Ordu9,27208179+%51,02
Afyonkarahisar7,82176151+%49,30
Tokat7,41167143+%52,39
Mardin7,19162139+%40,05
Çanakkale6,72151129+%21,66
Zonguldak6,49146125+%49,78
Adıyaman6,02135116+%30,10
Elazığ5,76129111−%10,48
Sivas5,70128110+%36,46
Kütahya5,59126108+%33,46
Rize5,51124106+%82,51
Osmaniye5,1611699+%21,17
Batman4,7810792+%1,80
Şırnak4,7410791−%29,66
Edirne4,6410489+%31,56
Isparta4,5310287+%28,75
Düzce4,4310085+%56,21
Çorum4,419985+%4,97
Giresun4,389984+%44,66
Yozgat4,369884+%34,67
Yalova4,199481+%39,93
Aksaray4,039178+%35,65
Nevşehir3,858774+%42,48
Niğde3,828674+%130,32
Karabük3,728472+%96,93
Bolu3,658270+%22,59
Uşak3,578069+%43,77
Kastamonu3,568069+%24,29
Amasya3,427766+%31,67
Ağrı3,297463+%42,57
Erzincan3,297463+%41,27
Kırıkkale3,267363+%23,68
Bitlis3,207262+%58,54
Hakkari3,177161+%44,18
Kırklareli3,066959−%7,58
Bilecik3,006758+%35,83
Kırşehir2,786254+%31,14
Karaman2,595850+%44,52
Muş2,485648+%13,12
Burdur2,475548+%9,32
Çankırı2,425447+%36,31
Siirt2,365345+%10,29
Sinop2,225043+%30,44
Iğdır1,954438+%60,82
Bingöl1,764034−%8,03
Gümüşhane1,453328+%12,52
Bartın1,323025+%8,10
Tunceli1,272924+%5,23
Kars1,152622−%26,83
Artvin1,062420−%33,47
Kilis1,062420−%33,25
Ardahan0,761715+%26,82
Bayburt0,711614+%5,11

Tutarlar ocaktan haziran sonuna kadar birikmiş giderlerdir; değişim 2025 yılının aynı dönemine göre ve TL cinsindendir.

Bu veri hakkında

Rakamlar Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün “İller İtibarıyla Mahalli İdareler Bütçe İstatistikleri” tablolarındandır: ildeki belediyelerin, il özel idaresinin, bağlı idarelerin ve mahalli idare birliklerinin ocaktan çeyreğin sonuna kadar biriken giderleri ve gelirleri. Bakanlık tutarları bin TL olarak yayımlar; bu sayfada milyar TL olarak yazılır.

Dolar ve euro karşılığı, dönemin TCMB döviz alış kurlarının ortalamasıyla hesaplanır (2025 yılında 1 dolar ortalama 39,4985 TL, 1 euro ortalama 44,7534 TL; 2026 yılı ocak–haziran döneminde 1 dolar ortalama 44,4895 TL, 1 euro ortalama 51,9038 TL; 2024 yılında 1 dolar ortalama 32,8132 TL, 1 euro ortalama 35,5043 TL). Yıllık değişim TL cinsindendir ve enflasyondan arındırılmamıştır.

Bir ilin adı, o ilin nüfus sayfasına götürür; il sayfaları ilin mahalli idare harcamasındaki sırasını da gösterir.

Kaynakları nasıl okuyoruz: T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Sık sorulan sorular

Hangi ilin belediyeleri en çok harcıyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün il tablolarına göre 2025 yılında mahalli idarelerin en çok harcadığı beş il İstanbul (575,44 milyar TL), Ankara (175,20 milyar TL), İzmir (155,78 milyar TL), Kocaeli (74,24 milyar TL) ve Antalya (73,06 milyar TL). Bu beş ilin Türkiye'deki mahalli idare harcaması içindeki payı %47,43.

Kişi başına en çok belediye harcaması hangi ilde?

2025 yılında kişi başına mahalli idare harcaması en yüksek iller İstanbul (36.527 TL), Tunceli (36.417 TL) ve İzmir (34.586 TL); Türkiye'de kişi başına 25.806 TL. Bu rakam sitenin hesabıdır: ildeki mahalli idarelerin harcaması, TÜİK'in ilin 2025 yılı 31 Aralık nüfusuna bölünür.

Belediyelerin gelirinin ne kadarı devletten gelen paydır?

Bakanlığın il tabloları devletten gelen payı ayrı bir kalem olarak vermez. Genel bütçe vergi gelirlerinden belediyelere ve il özel idarelerine ayrılan paylar “faizler, paylar ve cezalar” kalemindedir; 2025 yılında bu kalem mahalli idarelerin 2.165,33 milyar TL gelirinin %64,47 kadarıdır. Alınan bağış ve yardımların payı %4,81, mahalli idarelerin kendi vergi gelirlerinin payı %5,53.

Mahalli idarelerin gideri gelirini aşıyor mu?

2025 yılında Türkiye'deki mahalli idarelerin giderleri 2.221,69 milyar TL, gelirleri 2.165,33 milyar TL oldu; giderler gelirleri 56,36 milyar TL aştı. 81 ilin 38 tanesinde giderler gelirlerden fazlaydı.

İl rakamına hangi idareler giriyor?

İl rakamı, o ildeki belediyelerin (büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri), il özel idaresinin, bunlara bağlı idarelerin ve mahalli idare birliklerinin toplamıdır. Bakanlığın bu tabloları tek tek belediyelerin bütçesini vermez.

İllere göre mahalli idare bütçeleri ne zaman açıklanır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, illerin mahalli idare gider ve gelir tablolarını üç ayda bir, ocaktan çeyreğin sonuna kadar biriken tutarlarla yayımlar; yılın ilk çeyreklerinin tabloları yaklaşık üç ay sonra, yılın kapanan tabloları ise izleyen yılın haziran ayında gelir. Bu sayfa kapanan son yılı ve süren yılın biriken tutarlarını gösterir.

Bu veriyi kaynak gösterin

Rakamlar kurumun koşullarına tabidir; kaynak olarak kurum gösterilir.

Metin için

2025 yılında belediyeler ve öteki mahalli idareler 2.221,69 milyar TL harcadı; en çok İstanbul ilinde: 575,44 milyar TL (%25,90). Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü: İller İtibarıyla Mahalli İdareler Bütçe İstatistikleri, https://muhasebat.hmb.gov.tr/genel-yonetim-mali-istatistikleri; TÜİK ve TCMB (açıklanma tarihi 1 Haziran 2026); derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/illere-gore-belediye-butceleri

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/illere-gore-belediye-butceleri">İllere Göre Belediye Bütçeleri – Finansmetre</a>

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
İllere Göre Vergi Tahsilatı81 ilde tahsil edilen vergi (TL, dolar, euro), Türkiye içindeki pay ve yıllık değişim; vergi türleri, tahsilat oranı, kişi başına vergi ve süren yıl.
İllere Göre Merkezi Yönetim HarcamalarıMerkezi yönetimin illerde ödediği harcama (TL, dolar, euro), merkezde ödenen pay, harcama türleri ve işlevleri, kişi başına harcama ve süren yıl.
Bütçe Dengesi−532,24Milyar dolar: −10,96Eylül 2026, merkezi yönetim bütçe dengesi (milyar TL)
İllere Göre Nüfus81 ilin nüfusu: son yılın il nüfusları, yıllık değişim, Türkiye içindeki pay ve 2007'den bu yana değişim; Türkiye nüfusu yıl yıl; her ilin kendi sayfası.
İllere Göre Kişi Başına Gelir81 ilde kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (TL, dolar, euro), Türkiye ortalamasına göre endeks, reel büyüme, ilin GSYH'si ve sektör payları.