İçeriğe geç

Elektrik Tüketimi

25 Ekim 2026 günü Türkiye'nin elektrik tüketimi 800,33 GWh; Eylül 2026 ayında 30.640,87 GWh, bir yıl öncesine göre +%3,86.

25 Ekim 2026 günü Türkiye'nin elektrik tüketimi (GWh)

800,33

Önceki güne göre %10,81 azaldı

Açıklanma tarihi
Kaynak
TEİAŞ
Paylaş

Türkiye'nin günlük elektrik tüketimi, üretimi, ithalatı ve ihracatı; aylık ve yıllık toplamlar, yenilenebilir payı, 2016 yılından bu yana en yüksek gün.

Eylül 2026 ayında 30.640,87 GWh elektrik tüketildi, 31.258,98 GWh üretildi.

Günlük elektrik tüketimi, son bir yıl

Günlük, Türkiye elektrik tüketimi, GWh

26 Ekim 2025: 781,27 → 25 Ekim 2026: 800,33

Kaynak: TEİAŞ, finansmetre.com/veri/elektrik-tuketimi

Grafiğin verileri (365 gün)
Günlük elektrik tüketimi, son bir yıl, –
GünTüketim
800,33
897,30
947,62
955,45
953,34
944,45
927,88
816,01
928,12
956,81
951,67
953,13
947,26
926,54
802,80
903,68
945,82
952,60
946,64
944,93
915,59
800,91
897,68
946,94
953,24
969,54
975,20
950,69
846,44
928,78
977,81
993,95
1.009,42
1.017,13
997,78
870,31
963,85
1.010,02
1.037,75
1.053,85
1.047,37
1.050,88
929,93
1.037,60
1.085,25
1.086,41
1.071,60
1.067,26
1.087,62
970,16
1.077,04
1.127,04
1.134,03
1.135,57
1.130,59
1.087,93
920,72
1.024,28
1.156,92
1.201,85
1.203,39
1.209,17
1.184,64
1.037,29
1.138,67
1.181,55
1.175,91
1.157,06
1.139,08
1.113,48
989,90
1.107,68
1.193,42
1.228,84
1.221,30
1.217,28
1.196,01
1.050,08
1.157,07
1.213,81
1.219,16
1.209,44
1.196,70
1.164,63
1.015,20
1.103,09
1.153,18
1.152,42
1.151,88
1.154,60
1.091,22
938,61
1.056,39
1.162,20
1.204,80
1.223,18
1.208,28
1.174,54
1.025,48
1.123,11
1.169,45
1.163,55
1.064,70
1.142,82
1.127,27
980,81
1.074,59
1.123,14
1.127,01
1.119,81
1.111,15
1.087,16
967,01
1.090,85
1.156,83
1.156,10
1.139,21
1.136,39
1.082,60
925,27
1.047,34
1.099,03
1.090,03
1.058,29
1.048,27
1.017,59
869,29
958,25
1.012,31
1.035,60
1.032,56
1.013,94
968,79
824,19
941,12
1.006,46
1.006,51
998,84
994,66
972,42
842,56
925,59
977,74
968,27
954,41
940,61
888,46
732,34
695,50
673,41
668,26
651,19
733,47
805,51
799,88
889,30
931,81
952,47
948,80
892,52
923,01
829,67
911,36
948,46
949,83
940,91
933,08
904,26
791,22
886,20
922,54
927,74
940,61
963,70
956,75
815,06
853,93
836,33
914,42
912,27
915,27
884,22
773,58
862,73
904,34
865,06
937,95
919,01
907,34
808,21
896,72
934,26
933,77
930,17
957,00
936,62
829,85
930,70
973,70
965,97
946,51
930,70
906,15
811,95
915,51
968,41
974,26
962,32
969,66
974,73
855,41
929,37
959,43
984,54
985,81
996,31
954,12
735,09
713,99
708,64
825,60
954,02
972,87
964,48
870,56
963,53
999,22
1.000,28
992,23
996,87
979,45
860,96
961,06
1.002,30
1.008,11
1.007,55
1.013,30
991,07
882,51
984,78
1.050,60
1.039,01
1.021,56
993,36
986,05
863,69
941,42
981,27
1.006,98
1.018,99
984,49
938,46
812,07
924,50
1.007,25
1.019,93
1.020,56
1.031,79
986,13
857,94
955,85
1.015,76
1.023,77
1.023,18
1.034,55
1.008,04
865,21
972,83
1.022,07
1.026,96
1.032,64
1.038,31
1.014,59
888,99
1.008,92
1.071,62
1.113,83
1.133,88
1.114,08
1.092,60
934,69
1.029,95
1.072,28
1.095,19
1.103,84
1.097,43
1.061,05
896,11
991,09
1.052,58
1.030,60
1.017,31
1.029,90
1.013,62
889,90
993,04
1.026,11
872,67
999,93
1.039,29
1.037,49
902,70
997,55
1.033,61
1.027,86
1.027,07
1.036,28
1.008,17
879,84
964,61
1.021,08
1.034,57
1.029,35
1.037,76
1.015,32
861,27
956,34
1.017,08
1.021,11
1.007,58
1.013,69
982,76
846,10
946,44
996,22
998,38
993,61
993,36
957,31
827,97
918,88
963,27
969,16
969,01
963,03
930,78
807,47
898,91
952,84
947,75
951,64
947,30
934,30
814,06
908,98
951,75
951,16
937,75
930,41
893,08
772,70
871,40
922,70
925,84
921,92
919,40
885,78
771,09
851,75
906,43
899,45
800,50
859,17
869,57
781,27

Aylık elektrik tüketimi, Ocak 2016–Eylül 2026 (GWh)

Aylık, günlerin toplamı, GWh

Ocak 2016: 23.725,68 → Eylül 2026: 30.640,87

Kaynak: TEİAŞ, finansmetre.com/veri/elektrik-tuketimi

Grafiğin verileri (129 ay)
Aylık elektrik tüketimi, Ocak 2016–Eylül 2026 (GWh), –
AyAylık elektrik tüketimi (GWh)
30.640,87
35.415,55
34.621,35
29.637,39
26.609,13
27.308,96
29.013,05
27.397,20
31.738,65
30.683,72
27.212,07
27.428,70
29.502,26
34.697,61
34.584,92
27.871,16
27.940,94
26.562,15
27.692,98
27.983,71
29.842,00
29.988,51
27.492,08
26.795,40
28.096,56
33.379,47
34.105,89
28.502,83
26.949,39
24.060,28
27.558,76
26.498,92
28.921,74
27.807,77
25.679,78
25.752,72
28.254,68
33.111,51
31.411,57
24.839,64
26.031,85
23.746,31
26.191,74
24.181,36
27.317,47
26.652,80
24.743,41
25.110,79
27.186,89
31.512,18
28.799,84
27.087,91
25.188,00
25.728,69
28.256,67
25.440,81
28.322,44
28.800,43
26.447,86
26.074,76
27.419,00
32.257,83
30.431,94
26.578,84
24.927,86
25.603,01
27.476,26
24.092,47
26.716,36
26.823,50
25.137,46
24.977,07
27.238,07
28.631,68
28.539,77
23.695,11
20.789,15
20.152,59
24.591,37
24.799,93
26.724,91
25.942,17
23.737,03
23.739,19
25.131,49
27.527,00
28.526,60
24.053,81
24.617,83
23.429,63
24.638,34
23.198,01
25.729,80
25.471,67
23.841,99
23.377,29
25.069,53
27.660,14
29.224,02
23.866,28
23.977,04
23.598,14
24.737,88
23.224,84
26.201,14
25.837,26
24.126,62
23.491,98
24.152,95
27.865,07
28.110,38
22.590,51
22.853,97
21.953,36
23.586,50
22.451,55
25.102,55
25.161,28
22.683,00
21.850,08
21.233,35
26.268,79
24.369,82
23.051,25
21.900,30
21.301,82
22.160,58
21.153,16
23.725,68

Son 10 gün

Elektrik Tüketimi: Son 10 gün
GünTüketimGünlük değişimÜretimİthalatİhracat
25 Ekim 2026800,33%10,81815,630,4215,76
24 Ekim 2026897,30%5,31910,190,2913,18
23 Ekim 2026947,62%0,82954,722,629,72
22 Ekim 2026955,45%0,22963,741,8110,11
21 Ekim 2026953,34%0,94962,691,5810,93
20 Ekim 2026944,45%1,79953,311,5010,36
19 Ekim 2026927,88%13,71936,151,579,84
18 Ekim 2026816,01%12,08830,970,5015,46
17 Ekim 2026928,12%3,00939,731,2612,88
16 Ekim 2026956,81%0,54964,471,338,99

Aylara göre elektrik tüketimi, son 24 ay (GWh)

Elektrik Tüketimi: Aylara göre elektrik tüketimi, son 24 ay (GWh)
AyTüketimYıllık değişimÜretimNet ithalatYenilenebilir payı
Eylül 202630.640,87+%3,8631.258,98-618,10%57,56
Ağustos 202635.415,55+%2,0736.078,53-662,97%56,91
Temmuz 202634.621,35+%0,1134.712,71-91,36%58,44
Haziran 202629.637,39+%6,3429.861,43-224,05%68,67
Mayıs 202626.609,13−%4,7726.820,94-211,81%73,18
Nisan 202627.308,96+%2,8127.504,70-195,74%70,76
Mart 202629.013,05+%4,7729.250,42-237,38%65,24
Şubat 202627.397,20−%2,1027.574,63-177,43%57,15
Ocak 202631.738,65+%6,3632.118,04-379,39—
Aralık 202530.683,72+%2,3230.989,54-305,83—
Kasım 202527.212,07−%1,0227.398,18-186,11—
Ekim 202527.428,70+%2,3627.434,41-5,71—
Eylül 202529.502,26+%5,0029.426,4175,85—
Ağustos 202534.697,61+%3,9535.097,71-400,10—
Temmuz 202534.584,92+%1,4034.846,21-261,29—
Haziran 202527.871,16−%2,2227.795,5975,57—
Mayıs 202527.940,94+%3,6827.831,16109,78—
Nisan 202526.562,15+%10,4026.578,16-16,01—
Mart 202527.692,98+%0,4928.017,75-324,76—
Şubat 202527.983,71+%5,6028.387,60-403,89—
Ocak 202529.842,00+%3,1830.262,73-420,72—
Aralık 202429.988,51+%7,8430.487,91-499,40—
Kasım 202427.492,08+%7,0627.979,15-487,07—
Ekim 202426.795,40+%4,0527.203,82-408,42—

Yıllara göre elektrik tüketimi, 2016–2025 (GWh)

Elektrik Tüketimi: Yıllara göre elektrik tüketimi, 2016–2025 (GWh)
YılTüketimYıllık değişimÜretimİthalatİhracat
2025352.002,21+%2,82354.065,452.011,804.075,03
2024342.349,84+%5,56343.335,142.675,943.661,24
2023324.326,38+%0,09320.320,136.092,392.086,21
2022324.030,44−%0,86321.326,486.414,073.710,11
2021326.826,61+%8,18328.684,692.328,984.187,06
2020302.100,62+%0,61302.696,321.888,292.483,99
2019300.270,90+%0,01300.848,062.211,512.788,67
2018300.249,96+%2,78300.857,552.466,013.073,60
2017292.122,70+%6,28292.693,732.729,063.300,10
2016274.859,14—269.901,096.400,131.442,08

Bu veri hakkında

Rakamlar TEİAŞ'ın (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) günlük elektrik üretim ve tüketim verileridir; TCMB'nin EVDS servisinden MWh olarak okunur ve bu sayfada GWh (1 GWh = 1.000 MWh) olarak yazılır.

Aylık ve yıllık rakamlar bu sayfada günlerin toplanmasıyla hesaplanır; tablolarda yalnız bütün günleri gelmiş aylar yer alır. Ekim 2026 ayının ilk 25 günü gelmiştir. Yenilenebilir ve yenilenemez üretim ayrımı Şubat 2026 ayından bu yana verilir.

Kaynağı nasıl okuyoruz: Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ)

Sık sorulan sorular

Türkiye'nin günlük elektrik tüketimi ne kadar?

TEİAŞ'ın rakamlarına göre 25 Ekim 2026 günü Türkiye'nin elektrik tüketimi 800,33 GWh (800.327 MWh). Son 30 günün ortalaması günde 919,58 GWh; Eylül 2026 ayında günde ortalama 1.021,36 GWh tüketildi.

Türkiye'nin yıllık elektrik tüketimi ne kadar?

2025 yılında Türkiye'de 352.002,21 GWh elektrik tüketildi; 2024 yılına göre %2,82 arttı. 2016 yılında tüketim 274.859,14 GWh idi. 2026 yılının ilk 9 ayında tüketim bir yıl önceki aynı aylara göre %2,14 arttı.

En yüksek elektrik tüketimi ne zaman oldu?

2016 yılından bu yana en yüksek günlük elektrik tüketimi 29 Temmuz 2025 günü 1.239,20 GWh oldu. Tüketim yaz sıcaklarında soğutmayla ve kış soğuklarında ısınmayla yükselir; bayram ve hafta sonlarında düşer.

Elektriğin ne kadarı yenilenebilir kaynaklardan üretiliyor?

Eylül 2026 ayında Türkiye'de üretilen elektriğin %57,56 kadarı yenilenebilir kaynaklardan (17.993,19 GWh), kalanı yenilenemez kaynaklardan üretildi. TCMB'nin EVDS servisi bu ayrımı Şubat 2026 ayından bu yana verir.

Türkiye elektrik ithal ediyor mu?

Evet, Türkiye komşu ülkelerle elektrik alıp satar. Eylül 2026 ayında 40,36 GWh elektrik ithal edildi, 658,46 GWh ihraç edildi. Tüketim, yaklaşık olarak üretimle ithalatın toplamından ihracatın düşülmesine eşittir.

Elektrik tüketimi verisi ne zaman güncellenir?

TEİAŞ elektrik üretim ve tüketimini günlük yayımlar; bu sayfa rakamları TCMB'nin EVDS servisinden birkaç gün gecikmeyle okur. Sayfadaki son gün 25 Ekim 2026.

Bu veriyi kaynak gösterin

Rakamlar kurumun koşullarına tabidir; kaynak olarak kurum gösterilir.

Metin için

25 Ekim 2026 günü Türkiye'nin elektrik tüketimi 800,33 GWh; Eylül 2026 ayında 30.640,87 GWh, bir yıl öncesine göre +%3,86. Kaynak: TEİAŞ (açıklanma tarihi 30 Ekim 2026); derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/elektrik-tuketimi

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/elektrik-tuketimi">Elektrik Tüketimi – Finansmetre</a>

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
Elektrik FiyatlarıEvlerde 1 kWh elektriğin fiyatı: EPDK tarifesindeki birim bedel, vergiler dahil fiyat, günlük kademe sınırı ve 2016 yılından bu yana tarifeler.
Sanayi Üretim Endeksi−%1,861,63 puanazaldıönceki aya göreAğustos 2026, sanayi üretiminde yıllık değişim
Ekonomik Büyüme (GSYH)%2,320,28 puanazaldıönceki çeyreğe göre2026 II. çeyrek, yıllık büyüme
Enflasyon (TÜFE)%29,731,78 puanazaldıönceki aya göreEylül 2026, yıllık enflasyon
İllere Göre Akaryakıt Fiyatları81 ilde benzin, motorin ve otogaz litre fiyatı: dağıtım şirketlerinin EPDK'ya bildirdiği bayi tavan (tavsiye) fiyatlarının il ortancası.