İçeriğe geç

Ülkelere Göre Emeklilik Yaşı

OECD'ye göre 2024 kurallarıyla 22 yaşında çalışmaya başlayan erkek Türkiye'de 52, kadın 49 yaşında emekli olabiliyor; OECD ortalaması 64,7.

2024 kuralları, Türkiye'de erkekte normal emeklilik yaşı

52

Kaynak
OECD
Paylaş

OECD'ye göre ülkelerde normal emeklilik yaşı: erkek ve kadın, bugün ve gelecekte, fiilen çalışmayı bırakma yaşı ve Türkiye'nin yıllar içinde çıkış yaşı.

Erkekte normal emeklilik yaşı, 2024 kuralları

2024 kuralları, 22 yaşında çalışmaya başlayan erkek

En yüksek Avustralya 67,0, en düşük Suudi Arabistan 47,0; Türkiye 49. sırada

  1. 1.Avustralya67,0
  2. 1.Danimarka67,0
  3. 1.Hollanda67,0
  4. 1.İsrail67,0
  5. 1.İzlanda67,0
  6. 1.Norveç67,0
  7. 7.ABD66,7
  8. 8.Almanya66,2
  9. 9.Birleşik Krallık66,0
  10. 9.İrlanda66,0
  11. 9.İsveç66,0
  12. 12.Portekiz65,3
  13. 13.Arjantin65,0
  14. 13.Avusturya65,0
  15. 13.Belçika65,0
  16. 13.Brezilya65,0
  17. 13.Finlandiya65,0
  18. 13.Güney Kıbrıs Rum Yönetimi65,0
  19. 13.Hırvatistan65,0
  20. 13.İspanya65,0
  21. 13.İsviçre65,0
  22. 13.Japonya65,0
  23. 13.Kanada65,0
  24. 13.Kosta Rika65,0
  25. 13.Macaristan65,0
  26. 13.Meksika65,0
  27. 13.Polonya65,0
  28. 13.Romanya65,0
  29. 13.Şili65,0
  30. 13.Yeni Zelanda65,0
  31. 31.Estonya64,8
  32. 31.İtalya64,8
  33. 31.Letonya64,8
  34. 34.Litvanya64,7
  35. 35.Bulgaristan64,6
  36. 36.Fransa64,3
  37. 37.Çekya64,2
  38. 38.Malta64,0
  39. 39.Slovakya63,2
  40. 40.Güney Kore63,0
  41. 41.Kolombiya62,0
  42. 41.Lüksemburg62,0
  43. 41.Slovenya62,0
  44. 41.Yunanistan62,0
  45. 45.Çin60,0
  46. 45.Güney Afrika60,0
  47. 47.Endonezya58,0
  48. 47.Hindistan58,0
  49. 49.Türkiye52,0
  50. 50.Suudi Arabistan47,0

Kaynak: OECD, finansmetre.com/veri/ulkelere-gore-emeklilik-yasi

Sıralama

Ülkelere Göre Emeklilik Yaşı: Sıralama
AdErkekKadınGelecekte, erkekGelecekte, kadınFiili çıkış 2024, erkekFiili çıkış 2024, kadın
Avustralya6767676764,964,4
Danimarka6767747466,363,5
Hollanda676770706564,7
İsrail6762676567,865,7
İzlanda6767676768,765,9
Norveç676767676463,4
ABD66,766,7676767,366,7
Almanya66,266,2676764,263,9
Birleşik Krallık6666686863,863,1
İrlanda6666666666,166
İsveç6666707065,165
Portekiz65,365,3686866,564,5
Arjantin65606560—54,6
Avusturya6560,5656562,761,2
Belçika6565676762,460,6
Brezilya6562656255,853,9
Finlandiya6565686863,562,9
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi6565707065,663,1
Hırvatistan6563,5636362,662,9
İspanya6565656562,463
İsviçre6564656564,264,5
Japonya6565656566,967,4
Kanada6565656565,263,2
Kosta Rika6563656364,859,8
Macaristan6562656263,662
Meksika6565656567,865,7
Polonya6560656063,761,4
Romanya6562,2676763,563,3
Şili656565656966,2
Yeni Zelanda6565656566,966,9
Estonya64,864,8717166,967,3
İtalya64,863,870706462,6
Letonya64,864,8656563,663,4
Litvanya64,764,3656563,563,5
Bulgaristan64,662,2656564,862,7
Fransa64,364,3656561,962,4
Çekya64,264,2676764,263
Malta6464656562,562,5
Slovakya63,263,2696962,761,2
Güney Kore6363656567,469,6
Kolombiya6257625767,461,2
Lüksemburg6262626260,160,3
Slovenya6262626260,859,5
Yunanistan6262666663,761,9
Çin60556358——
Güney Afrika6060606054,153
Endonezya58586565——
Hindistan5858585856,154,8
Türkiye5249656360,860,5
Suudi Arabistan47476262——

Türkiye'de iş gücü piyasasından ortalama çıkış yaşı (2000–2024)

Ülkelere Göre Emeklilik Yaşı: Türkiye'de iş gücü piyasasından ortalama çıkış yaşı (2000–2024)
YılErkekKadınOECD, erkekOECD, kadın
202460,860,564,763,6
20236159,264,563,4
202261,560,264,463,1
202161,359,663,962,8
202060,759,363,862,4
201961,562,66462,7
201861,962,863,962,4
201762,163,263,862,2
201661,962,663,462,1
201560,962,363,262
201460,562,16361,9
201359,761,862,962
20125961,562,762
201159,161,262,561,5
201058,860,962,561,3
20095960,662,561,1
200859,560,362,461,1
200759,959,962,361
200660,860,362,160,9
200560,56062,160,8
200460,260,161,860,4
200360,261,461,860,3
200259,360,561,860
200159,358,761,959,8
200058,958,261,859,7

Bu veri hakkında

Rakamlar OECD'nin Pensions at a Glance (Bir Bakışta Emeklilik) verisindendir. Kaynak: OECD (2026), Pensions at a glance, https://data-explorer.oecd.org (29 Ekim 2026 tarihinde erişildi).

Normal emeklilik yaşı, 22 yaşında çalışmaya başlamış ve kariyeri kesintisiz süren bir kişinin indirimsiz emekli aylığı alabildiği yaştır: bugünkü yaş 2024 yılında emekli olan, gelecekteki yaş 2024 yılında çalışmaya başlayan biri içindir ve bugünkü kanunlarda planlanmış artışları içerir. Ondalık, yılın kesridir: 66,2, yaklaşık 66 yaş 2 aydır.

Türkiye'nin bugünkü yaşı, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar için emeklilikte yaş şartını kaldıran düzenlemeden (7438 sayılı Kanun, 2023; EYT) gelir.

İş gücü piyasasından ortalama çıkış yaşı, OECD'nin 40 yaş ve üzerindekilerin çalışma oranlarındaki beş yıllık değişimden hesapladığı fiili çıkış yaşıdır; 2024 rakamı 2019–2024 dönemine aittir.

Sıralama sitenin hesabıdır; ülke adlarının Türkçesi sitenin işidir.

Kaynağı nasıl okuyoruz: Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)

Sık sorulan sorular

Türkiye'de emeklilik yaşı kaç?

OECD'nin 2024 kurallarıyla hesabına göre 22 yaşında çalışmaya başlamış ve hiç ara vermemiş bir kişi Türkiye'de erkekse 52, kadınsa 49 yaşında emekli olabiliyor. Bugün 22 yaşında çalışmaya başlayan biri için bu yaş erkekte 65, kadında 63.

Emeklilik yaşı en yüksek hangi ülkede?

2024 kurallarıyla erkekte normal emeklilik yaşı en yüksek Avustralya, Danimarka, İzlanda, İsrail, Hollanda ve Norveç (67). Gelecekte en yüksek yaş Danimarka (74): Danimarka emeklilik yaşını beklenen yaşam süresine bağlar. Türkiye 50 ülke arasında 49. sırada; Türkiye'den düşük olan Suudi Arabistan.

OECD ülkelerinde ortalama emeklilik yaşı kaç?

2024 kurallarıyla OECD ortalaması erkekte 64,7, kadında 63,9; bugün çalışmaya başlayanlar için erkekte 66,4, kadında 65,9. Ortalamalar OECD'nin hesabıdır.

Türkiye'de insanlar fiilen kaç yaşında çalışmayı bırakıyor?

OECD'ye göre 2024 yılında Türkiye'de iş gücü piyasasından ortalama çıkış yaşı erkekte 60,8, kadında 60,5; OECD ortalaması 64,7 ve 63,6. Bu yaş, yasal emeklilik yaşından değil, insanların fiilen çalışmayı bıraktığı yaştan hesaplanır.

Bu veriyi kaynak gösterin

Rakamlar kurumun koşullarına tabidir; kaynak olarak kurum gösterilir.

Metin için

OECD'ye göre 2024 kurallarıyla 22 yaşında çalışmaya başlayan erkek Türkiye'de 52, kadın 49 yaşında emekli olabiliyor; OECD ortalaması 64,7. Kaynak: OECD; derleyen: Finansmetre, https://finansmetre.com/veri/ulkelere-gore-emeklilik-yasi

Web sayfası için

<a href="https://finansmetre.com/veri/ulkelere-gore-emeklilik-yasi">Ülkelere Göre Emeklilik Yaşı – Finansmetre</a>

İlgili sayfalar

SayfaDeğer
Emeklilik Yaşı TablosuSSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda ilk sigortalılık gününe göre emeklilik yaşı, prim günü, EYT ve yaştan (kısmi) emeklilik tabloları.
Ne Zaman Emekli Olurum?SSK'lı çalışanın emeklilik tarihini doğum günü, işe giriş tarihi ve prim gününe göre hesaplayın: her şartın dolduğu gün ve öteki yollar.
Ülkelere Göre Ortalama MaaşOECD ülkelerinde ortalama yıllık ücret, satın alma gücü paritesiyle dolar: ülke ülke sıralama, aylık karşılığı ve Türkiye'nin yıllar içindeki ücreti.
Emekli Sayısı17.147.363%0,77arttı2025 sonuna göreTemmuz 2026 itibarıyla aylık veya gelir alan kişi sayısı