İçeriğe geç

İllere Göre Merkezi Yönetim Harcamaları

2025 yılında merkezi yönetim 14.640,42 milyar TL harcadı; %60,26 kadarı bakanlıkların merkezinden ödendi, illerde en çok Ankara ilinde: 908,62 milyar TL.

2025 yılında merkezi yönetimin illerde en çok ödeme yaptığı il: Ankara (milyar TL)

908,62

Merkezi yönetimin illerde ödediği harcama (TL, dolar, euro), merkezde ödenen pay, harcama türleri ve işlevleri, kişi başına harcama ve süren yıl.

Merkezi yönetimin en çok ödeme yaptığı 10 il, 2025 (milyar TL, merkez hariç)

2025 yılında illerde ödenen merkezi yönetim harcaması, milyar TL (merkezde ödenen hariç)

En yüksek Ankara 908,62, en düşük Mersin 123,02

  1. 1.Ankara908,62
  2. 2.İstanbul631,28
  3. 3.İzmir275,18
  4. 4.Adana148,32
  5. 5.Bursa145,00
  6. 6.Diyarbakır141,98
  7. 7.Antalya140,43
  8. 8.Konya138,52
  9. 9.Kocaeli125,30
  10. 10.Mersin123,02

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, TÜİK ve TCMB, finansmetre.com/veri/illere-gore-merkezi-yonetim-harcamalari

Bütün iller

İllere Göre Merkezi Yönetim Harcamaları: Bütün iller
İlHarcama (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)PayYıllık değişim
Ankara908,6223.00420.303%6,21+%25,74
İstanbul631,2815.98214.106%4,31+%39,75
İzmir275,186.9676.149%1,88+%31,70
Adana148,323.7553.314%1,01+%41,90
Bursa145,003.6713.240%0,99+%41,78
Diyarbakır141,983.5943.172%0,97+%33,46
Antalya140,433.5553.138%0,96+%43,52
Konya138,523.5073.095%0,95+%33,58
Kocaeli125,303.1722.800%0,86+%46,72
Mersin123,023.1152.749%0,84+%33,41
Hatay119,943.0372.680%0,82+%49,98
Gaziantep116,222.9422.597%0,79+%34,84
Samsun113,412.8712.534%0,77+%39,90
Şanlıurfa110,962.8092.479%0,76+%27,85
Kayseri104,692.6502.339%0,72+%37,76
Van89,772.2732.006%0,61+%38,44
Balıkesir88,642.2441.981%0,61+%43,32
Trabzon85,012.1521.899%0,58+%33,17
Kahramanmaraş84,652.1431.892%0,58+%37,14
Malatya74,651.8901.668%0,51+%53,27
Erzurum74,631.8901.668%0,51+%35,61
Eskişehir73,891.8711.651%0,50+%33,06
Manisa71,951.8211.608%0,49+%37,96
Elazığ66,531.6841.487%0,45+%36,84
Aydın63,841.6161.427%0,44+%32,74
Muğla61,751.5631.380%0,42+%38,74
Sakarya57,201.4481.278%0,39+%36,09
Mardin56,581.4321.264%0,39+%38,60
Denizli55,581.4071.242%0,38+%36,33
Şırnak55,451.4041.239%0,38+%31,71
Sivas54,241.3731.212%0,37+%35,41
Tekirdağ53,751.3611.201%0,37+%40,03
Kastamonu50,941.2901.138%0,35+%46,23
Isparta50,581.2801.130%0,35+%42,46
Hakkari45,031.1401.006%0,31+%30,57
Afyonkarahisar43,641.105975%0,30+%34,66
Adıyaman43,291.096967%0,30+%19,35
Çanakkale42,131.067941%0,29+%37,07
Ordu40,851.034913%0,28+%40,29
Edirne40,371.022902%0,28+%43,82
Kütahya39,27994877%0,27+%48,81
Batman38,01962849%0,26+%38,27
Tokat37,00937827%0,25+%34,90
Osmaniye36,30919811%0,25+%32,99
Ağrı32,42821724%0,22+%31,14
Zonguldak32,34819723%0,22+%36,64
Giresun30,52773682%0,21+%38,87
Kars30,42770680%0,21+%41,89
Bitlis29,96758669%0,20+%32,95
Çorum29,55748660%0,20+%36,71
Siirt29,05735649%0,20+%31,66
Yozgat28,54723638%0,19+%32,07
Amasya26,34667589%0,18+%36,69
Bolu26,25665587%0,18+%41,19
Bingöl26,12661584%0,18+%29,01
Niğde25,03634559%0,17+%40,16
Muş24,42618546%0,17+%28,39
Aksaray24,01608536%0,16+%43,99
Erzincan23,80602532%0,16+%38,14
Rize23,44593524%0,16+%39,33
Kırklareli23,11585516%0,16+%29,27
Düzce21,97556491%0,15+%40,73
Kırıkkale21,54545481%0,15+%33,12
Burdur21,38541478%0,15+%37,31
Tunceli20,89529467%0,14+%28,15
Nevşehir19,49493435%0,13+%36,40
Uşak19,39491433%0,13+%36,71
Karabük18,91479423%0,13+%34,90
Kırşehir18,30463409%0,13+%37,61
Kilis17,36440388%0,12+%33,09
Yalova17,34439388%0,12+%43,14
Iğdır17,05432381%0,12+%31,40
Sinop16,35414365%0,11+%38,41
Artvin16,15409361%0,11+%31,25
Karaman16,03406358%0,11+%37,47
Bilecik15,72398351%0,11+%34,05
Çankırı14,49367324%0,10+%34,55
Bartın12,91327289%0,09+%35,49
Gümüşhane10,83274242%0,07+%36,74
Bayburt9,54241213%0,07+%38,14
Ardahan8,90225199%0,06+%37,30

Türkiye toplamı

İllere Göre Merkezi Yönetim Harcamaları: Türkiye toplamı
DönemHarcama (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)Merkezin payı
2026 (ocak–eylül)13.948,13305.552263.227%57,53
202514.640,42370.657327.135%60,26
202410.780,61328.545303.643%60,16

Merkezde ve illerde ödenen harcama, ekonomik sınıflandırma, 2025

İllere Göre Merkezi Yönetim Harcamaları: Merkezde ve illerde ödenen harcama, ekonomik sınıflandırma, 2025
Harcama türüToplam (milyar TL)Merkezİllerİllerin payı
Personel giderleri3.634,03165,813.468,22%95,44
Sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi454,4720,96433,51%95,39
Mal ve hizmet alımları1.072,92308,88764,04%71,21
Faiz giderleri2.054,382.051,782,60%0,13
Cari transferler5.408,585.202,01206,57%3,82
Sermaye giderleri1.345,89482,54863,35%64,15
Sermaye transferleri360,14298,7661,38%17,04
Borç verme310,01291,5018,52%5,97

Tutarlar milyar TL'dir. İllerin payı, o türün illerdeki muhasebe birimlerince ödenen kısmıdır; faiz ve transferlerin çoğu merkezde, personel giderlerinin çoğu illerde ödenir.

Merkezde ve illerde ödenen harcama, fonksiyonel sınıflandırma, 2025

İllere Göre Merkezi Yönetim Harcamaları: Merkezde ve illerde ödenen harcama, fonksiyonel sınıflandırma, 2025
İşlevToplam (milyar TL)Merkezİllerİllerin payı
Genel kamu hizmetleri4.105,033.596,68508,35%12,38
Savunma hizmetleri892,22450,16442,06%49,55
Kamu düzeni ve güvenlik1.066,72110,80955,93%89,61
Ekonomik işler ve hizmetler2.156,911.357,06799,86%37,08
Çevre koruma hizmetleri28,5717,2811,29%39,52
İskân ve toplum refahı257,59149,11108,48%42,11
Sağlık hizmetleri1.229,69154,561.075,13%87,43
Dinlenme, kültür ve din255,4472,75182,69%71,52
Eğitim hizmetleri1.871,11242,491.628,63%87,04
Sosyal güvenlik ve sosyal yardım2.777,132.671,35105,78%3,81

Tutarlar milyar TL'dir. Fonksiyonel sınıflandırma harcamanın hangi kamu hizmetine yapıldığını gösterir.

İllerde ödenen harcamanın işlevlere göre dağılımı, 2025

İllere Göre Merkezi Yönetim Harcamaları: İllerde ödenen harcamanın işlevlere göre dağılımı, 2025
İlEğitimSağlıkKamu düzeniEkonomik işler
Ankara%13,79%12,07%10,82%36,92
İstanbul%32,47%22,25%18,13%7,25
İzmir%26,94%21,61%16,96%9,37
Adana%28,37%21,01%16,07%16,06
Bursa%32,84%23,94%16,13%14,00
Diyarbakır%26,46%14,38%19,30%16,18
Antalya%29,92%20,43%19,23%16,21
Konya%32,43%23,16%13,36%11,99
Kocaeli%28,23%18,75%11,23%0,68
Mersin%29,66%19,15%16,33%22,35
Hatay%30,00%14,07%17,66%1,39
Gaziantep%37,37%25,00%18,99%0,72
Samsun%25,87%18,08%14,31%25,96
Şanlıurfa%37,64%16,75%18,70%8,43
Kayseri%28,53%22,06%12,18%15,22
Van%28,98%15,01%22,12%12,05
Balıkesir%25,05%16,82%14,56%10,83
Trabzon%23,47%15,56%8,92%37,49
Kahramanmaraş%30,76%15,91%13,14%15,53
Malatya%29,78%17,79%12,71%1,44
Erzurum%28,46%16,50%15,80%16,89
Eskişehir%31,66%22,15%10,98%8,23
Manisa%35,22%24,19%20,31%1,68
Elazığ%22,56%20,91%15,46%23,04
Aydın%33,51%21,52%17,41%11,17
Muğla%29,14%17,01%20,59%5,13
Sakarya%36,55%19,95%16,16%3,11
Mardin%31,48%15,85%23,81%3,20
Denizli%38,31%21,12%16,11%2,60
Şırnak%20,08%9,49%34,91%0,74
Sivas%28,48%20,26%13,20%17,42
Tekirdağ%33,57%22,70%19,66%1,75
Kastamonu%17,07%10,47%13,33%45,96
Isparta%27,33%21,70%9,00%15,82
Hakkari%16,20%8,19%19,67%0,61
Afyonkarahisar%37,22%21,25%16,87%2,27
Adıyaman%39,48%18,64%13,51%1,37
Çanakkale%28,45%20,29%18,02%3,52
Ordu%37,20%23,26%16,98%2,16
Edirne%21,13%16,37%17,40%14,56
Kütahya%31,73%30,05%12,81%3,78
Batman%35,75%20,40%22,59%1,29
Tokat%35,74%23,27%17,85%2,38
Osmaniye%34,95%18,76%22,18%1,35
Ağrı%33,47%13,85%28,25%1,11
Zonguldak%36,01%22,83%13,19%6,82
Giresun%31,76%23,58%17,35%5,57
Kars%25,96%11,86%17,99%18,99
Bitlis%29,84%15,65%24,03%1,21
Çorum%36,18%25,15%18,33%0,27
Siirt%30,38%14,32%25,10%1,24
Yozgat%32,84%26,99%18,23%1,76
Amasya%30,10%18,77%14,92%9,22
Bolu%31,22%19,77%16,96%6,01
Bingöl%28,49%16,40%26,90%1,53
Niğde%35,00%18,75%25,49%1,95
Muş%37,29%16,40%20,94%1,65
Aksaray%42,49%20,64%20,49%1,56
Erzincan%26,14%18,22%25,23%1,96
Rize%39,32%21,57%16,02%1,71
Kırklareli%26,21%18,37%17,82%1,85
Düzce%43,03%24,79%14,78%1,77
Kırıkkale%36,67%20,86%20,44%2,09
Burdur%36,36%21,93%19,54%0,24
Tunceli%12,34%9,17%39,57%1,15
Nevşehir%35,51%21,15%21,73%1,93
Uşak%39,24%24,04%16,34%2,00
Karabük%35,84%18,48%27,47%1,33
Kırşehir%36,96%19,23%21,73%2,18
Kilis%30,41%19,09%31,36%1,38
Yalova%32,33%18,12%16,20%3,22
Iğdır%30,08%13,24%21,13%1,80
Sinop%31,62%21,51%18,24%5,46
Artvin%24,16%16,17%16,88%22,79
Karaman%39,82%21,24%17,13%2,04
Bilecik%31,20%22,44%26,58%1,77
Çankırı%29,59%19,94%18,16%0,44
Bartın%37,33%19,30%19,79%2,02
Gümüşhane%32,96%21,62%22,69%2,09
Bayburt%30,30%16,09%17,17%1,50
Ardahan%30,62%16,37%24,82%3,01

Her oran, ilde ödenen harcamanın o işleve giden payıdır; kalan pay genel kamu hizmetleri, savunma, sosyal güvenlik ve öteki işlevlerdir. Eğitim ve sağlıkta il rakamı çoğunlukla ildeki okul ve hastanelerin personel giderleridir.

Kişi başına ilde ödenen harcama, 2025

İllere Göre Merkezi Yönetim Harcamaları: Kişi başına ilde ödenen harcama, 2025
İlTLDolarEuro
Tunceli245.5136.2165.486
Hakkari160.9934.0763.597
Ankara153.7353.8923.435
Kastamonu134.0823.3952.996
Bayburt115.1432.9152.573
Isparta113.5752.8752.538
Kars113.1022.8632.527
Kilis110.3212.7932.465
Elazığ109.8392.7812.454
Trabzon103.2472.6142.307
Erzurum101.2822.5642.263
Erzincan99.3072.5142.219
Malatya98.7682.5012.207
Ardahan98.4052.4912.199
Şırnak96.6572.4472.160
Artvin96.4102.4412.154
Edirne95.5562.4192.135
Bingöl92.5252.3422.067
Siirt87.4042.2131.953
Sivas85.9122.1751.920
Iğdır83.1342.1051.858
Bitlis83.1222.1041.857
Samsun81.4472.0621.820
Van80.7232.0441.804
Bolu80.2282.0311.793
Eskişehir79.6212.0161.779
Gümüşhane78.0141.9751.743
Burdur77.1241.9531.723
Amasya76.9691.9491.720
Diyarbakır76.6471.9401.713
Kırıkkale76.1541.9281.702
Hatay76.0321.9251.699
Karabük75.7521.9181.693
Kırşehir75.3831.9091.684
Kahramanmaraş73.8501.8701.650
Çanakkale73.3991.8581.640
Sinop72.3751.8321.617
Çankırı72.2451.8291.614
Kayseri71.7551.8171.603
Adıyaman70.0611.7741.565
Yozgat69.0681.7491.543
Balıkesir69.0031.7471.542
Kütahya68.8321.7431.538
Bilecik68.6431.7381.534
Rize67.5561.7101.510
Giresun67.0701.6981.499
Niğde66.8301.6921.493
Ağrı65.9541.6701.474
Adana64.9521.6441.451
Osmaniye64.3531.6291.438
Mersin62.8821.5921.405
Muş62.7491.5891.402
Mardin62.6151.5851.399
Bartın62.4881.5821.396
İzmir61.0931.5471.365
Karaman61.0861.5471.365
Kırklareli60.8871.5411.360
Nevşehir60.8681.5411.360
Tokat60.2501.5251.346
Konya59.1111.4971.321
Afyonkarahisar58.0531.4701.297
Kocaeli57.9761.4681.295
Batman57.3601.4521.282
Çorum56.8811.4401.271
Muğla56.1561.4221.255
Yalova55.6501.4091.243
Zonguldak55.2591.3991.235
Aydın54.4681.3791.217
Aksaray54.4231.3781.216
Ordu53.1811.3461.188
Düzce52.8691.3391.181
Denizli52.3851.3261.171
Gaziantep52.2961.3241.169
Uşak51.7781.3111.157
Sakarya50.9041.2891.137
Antalya50.5561.2801.130
Şanlıurfa48.9701.2401.094
Manisa48.6861.2331.088
Tekirdağ44.4761.126994
Bursa44.4391.125993
İstanbul40.0711.014895

2026 yılı ocak–eylül dönemi

İllere Göre Merkezi Yönetim Harcamaları: 2026 yılı ocak–eylül dönemi
İlHarcama (milyar TL)Dolar (milyon)Euro (milyon)
Merkez8.024,58175.789151.439
Ankara1.060,9823.24220.023
İstanbul626,2213.71811.818
İzmir274,626.0165.183
Bursa151,283.3142.855
Adana144,833.1732.733
Antalya143,863.1512.715
Konya140,843.0852.658
Diyarbakır138,153.0262.607
Kocaeli119,162.6102.249
Mersin119,132.6102.248
Gaziantep115,082.5212.172
Şanlıurfa111,672.4462.107
Hatay107,592.3572.030
Samsun107,032.3452.020
Kayseri102,002.2341.925
Balıkesir90,181.9761.702
Van86,931.9041.640
Trabzon79,501.7421.500
Kahramanmaraş76,321.6721.440
Erzurum72,661.5921.371
Eskişehir72,551.5891.369
Manisa71,941.5761.358
Malatya71,551.5671.350
Elazığ66,361.4541.252
Mardin66,041.4471.246
Muğla65,041.4251.227
Aydın64,161.4051.211
Sakarya59,951.3131.131
Denizli57,331.2561.082
Tekirdağ55,331.2121.044
Şırnak55,121.2071.040
Sivas51,291.124968
Isparta47,251.035892
Kastamonu44,64978842
Afyonkarahisar44,29970836
Ordu43,30949817
Hakkari42,69935806
Çanakkale42,59933804
Batman38,61846729
Tokat38,27838722
Osmaniye38,10835719
Edirne38,04833718
Kütahya37,43820706
Adıyaman36,81806695
Zonguldak32,78718619
Ağrı32,36709611
Giresun30,68672579
Çorum30,25663571
Bitlis29,91655565
Siirt28,97635547
Kars28,88633545
Yozgat28,80631544
Bingöl26,53581501
Amasya26,37578498
Bolu26,17573494
Niğde26,00570491
Muş24,90546470
Aksaray24,37534460
Erzincan24,10528455
Kırklareli23,89523451
Rize23,78521449
Kırıkkale22,14485418
Burdur21,54472406
Düzce21,50471406
Tunceli20,85457393
Nevşehir20,29445383
Karabük20,17442381
Uşak20,11441380
Kırşehir18,74411354
Yalova17,89392338
Iğdır16,98372320
Sinop16,39359309
Karaman16,36358309
Kilis16,26356307
Bilecik15,79346298
Artvin15,23334287
Çankırı14,68322277
Bartın13,40294253
Gümüşhane11,07243209
Bayburt9,43207178
Ardahan9,28203175

Tutarlar ocaktan eylül sonuna kadar birikmiş harcamadır; ilk satır bakanlıkların merkezinden ödenendir.

Bu veri hakkında

Rakamlar Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün “İller İtibarıyla Merkezi Yönetim Bütçe İstatistikleri” gider tablolarındandır: il sınırları içindeki muhasebe birimlerince ocaktan ayın sonuna kadar ödenen tutarlar. Bakanlıkların merkez muhasebe birimlerince ödenen tutarlar il ayrımı yapılmadan “Merkez” satırındadır. Bakanlık tutarları bin TL olarak yayımlar; bu sayfada milyar TL olarak yazılır.

Sıralama yalnız illerde ödenen harcamayla yapılır; merkezde ödenen harcama Türkiye toplamına girer, sıralamaya girmez. Pay, merkez dahil Türkiye toplamına göredir.

Dolar ve euro karşılığı, dönemin TCMB döviz alış kurlarının ortalamasıyla hesaplanır (2025 yılında 1 dolar ortalama 39,4985 TL, 1 euro ortalama 44,7534 TL; 2026 yılı ocak–eylül döneminde 1 dolar ortalama 45,6490 TL, 1 euro ortalama 52,9889 TL; 2024 yılında 1 dolar ortalama 32,8132 TL, 1 euro ortalama 35,5043 TL). Yıllık değişim TL cinsindendir ve enflasyondan arındırılmamıştır.

İl rakamı, ilde tahsil edilen vergiyle karşılaştırılmaz: iki rakam da ödemenin ve tahsilatın yapıldığı yeri gösterir, ilin kendisini değil.

Kaynakları nasıl okuyoruz: T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Sık sorulan sorular

İl rakamı neden harcamanın tamamı değil?

Bakanlığın il tabloları harcamayı ödemenin yapıldığı yere göre verir: il rakamı, il sınırları içindeki muhasebe birimlerinin ödediği tutardır. Bakanlıkların merkez muhasebe birimlerinin ödediği tutarlar ile ayrılmaz; bunlar “Merkez” satırındadır. 2025 yılında 14.640,42 milyar TL harcamanın %60,26 kadarı merkezde (8.822,23 milyar TL), kalanı illerde (5.818,19 milyar TL) ödendi. Bu yüzden il rakamı, devletin o il için ya da o ilde yaşayanlar için yaptığı harcamanın tamamını göstermez.

Devlet hangi ile ne kadar harcıyor?

2025 yılında illerdeki muhasebe birimlerinin en çok ödeme yaptığı beş il Ankara (908,62 milyar TL), İstanbul (631,28 milyar TL), İzmir (275,18 milyar TL), Adana (148,32 milyar TL) ve Bursa (145,00 milyar TL). Bu tutarlar ilde ödenen harcamadır; merkezde ödenen harcama hiçbir ile dağıtılmaz.

Merkez satırında hangi harcamalar var?

2025 yılında merkezde ödenen 8.822,23 milyar TL harcamanın en büyük kalemleri cari transferler (5.202,01 milyar TL) ve faiz giderleridir (2.051,78 milyar TL). Faiz giderlerinin %99,87 kadarı, cari transferlerin %96,18 kadarı merkezde ödenir; personel giderlerinin ise %95,44 kadarı illerde ödenir.

Kişi başına en çok merkezi yönetim harcaması hangi ilde?

2025 yılında ilde ödenen harcamaya göre kişi başına en yüksek iller Tunceli (245.513 TL), Hakkari (160.993 TL) ve Ankara (153.735 TL); Türkiye'de illerde ödenen harcama kişi başına 67.581 TL. Bu rakam sitenin hesabıdır: ilde ödenen merkezi yönetim harcaması, TÜİK'in ilin 2025 yılı 31 Aralık nüfusuna bölünür. Merkezde ödenen harcama bu hesaba girmez; rakam, devletin o ilde yaşayan biri için yaptığı harcama değildir ve Ankara gibi bakanlık birimlerinin yoğun olduğu illerde yüksektir.

İllere göre kamu yatırımı nerede yayımlanıyor?

Kamu yatırımlarının il il toplamı resmî olarak yayımlanmıyor. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın her yıl Resmî Gazete'de yayımlanan Kamu Yatırım Programı, yılın ödeneğini proje proje verir. Projenin yeri tek bir il, birkaç il ya da “81 İl” olarak yazılır; birden çok ili kapsayan projenin ödeneği illere bölünmez. Gerçekleşen yatırımın il dağılımı da yayımlanmaz. En yakın il rakamı merkezi yönetimin sermaye gideridir: 2025 yılında merkezi yönetimin 1.345,89 milyar TL sermaye giderinin %35,85 kadarı merkezde ödendi. İllerde en çok sermaye gideri ödenen üç il Ankara (232,84 milyar TL), İstanbul (77,93 milyar TL) ve İzmir (32,04 milyar TL). Bu rakam ödemenin yapıldığı ili gösterir ve yalnız merkezi yönetim bütçesini kapsar; kamu iktisadi teşebbüslerinin yatırımları içinde değildir.

İllere göre merkezi yönetim harcamaları ne zaman açıklanır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, illerin merkezi yönetim bütçe gider tablolarını her ay, ocaktan ayın sonuna kadar biriken tutarlarla yayımlar. Kapanmış bir yılın tablosu kesin hesapla güncellenip yeniden yüklenir; bu sayfa kapanan son yılı ve süren yılın biriken tutarlarını gösterir.

Bu veriyi kaynak gösterin

Rakamlar kurumun koşullarına tabidir; kaynak olarak kurum gösterilir.

Metin için

2025 yılında merkezi yönetim 14.640,42 milyar TL harcadı; %60,26 kadarı bakanlıkların merkezinden ödendi, illerde en çok Ankara ilinde: 908,62 milyar TL. Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü: İller İtibarıyla Merkezi Yönetim Bütçe İstatistikleri, https://muhasebat.hmb.gov.tr/genel-yonetim-mali-istatistikleri; TÜİK ve TCMB (açıklanma tarihi 16 Temmuz 2026); derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/illere-gore-merkezi-yonetim-harcamalari

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/illere-gore-merkezi-yonetim-harcamalari">İllere Göre Merkezi Yönetim Harcamaları – Finansmetre</a>

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
Bütçe Dengesi−532,24Milyar dolar: −10,96Eylül 2026, merkezi yönetim bütçe dengesi (milyar TL)
İllere Göre Vergi Tahsilatı81 ilde tahsil edilen vergi (TL, dolar, euro), Türkiye içindeki pay ve yıllık değişim; vergi türleri, tahsilat oranı, kişi başına vergi ve süren yıl.
İllere Göre Belediye Bütçeleri81 ilde belediyelerin ve öteki mahalli idarelerin harcaması ve geliri (TL, dolar, euro), kişi başına harcama, gelirin kaynakları ve süren yıl.
İllere Göre Nüfus81 ilin nüfusu: son yılın il nüfusları, yıllık değişim, Türkiye içindeki pay ve 2007'den bu yana değişim; Türkiye nüfusu yıl yıl; her ilin kendi sayfası.