İçeriğe geç

İç Borç Stoku

Eylül 2026 sonunda merkezi yönetim iç borç stoku 9.701,33 milyar TL (198,34 milyar dolar, 174,77 milyar euro); bir yıl önce 7.593,49 milyar TL idi.

Eylül 2026 sonunda merkezi yönetim iç borç stoku (milyar TL)

9.701,33

Önceki aya göre %1,63 arttı

Açıklanma tarihi
Paylaş

Hazine verisiyle merkezi yönetim iç borç stoku: ay sonu tutarı, dolar ve euro karşılığı, tahvil ve bono payı, 1979 yılından bu yana yıl sonları.

İç Borç Stoku, son iki yıl

Aylık, ay sonu, merkezi yönetim iç borç stoku, milyar TL

Ekim 2024: 4.594,45 → Eylül 2026: 9.701,33

İç Borç Stoku, son beş yıl

Aylık, ay sonu, merkezi yönetim iç borç stoku, milyar TL

Ekim 2021: 1.204,97 → Eylül 2026: 9.701,33

İç Borç Stoku, 2005'ten bu yana

Aylık, ay sonu, merkezi yönetim iç borç stoku, milyar TL

Ocak 2005: 228,79 → Eylül 2026: 9.701,33

Grafiğin dönemi

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TCMB, finansmetre.com/veri/ic-borc-stoku

Grafiğin verileri (24 ay)
İç Borç Stoku, son iki yıl, –
AyMerkezi yönetim iç borç stoku (milyar TL)
9.701,33
9.545,37
9.244,12
9.013,87
8.991,09
8.845,85
8.671,32
8.663,89
8.597,12
8.152,76
7.941,15
7.738,97
7.593,49
7.251,36
6.885,14
6.568,71
6.250,66
6.096,31
5.750,62
5.471,71
5.216,10
4.959,91
4.787,87
4.594,45

Yıl sonunda iç borç stoku, milyar dolar, 1996–2025

Yıllık, aralık sonu, yılın son günü geçerli TCMB gösterge döviz alış kuruyla

1996: 29,29 → 2025: 190,21

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TCMB, finansmetre.com/veri/ic-borc-stoku

Grafiğin verileri (30 yıl)
Yıl sonunda iç borç stoku, milyar dolar, 1996–2025, –
Yılİç borç stoku (milyar ABD doları)
190,21
140,81
109,02
101,90
101,81
144,45
127,11
111,41
141,96
133,17
151,37
178,81
188,82
216,84
195,23
228,23
219,17
181,73
219,21
178,91
182,43
167,26
139,26
91,69
84,86
54,22
42,44
37,14
30,69
29,29

Son 12 ay

İç Borç Stoku: Son 12 ay
DönemMilyar TLÖnceki aya göreYıllık değişimMilyar $Milyar €
Eylül 20269.701,33%1,63+%27,76198,34174,77
Ağustos 20269.545,37%3,26+%31,64198,56170,50
Temmuz 20269.244,12%2,55+%34,26195,32170,47
Haziran 20269.013,87%0,25+%37,22193,62169,77
Mayıs 20268.991,09%1,64+%43,84197,04169,25
Nisan 20268.845,85%2,01+%45,10196,64168,03
Mart 20268.671,32%0,09+%50,79195,37169,95
Şubat 20268.663,89%0,78+%58,34197,81167,58
Ocak 20268.597,12%5,45+%64,82198,36166,29
Aralık 20258.152,76%2,66+%64,37190,21161,59
Kasım 20257.941,15%2,61+%65,86187,49162,03
Ekim 20257.738,97%1,92+%68,44184,70159,05

İç borç stokunun araçları, Eylül 2026 sonu

İç Borç Stoku: İç borç stokunun araçları, Eylül 2026 sonu
AraçMilyar TLMilyar $Milyar €Pay
Devlet tahvili9.340,82190,97168,27%96,28
Nakit tahvil9.122,31186,50164,34%94,03
Nakit dışı (özel tertip) tahvil218,524,473,94%2,25
Hazine bonosu360,517,376,49%3,72
Toplam9.701,33198,34174,77%100,00

Yıl sonunda iç borç stoku, 1979–2025

İç Borç Stoku: Yıl sonunda iç borç stoku, 1979–2025
YılMilyon TLMilyar $Tahvil payı
20258.152.756,54190,21%96,12
20244.959.910,33140,81%98,66
20233.209.251,86109,02%99,96
20221.905.331,21101,90%99,01
20211.321.189,48101,81%99,25
20201.060.353,53144,45%100,00
2019755.051,84127,11%97,95
2018586.142,00111,41%99,06
2017535.447,62141,96%99,82
2016468.644,33133,17%99,78
2015440.124,28151,37%100,00
2014414.648,52178,81%100,00
2013403.006,95188,82%100,00
2012386.541,68216,84%99,05
2011368.778,43195,23%100,00
2010352.841,00228,23%97,30
2009330.004,58219,17%95,75
2008274.827,30181,73%94,91
2007255.310,00219,21%97,60
2006251.470,00178,91%96,18
2005244.782,00182,43%92,72
2004224.482,92167,26%86,51
2003194.386,70139,26%86,93
2002149.869,6991,69%75,30
2001122.157,2684,86%83,60
200036.420,6254,22%94,35
199922.920,1542,44%85,88
199811.612,8937,14%49,70
19976.283,4330,69%56,83
19963.148,9929,29%39,70
19951.361,01—%37,60
1994799,31—%29,95
1993357,35—%53,31
1992194,24—%44,48
199197,65—%25,27
199057,18—%32,88
198941,93—%25,90
198828,46—%17,15
198717,22—%13,98
198610,51—%14,37
19856,97—%14,80
19844,63—%11,45
19833,17—%11,35
19821,34—%13,86
19810,99—%16,14
19800,72—%19,56
19790,32—%30,12

Bu veri hakkında

Rakamlar Hazine ve Maliye Bakanlığının merkezi yönetim iç borç stokudur, ay sonu itibarıyla; TCMB'nin EVDS servisinden okunur. Devlet tahvili, hazine bonosu, konsolide borçlar ve kur farkları ile avanstan oluşur.

Dolar ve euro karşılıkları bu sayfada, ayın son günü geçerli TCMB gösterge döviz alış kuruyla, yani bir önceki iş günü belirlenen kurla hesaplanır (Eylül 2026 sonu için 29 Eylül 2026 kuru: 1 dolar 48,9131 TL, 1 euro 55,5103 TL); bu sayfanın kullandığı günlük kur arşivi 16 Nisan 1996'da başladığı için daha önceki yıllarda karşılık verilmez; 2005 öncesinin kurları eski lirayla yazılmış bültenlerden, altı sıfır atılarak alınır. Aylık tablo 2005'te başladığından 1996–2004 için yalnız yıl sonu karşılığı vardır.

2005 öncesinin rakamları EVDS'nin yazdığı gibi yeni Türk lirasıyladır (1.000.000 eski lira 1 yeni lira); 1988 yılına kadar yalnız yıl sonu rakamı vardır. Tahvillerin nakit ve nakit dışı ayrımı yalnız toplamı tuttuğu ayda verilir.

Sözlükte: Bütçe açığı

Kaynakları nasıl okuyoruz: T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Sık sorulan sorular

Türkiye'nin iç borcu ne kadar?

Hazine ve Maliye Bakanlığının rakamlarına göre Eylül 2026 sonunda merkezi yönetimin iç borç stoku 9.701,33 milyar TL; ayın son günü geçerli TCMB kuruyla 198,34 milyar dolar, 174,77 milyar euro. Bir yıl önce 7.593,49 milyar TL idi; stok bir yılda %27,76 arttı.

İç borcun ne kadarı tahvil, ne kadarı bono?

Eylül 2026 sonunda iç borç stokunun %96,28 kadarı devlet tahvili (9.340,82 milyar TL), %3,72 kadarı hazine bonosu (360,51 milyar TL). Tahvillerin 218,52 milyar TL tutarındaki kısmı nakit dışı (özel tertip) tahvildir. Tahvilin vadesi bir yıldan uzun, bononun bir yıl ya da daha kısadır.

Nakit dışı (özel tertip) borçlanma nedir?

Nakit dışı borçlanma, Hazine ve Maliye Bakanlığının bütçe kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde karşılığında nakit girişi olmadan ihraç ettiği özel tertip devlet iç borçlanma senetleridir; Bakanlığın açıklamasına göre bu stok ihraç edildiği kuruma göre sınıflandırılır. Nakit borçlanma ise ihaleyle ya da doğrudan satışla piyasadan nakit karşılığı yapılır.

İç borç stoku dolar olarak nasıl değişti?

Yıl sonunda geçerli TCMB kuruyla iç borç stoku 1996 yılında 29,29 milyar dolar, 2025 yılında 190,21 milyar dolardı. Eylül 2026 sonunda 198,34 milyar dolar. Lira olarak stok aynı dönemde 3,15 milyar TL'den 9.701,33 milyar TL'ye çıktı.

İç borç ile dış borç arasındaki fark nedir?

İç borç stoku, merkezi yönetimin yurt içinde ihraç ettiği devlet iç borçlanma senetleri (tahvil ve bono) ile diğer iç borçlarıdır; döviz cinsinden ya da dövize endeksli iç borç senetleri de buna girer. Türkiye'nin dış borç stoku ise kamu ve özel sektörün yurt dışına olan borcudur ve dış borç stoku sayfasındadır.

İç borç stoku ne zaman açıklanır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı merkezi yönetim borç stokunu aylık açıklar; bu sayfa rakamları TCMB'nin EVDS servisinden okur. Sayfadaki son ay Eylül 2026.

Bu veriyi kaynak gösterin

Rakamlar kurumun koşullarına tabidir; kaynak olarak kurum gösterilir.

Metin için

Eylül 2026 sonunda merkezi yönetim iç borç stoku 9.701,33 milyar TL (198,34 milyar dolar, 174,77 milyar euro); bir yıl önce 7.593,49 milyar TL idi. Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TCMB (açıklanma tarihi 20 Ekim 2026); derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/ic-borc-stoku

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/ic-borc-stoku">İç Borç Stoku – Finansmetre</a>

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
Dış Borç Stoku538,96%3,47arttıönceki çeyreğe göre2026 II. çeyrek sonu, brüt dış borç stoku (milyar dolar)
Genel Devlet Borcu%23,660,10 puanarttıönceki yıla göre2025 yılında genel devlet borcunun GSYH'ye oranı
Bütçe Dengesi−532,24Milyar dolar: −10,96Eylül 2026, merkezi yönetim bütçe dengesi (milyar TL)
Dolar Kuru49,9325 ₺%0,27arttıönceki iş gününe göre30 Ekim 2026, saat 02:47